Jos on " pakko" syöttää lapselle ajoittain eineksiä,
niin kait on terveellisempää antaa esim. makaronilaatikkoa tai lihaperunasoselaatikkoa kuin ranskalaisia, nakkeja ja kalapuikkoja?
Kommentit (3)
ja hymyilevä äiti, kuin aina kotiruokaa ja kireä, väsynyt äiti.
Sitä paitsi, meillä muksut syö tosi paljon hedelmiä, vihanneksi ja marjoja laidasta laitaan joka päivä. Lohdutan itseäni sillä, että kestävät sitten kyllä pari einespäivääkin viikossa. Ja eineksistäkin voi valita niitä vähän vähemmän epäterveellisiä. Kalapuikkojakin saa esim. kuitupitoisina.
on ranskalaisissa, siis kotona uunissa valmistetuissa pakasteranskiksissa. Ei niitä toki päivittäin kannata lapsille antaa, mutta perunaahan ne ovat pääasiassa. =) Ja monissa einesjutuissa, esim. Saarioisen lihaperunasoselaatikossa ei ole mitään lisäaineita.
Vähän pienemmälle lapselle (alle 2 v.) antaisin kyllä mieluummin lasten purkkiruokaa kuin eineksiä, jos siis tarvitsee jotain pikaista kyhäistä. =)
Minusta näistä ruoka-asioista ei kannattaisi ottaa liikaa stressiä. Tuntuu että nykyään syömisestäkin on tehty kauhean vaikea asia ja syyllistämisen paikka. Joko syöttää liikaa tai liian vähän lapsilleen tai vähintään vääränlaista ruokaa, tai sitten ruokaan kuluu liikaa rahaa. Minäkin olen koko lapsuuteni syönyt tosi paljon pullaa, keksiä, vaaleaa leipää ym. ja juonut mehuja ja silti nyt 30-kymppisenä olen hoikka, erittäin terve eikä reikiäkään ole hampaissa kuin kolme kappaletta. =)
Liiasta ruuan ympärillä kohkaamisesta syntyy pelkästään syömishäiriöisiä lapsia!
Esim. broilerkiusaus, kirjolohikiusaus, pinaattikeitto (pakaste), yms. Myös aika usein on valmiita lihapullia perunoiden kanssa. Meillä näin, toisilla toisin =)