Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Barcelonaan lasten kanssa; kokemuksia?

Vierailija
25.05.2007 |

Mitkä tahansa kokemukset kiinnostaa, mihin kannattaa/ei kannata mennä? Yöpyminen? rauhalliset alueet?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tykkään majoittua Katalonian aukion tuntumassa.

Vierailija
2/8 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa ottaa hotelli Ramblasin läheltä, mutta ei mereltäpäin katsottuna vasemmalta (unohdin kaupunginosan nimen...). Ihan plaza catalunian lähellä oli hotelli Santa Maria tms. (Aurinkomatkojen kohde), joka oli mun mielestä ihan täydellinen lasten kanssa - katu on autoilta suljettu ja hiljainen, mutta Ramblas ja kaikki muu on ihan 50 metrin päässä. Ihana! Ei mikään luksushotelli, mutta sijainnin puolesta ihan huippu.



Pelayo-hotellia samannimisellä kadulla testasin viimeksi, se on ihan kiva kanssa (uusi), mutta liikenne kuuluu enemmän. Mutta sijainti on hyvä! Ostoskadulla siis :)



Rattaiden kanssa liikkuminen Barcelonassa on hankalaa, varoitan.



Viettäkää päivä Park Guellissa, lapset pitävät ihan varmasti! Ja akvaario rannassa oli elämys myös (tunneli ja hai ui sun päällä).



Ruoka on hyvää, shoppailu on hauskaa ja ihan varmasti teille tulee kiva matka! Bon voyage!





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:

Rattaiden kanssa liikkuminen Barcelonassa on hankalaa, varoitan.

rattaiden kanssa tai pyörätuolilla liikkuville. Uudemman keskustan alueella on madallettu jalkakäytävien reunoja jne. Metrossa voi olla vähän hankalampaa. Siellä ei saa käyttää hissiä rattaiden kuljetukseen. ;-)

Vierailija
4/8 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Barcelonasta olen kuullut useammankin kerran taskuvarkaista, joten tarkkuutta käsilaukun ja lompakon suhteen. Englantia paikalliset eivät osaa kovin hyvin että siihenkin kannattaa varautua. Mutta näistä varotuksista huolimatta oikein kiva kohde!

Vierailija
5/8 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös Tibidabon huvipuisto on hauska - itsessään tosi pieni ja laitteita on vähän, mutta jo sinne meno ratikkafuniculareineen on hauska kokemus.



Samalla tavalla ehdoton käyntikohde on Barcelonetan alue rannalla ja hiekkaranta. Vesi nyt on mitä on.



Hauska päiväretki voisi olla vaikkapa piknik eläintarhan viereiseen puistoon - syödään ulkona, nurmikkoa kyllä riiittää kirmata, ja sitten katsomaan apinoita eläintarhaan.



Katalonian alue on mielestäni meluinen - itse olen ollut Eixamplessa yliopiston pohjoispuolella jossakin halpishotellissa, milloin missäkin. Me olemme kuitenkin vähään tyytyväisiä.... :D



Barcelonassa saa kävellä TODELLA paljon, joten ehdottomasti hyvät rattaat joka tenavalle, ja älä nyt osta uusia kenkiä ennen matkaa. Metrolla voi liikkua (ja pitää myös), mutta pysäkinvälit ovat pitkiä ja maan alla et näe mitään. Lapset eivät millään jaksa kävellä tarpeeksi.



Metrossa myös joutuu nostelemaan rattaita erittäin paljon.



Barcelonassa ei voi tietysti käydä ilman La Ramblaa, mutta en ottaisi hotellia sen vierestä.



Paras shoppauskatu on mielestäni Passeig de Gracia, vähän erikoisemmille ehdottomasti Born-kadun eteläpuoli Jaum I -metropysäkin lähellä. Siellä on pikkuputiikkia toisen vieressä.

Vierailija
6/8 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

http: //www. friendlyrentals. com/en/barcelona/accommodation-1. htm

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos hyvistä vinkeistä, lisääkin saa laittaa!

Majoitus olisi nyt seuraavana listalla, mutta hotellien ja hostelien hinnat vaikuttavat hurjan kalliilta, lapsialejakaan ei näy olevan.



ap

Vierailija
8/8 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tibidabo on ihan kiva, mutta riippuu lasten iästä, onko PortAventura kiinnostavampi (isommille on). Lapset on espanjalaisille kaikki kaikessa, varaudu siihen, että vaaleita lapsia tullaan hypistelemään.



Syöttötuolia ei aina välttämättä ole ravintoloissa, mutta muuten palvelu on ystävällistä ja lapset otetaan hyvin huomioon.



terv. 2v Barcelonassa asunut 3 lapsen äiti