Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

8-kuinen itkee vain öisin, vinkkejä?

Vierailija
08.11.2006 |

Mikä vauvaa voi vaivata? Lähiaikoina seuraavanlainen kaava on tapahtunut usein:vauva alkaa normaalisti nukkumaan yöuniaan, mutta jo muutaman tunnin kuluttua herää kiemurtelemaan ja huutamaan, ei huoli tissiä, suppo ei auta, nukahtaa kanteluun herätäkseen taas vähintään muutaman tunnin välein. Vaikutaa todella väsyneeltä kuitenkin (on aiemmin nukkunut yöt läpeensä) ja nukahtaa pystyyn sylissä kantaen. Jos taas ottaa viereen sänkyyn huuto vaan jatkuu. Alan jo pelkäämään öitä kun itse ei saa näin nukkua kuin pienissä pätkissä ja esikoinenkin häiriintyy näistä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai oppinut uusia taitoja? Ryömimään, konttaamaan tai seisomaan tukea vasten? Uusien taitojen opettelu ja oppiminen " kiihdyttävät" vauvaa ja uni voi olla levoton.

Hampaiden tulo voi myös aiheuttaa katkonaista unta.

Oletko kysynyt neuvolasta neuvoa?

Vierailija
2/2 |
08.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi oppi konttaamaan, joten ilmeisesti tämä uusi taito tuli uniin ja rauhoittuminen oli vaikeaa. Lapsemme onkin siitä lähtien ollut huono nukkuja. Yksivuotiaana aloitimme hieronnan ennen nukkumaanmenoa, se taisi nopeuttaa nukahtamista ja parantaa yöunta muutenkin.



Voimia sinulle, yritä levätä milloin vain voit. Toivottavasti tuo vaihe menee teiltä nopeasti ohitse - niinkin voi käydä, onneksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kahdeksan