Miksi tavallisista älykkäistä ihmisistä tulee ihan hulluja kun tulee ero?
Tuttavapiirissämme on nyt kaksi eroa. Ihan tavalliset viisaat ihmiset alkaa tappelemaan lapsista, rahasta, omaisuudesta ja ihan kaikesta mahdollisesta kun ero tulee.
Haastetaan toisia oikeuteen, syytetään kaikesta mahdollisesta, josta toinen väittää sen olevan totta ja toinen valetta. Ja sitten juostaan perheneuvolassa ja lakimiehillä. Raahataan viattomia lapsia psykologille todistamaan, että tapahtui sitä ja tätä.
Pahinta kaikesssa on se, että kavereille kerrotaan kaikki paska vuorotellen uudestaan ja uudestaan. Mies selittää mun miehelle kaikki likaisimmatkin yksityiskohdat ja vaimo soittelee mulle ja kertoo miehen puhuvan paskaa.
Mua pelottaa, että jos se ero joskus tulisi - tuleekohan minustakin tuollainen.
Onko kellään hyviä neuvoja miten selvitä tässä keskellä ja tukea ystäviä?! Ja tuleeko niistä enää ikinä normaaleja?
Kommentit (5)
eli fiksuistakin ihmisistä voi tulla hädän hetkellä " hulluja" . Se tunnekuohu mihin erotessa joutuu, on jotakin ihan käsittämätöntä. Kaikki ne pettymyksen, pelon, epätoivon, syyllisyyden, katkeruuden tunteet... lisäksi miljoona käytännön asiaa, jotka vaan on hoidettava, vaikka mieli tekisi vaan maata ja itkeä.
Tunnepuoli heijastui ainakin itsellä väistämättä käytökseen, vaikka koetin hillitä itseni ja käyttäytyä järkevästi. Kuormitin varmasti omia ystäviäni sellaisilla asioilla, joita en olisi normaalitilanteessa voinut kertoa. Ylenpalttinen jauhaminen on sitä surutyötä, joka jokaisen on erossaan käytävä läpi tavalla toisella; joku ehkä juo, joku kerää uusia suhteita, joku puhuu kyllästymiseen asti.
Viha ja rakkaus ovat niin lähellä toisiaan...
Ystävien tukemiseksi en sanoisi muuta kuin että koettakaa jaksaa kuunnella. Tilanne menee muutamassa kuukaudessa ohi, jos kenenkään polla ei lopullisesti sekoa eron tiimellyksessä. Ystävän olkapäätä eroava kaipaa kuumeisesti - kuunteluseuraa voi jopa tarjota, jos haluaa tosissaan auttaa.
kostonhimoiseksi ja eivät osaa rakantavalla tavalla erota. Sitten jälkeenpäin molempia harmittaa kaikki likapyykki ja inhottavat sanat. Pitäisi edes lasten takia erota siististi.
Jotkut toteavat sopuisasti yhteisymmärryksessä että hups, kasvettiin erilleen. Toisten kohdalla taas puoliso ilmoittaa yhtäkkiä ja yllättäen, että mulla onkin toinen, so long.
Yksi mies jopa joutui lataamoon, kun pimahti eron jälkeen=(
Parisuhteeseen ladataan niin paljon asioita että kyllä tulisin katkeraksi eron tullessa. tosin ero ei ole suunnitteilla...