No höh!!! Oliko lahjani tosiaankin liian vaatimaton?
Tultiin, just tuttavalapsen 7v synttäreiltä. Mennessä annoin lapselle kortin, jonka välissä oli 5e. Lapsi avasi kortin ja kääntyi äitiinsä päin, sanoi hyvin pettyneellä äänellä " vaan viis euroo" ja viskasi rahan eteisen pöydälle...
Äiti siinä alkoi sitten nopeasti paikkailemaan poikansa sanoja: " Matti onkin nyt saanut paljon rahaa lahjaksi... mummo antoi 30e, toinen mummo lähetti 50e, täti antoi 15e ja isomummo 20e..."
Meille tuli kutsu eilen illalla synttäreille enkä ole sen jälkeen käynyt kaupassa, että olisin voinut ostaa jonkun lahjan. Tosin en olisi käyttänyt lahjaan ainakaan paljoa enempää, kuin 5e.
Kommentit (65)
Me kyllä ollaan viety kaikille tuttavaperheinen lapsille lahjan, jonka arvo on noin kympin. Vitonen on, varsinkin rahana aika onneton. Vitosella olisi voinut saada jonkun ihan ok lelun, josta lahjansaaja olisi tykännyt.
ei juuri voi jälkikäteen korjata lapsen kommenttia. Koita asettua tilanteeseen aikuisen tavoin.. ja piristy :)
Lahjasta kiitetään kohteliaasti, oli se mitä tahansa tai minkä arvoinen tahansa. Antajan mieltä ei pahoiteta vaikka lahja ei olisikaan mieluinen. Jo viisivuotiaana poikani tajusi sen.
Mielestäni lahja oli sopivan arvoinen. Oma poikani on saanut 7-vuotislahjaksi samoja summia rahaa (tosin myös isompiakin). 7-vuotiaalle viisi euroa on iso raha, varsinkin jos sen saa käyttää mihin haluaa. Lahjasi on mielestäni ollut ihan ok.
Ihme käytöstä lapselta, miten hänet on mahdettu kasvattaa?
Ei minulla ainakaan ole mahdollista lahjoa kaikkia sukulais- ja tuttavalapsia 10-20 lahjoilla!
mielestäni oli TODELLA NOLO lahjakin. Kyllä 10 euroa olisi ollut ihan ehdoton minimi, jos rahaa antaa
Ei kyllä 5 eurolla mitään järkevää lahjaakaan saa - ehkä jonkun Tiimari-krääsän. Taidat olla tosi köyhä.
Olihan se pojalta sentään ihan realistinen kommentti, vaikkei kovin kohtelias.
sinuna en ap loukkaantuisi sen lapsen reaktiosta. Edes tuonikäinen harvemmin riehaantuu rahasta yhtä paljon kuin lelusta tms. tavarasta. Eli ei ihan vielä osaa arvostaa raha-lahjoja.
(Muutenkin raha on aika persoonaton ja " laiska" lahja, mutta ymmärrän toki, jos todellakaan et ole mitään muuta ehtinyt hommata)
tyydy mihinkään. Jos jo 7-vuotias saa päästellä suustaan moista, niin mitäköhän äiti parin vuoden päästä selittelee. Onnea vaan hänelle valitsemalleen tielle.
varaa kunnon lahjaan. Söittekin varmasti yli 5 euron edestä.
Tosi noloa - en voisi kuvitellakaan, että kukaan tuttavani ostaisi 5 euron lahjan.
muka saa? Karkkipussin? Liian pieni raha - ainakin 10 euroa pitää olla. Sillä saa ainakin kirjan.
Jos 30 mk olisit antanut, se olis ollut 5 vuotiaalle hyvä lahja.
herranen aika, antaako joku tosiaan tuon ikäisille 120vanhaa markkaa lahjaksi. Kyllä minä siinä vaiheessa jo sanoisin, että ihan liikaa tuon ikäiselle. Joku raja sentäs.
juhlien järjestäjää kohtaan, jos tuodaan viiden euron krääsä. Perseensä olisi saanut lahjansaaja tuolla setelillä pyyhkiä.
minulla on 7 v poika, ja hän voisi hyvin päästää moisen lausahduksen suusta... Tietenkään en sitä hyväksyisi ja poika saisi kuulla kunniansa, eikä takuulla toteaisi niin toiste.
Mutta siinä tilanteessa hän voisi hyvin niin sanoa. Lapsi suhteuttaa arvon muihin rahalahjoihin, ja jos hän on saanut kymmeniä euroja, niin ei ole mikään ihme, että totesi noin. Ei tuon ikäinen vielä tajua, mitä mikäkin maksaa. Mutta rahan hän osaa laittaa järjestykseen.
Mutta lapsen heitto, oli varmaan äidistäkin noloa. Ja aina ei vaan löydä niitä oikeita sanoja tai lauseita.
Enkä kyllä lähtis lastakaan teilaamaan. Kyllä isommatkin lapset välillä mölöyttelee, vaikka olis kuinka heitä tavoille opettanut.
Toivottavasti äiti myöhemmin muistaa kuitenkin pojalleen muistuttaa kohtiliaisuussäännöistä, ja siitä että lahjasta pitää kiittää eikä ruveta arvostelemaan.
Että kyllä vain monet sukulaiset ovat antaneet ihan satasia lahjaksi. Kaverit eivät ole antaneet rahaa, mutta hyviä lahjoja. Tuttavapiirissämme ei krääsän ostamista harrasteta.
lahjana on ollut pelkkiä kedonkukkia. Hyvin oli lapsi tyytyväinen.
Huonosti kasvatettu lapsi ja äiti pahempi kun ei käyttänyt tilaisuutta opettaakseen lapselleen tapoja.
Mikä riittää tuollaiselle kakaralle 15 vuotiaana?
Teidän lapset ei ole koskaan elämässä möläytellyt? Ei edes sitä ensimmäistä kertaa? Jos onkin, niin he oppivat läksynsä ensimmäisestä sanomisesta? Tai toisesta huomautuksesta?
Minä en uskalla heittää ensimmäistä kiveä. Ehkä ko lapsi huomautti ensimmäistä kertaa noin. En minä ainakaan neuvo lapsiani etukäteen - mistä sitä voi tietää etukäteen mitä lapsi möläyttää???
Itse en ois kehdannut antaa sellaista lahjaa, kai, mutta todella tökeröä käytöstä pennulta ja sen äidiltä.
Jos toisit lapselleni viisi euroa ja hän sanoisi noin, antaisin viisi euroa takaisin sinulle, ja pitäisin puheen lapselleni, että ei ole ansainnut sitä viittä euroa, kun kerta noin käyttäytyy.