Onko täällä muita joita nuo " paljonko mun pitäisi laihduttaa" -kysymykset suorastaan järkyttävät?
Kun niissä kysyjällä ei yleensä ole todella mitään laihdutettavaa. Tulee ihan mieleen teininä luetut sinäminät, joissa tytöt kyselivät " paino 45kg, pituus 165cm, oonx mä läski??!!"
Minusta on tosiaankin surullista, jos aikuisten naisten täytyy selvästi hoikkinakin stressata itseään kiloillaan ja kysellä jossain av:lla muilta kehonkuvahäiriöisiltä, että paljonko vielä pitäisi tiputtaa. Se on sairasta. Toivottavasti heillä ei ole (tyttö)lapsia, joihin tartuttaisivat omat mielenvääristymänsä :(
Kommentit (3)
yksi, joka 100% SAMAA MIELTÄ KANSSASI.
normaalipainoista naista extralihoista. Jos kirjoittajan orastava ulkonäkökriisi sillä ratkeaa, niin minunkin päiväni on hieman parempi.
Mutta se on järkyttävää että niin moni tuomitsee itsensä ja läheisensä painon mukaan....... Voiko pinnallisempaa mittaria olla?