Onko tällä lapsella ADHD?
Toimin läheisessä kontaktissa 4v. pojan kanssa ja tapaan häntä usein ammattimielessä. En kuitenkaan ole psykologi, neurologi tai vastaava, joten kaipaan neuvoja.
Lapsiryhmässä tämä lapsi haluaa aina olla " pomo" . Käskyttää muita ja jos eivät tottele niin antaa päin näköä. Muutenkin kiusaa muita ja sitten ihmettelee, kun ei saa kavereita. Tahallisesti rikkoo muiden leikit, jos ei ole omaa kaveria jne.
On jatkuvassa liikkeessä. Ei koskaan rauhoitu. Pienen hetken saattaa keskittyä piirtämiseen, askarteluun tms. mutta vain hetken ja sitten sama tahti jatkuu.
Lapsi ei tottele vanhempiaan. Karkailee kotoa. Rääkyy ja huutaa ja useimmiten saakin tahtonsa läpi.
Ei siedä pettymyksiä eikä osaa hävitä. Saa valtavat raivarit esim. hävittyään lautapeleissä.
Ei meinaa totella vieraitakaan ihmisiä vaan osaa käyttäytyä heitäkin kohtaan uhmakkaasti.
Olen huolestunut tästä lapsesta ja varsinkin siitä, että vanhemmat eivät huomaa edes lapsessaan mitää poikkeavaa.
Kommentit (5)
Hmmmm... ei mielestäni ADHD. On kysymys lapseen luonteesta jota ei ole ohjattu kasvatuksella oikeaan suuntaan. Lapsi kärsii tilanteesta ja tarvitsee aikuisen tukea.
Yleensä nämä puheliaat touhukkaat lapset ovat ällykkäitä. Tulevaisuuden yritysjohtaja.
siihen saakka vanhempien olisi lähinnä hyvä kirjata ylös kaikki, minkä epäilevät olevan " poikkeavaa" . näitä muistiinpanoja käydään sitten asiantuntijan kera läpi.
pienillä lapsilla varman diagnoosin tekeminen on erittäin vaikeaa sen vuoksi, että häiriökäyttäytyminen, uhma ja keskittymisvaikeudet kuuluvat asiaan lähes jokaisen kohdalla. vasta, kun lapsi saavuttaa ikätason, jolta voidaan jo olettaa kohtuullisia keskittymistaitoja sekä toisten huomioonottamista, sosiaalista ymmärrystä jne. voidaan alkaa arvioida hänen henkilökohtaista tilannettaan luotettavasti.
noin muuten sanoisin sinulle ap, että mielestäni kyseessä olevan lapsen erityispiirteet eivät viittaa nimenomaan adhd:hen.
t. adhd-henkilöiden lähipiirissä toimiva, 10 vuoden kokemuksella
jo se, että lapsi on aina saanut tahtonsa läpi viittaisi huonoon kasvatukseen. Ehkä vanhemmilla ei ole aikaa lapselle ja lapsi terrorisoi tämän takia. Eräs hoidokeistani kärsii samantyyppisestä oireilusta ja on todella huonokäytöksinen poika. Syyn tiedän olevan vanhempien " kiireet" eli uraputki ja trendikkäät harrastukset sitten sillä pienellä vapaa-ajalla. T. pph-täti
Tottakai jätän diagnisoinnin, mutta en tunne yhtään ADHD-lasta ja haluaisin vähän osviittaa, voisiko nämä kriteerit täyttää diagnoosin. Vanhemmat pitävät lasta vain vilkkaana ja temperamenttisena, vaikka selvästi ovat lopussa jo pojan kanssa :(