Miksi jotkut dorkat kuvailevat vauvaa kiltiksi?!
Minkälainen vauva on tuhma tai ilkeä? Tuttavani muistaa aina mainita, että hänen 4 kk vanha lapsensa on KILTTI. Tarkoittaa tällä ilmeisesti sitä että lapsi on temperamentiltaan rauhallinen ja " helppo" . Tyttö ei kuulema itke kuin todella harvoin, tämä siis ilmeisesti tekee hänestä kiltin. Onkohan kaikki koliikkivauvat sitten PAHOJA, ilkeitä ja tuhmia vauvoja. ;-)
Kommentit (7)
Ja sillä tarkoitan sitä, ettei itke turhia. Leikkii itsekseenkin, ei vaadi olla sylissä koko aikaa.
Koliikkivauvat ei ole pahoja, nekin voivat olla kilttejä, niillä nyt vaan sattuu olemaan koliikki joka itkettää!
Ei tuhmia ja pahoja vauvoja ole. Pahoja ja tuhmia lapsista voi tulla uhmaiän myötä, tai huonon kasvatuksen vuoksi. Mutta vauvat on kaikki kilttejä.
Varmasti kukaan ei ajattele, että ei-kiltit vauvat on ilkeitä tai jotain.
ei varmaan joka kerta jaksa vastata että kyllä mun lapsi on kiltti se vaan huutaa paljon
kiltin vastakohta on tuhma ja huutavan hiljainen, joten väsynyt äiti tuskin löytää huumorintajua tai ymmärrystä " mölölle" sanavalinnalle
kun tuntuu että nykyään kaikilla on suuritarpeinen vauva. Hahhahhaa!!!
tai siis se että vauvoja sanotaan kiltiksi. Itse välillä kysynkyn kilttien vauvojen äideiltä että luuletko että jonkun vauva on tahalteen tuhma???? ja huutaa vaikka yöt!
heidi2006:
Ja sillä tarkoitan sitä, ettei itke turhia. Leikkii itsekseenkin, ei vaadi olla sylissä koko aikaa.
" Ei itke turhia" ?! Mitä tuokin nyt sitten tarkoittaa? Itkeekö vauvat turhia? Pienellä vauvalla on AINA joku syy itkuunsa, yksikään vauva ei " itke turhia" . Paljon itkevillä (vaikka koliikkia ei olisikaan) on joku syy itkuunsa.
Yksikään vauva ei voi olla kiltti tai tuhma. Vauvat ovat joko helppoja, normaalihoitoisia tai vaikeita tai jotakin näiden väliltä.
Itselläni myös ollut " helppo" vauva, ja ei olis tullut mieleenikään nimittää häntä " kiltiksi" silti.. Ei vauva osaa olla ilkeä tai tuhmakaan.