Tunnetko maanis-depressiivistä ihmistä?
Tai ihmistä joka on ns. " vähän sinne päin" , ei sii välttämättä diagnosoitukaan? Kuinka oireilee? Miten elämä sujuu?
Kommentit (13)
Tai nykyään taidetaan puhua kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä. Todettiin kun meni psykoosiin. Maanisessa vaiheessa on iloinen, yliaktiivinen, elää yli varojensa, vähän kaikki menee överiksi. Syö lääkkeitä mutta oikeaa annostusta ei tunnu löytyvän, lisäksi jättää lääkkeitä välillä ottamatta (koska ne kuulemma väsyttävät).
Avioero tuli n. vuosi diagnoosin jälkeen, ilmeisesti hyvin hankala parisuhteessa tuollainen sairaus.
joka on kyllä raskasta seurattavaa sivustakin. Aika paljon käy hoidossa, ja silloin kun on pahempi vaihe on pakkokin. Paremman ajan ollessa on oikein virkeä ja tekevä, kuten sairauteen kuuluukin. Muuten makaa kaiket päivät on alakuloinen.
Ailahteleva persoona, oikein mukava kylläkin. Välillä sillä on niitä maanisia kausia, tekee kovasti kaikkea, aloittaa uusia asioita, intoutuu esim irtisanoutumaan työstä, ostamaan jotain älytöntä ja isoa jne. Masentuneena on sitten masentunut, ei pääse sängysä ylös eikä saa mitään tehtyä, esim opiskelut jää aina siinä vaiheessa ja lopeetta aloittamansa koulun jne.
Kieltämättä on minunkin kaverin elämä joskus vähän raskasta seurattavaa kun ei oikein tiedä että miten auttaisi ja miten olisi parhaiten tukena :( On hirveän vaikeaa mennä sanomaan että kuules nyt, tuossa ei ole enää mitään tolkkua (näin pitäisi järjen mukaan tehdä kun se pahin mania tulee...), välillä on niin korkealentoisia suunnitelmia. Vähän hirvittää millaista heidän perhe-elämä on sillä en ole koskaan päässyt / joutunut näkemään niitä tosi synkkiä vaiheita, silloin ei halua olla kenenkään kanssa tekemisissä.
Heistä sen huomaa vähintään muutamien tapaamiskertojen jälkeen kyllä helposti. Mutta minua kiinnostaisi kuulla kokemuksia erityisesti tämän tyyppisistä ihmistä, joilla elämä menee vauhdikkaasti ylä- ja alamäkeä, mutta joista on vaikea sanoa onko kyseessä ihan sairaus vai vain sellainen luonne....
ja kaikki siinä mielessä kunnossa.
yksityisyrittäjälle kyllä paha vitsaus!
Ensin kävi tosi ylikierroksilla. Sitten masentui ja romahti todella vakavasti, oli ihan sairaalahoidossa useaan otteeseen. Nyt kaikki käsittääkseni sujunut hyvin, kun hänellä on lääkitys ja tarpeeksi leppoisa elämäntilanne.
Ei ole tietääkseni diagnosoitu, eikä ehkä sairas olekaan, koska työssä käy ja hyvin työnsä hoitaa. Vuosikausia olen tämän ihmisen tuntenut, ja vuosien varrella itse mielessäni ihmetellyt sitä ylä- ja alamäkien vaihtelua. Välillä on kuin pyörremyrsky, välillä pystyy raahautumaan eteenpäin vain mielialalääkkeiden avulla.
mutta hän kuoli oman käden kautta viime vuonna pahassa depressio-vaiheessa.
Ei ollut helppo ystävänä, vaikka ihani ihminen olikin.
Olen tuntenut hänet muutaman vuoden ja sinä aikana on ollut yksi hieman pahempi masennuskausi, jonka vuoksi oli sairaslomallakin, mutta mania pysynyt hyvin kurissa. Elää tietääkseni aika tavallista elämää, on naimisissa ja isä. Ennen lääkityksen kuntoon saamista sotki raha-asiansa aika pahasti, mutta nekin he ovat saaneet järjestykseen. Jos asiasta ei tietäisi, ei kyllä välttämättä huomaisi mitään erikoista. Minulle hän kertoi silloin masennuskautenaan, muista työkavereista muutama tietää, valtaosa ei tiedä, eikä edes epäile minkään olevan vialla.
Kyllähän se elämä heillä rullaa, kaveri on säännöllisessä terapiassa ja lääkitys kanssa. On kyllä aina ollut ailahtelevainen persoona mutta jossain vaiheessa meni ihan mahdottomuuksiin, ei nukkunut juuri yhtään ja jutut oli todella levottomia (mania). Välillä iskee se syvä masis, sillon ei juuri pysty mihinkään muuhun kun suoriutumaan elämästä. Ei ole työelämässä mukana.