Päivän avaus: Syntyvyys kasvaa, lapset keskittyvät pienelle joukolle
Syntyvyys on kasvanut Suomessa. Tänä vuonna maailmaan putkahtaa ennusteen mukaan lähes 60 000 suomalaista, kun vielä neljä vuotta sitten luku oli noin 55 000. Trendi poikkeaa muista Euroopan maista Pohjoismaita lukuun ottamatta, kertoo Mediuutiset.
Lehden mukaan naisen hankkima keskimääräinen lapsilukumäärä on noussut, vaikka biologinen hedelmällisyys näyttäisi laskeneen. Stakes selittää ristiriitaista yhtälöä osittain lapsettomuushoitojen kehittymisellä. Lapsettomuushoidot ovat entistä parempia, niitä on hyvin saatavilla ja hoitoihin suhtaudutaan aiempaa hyväksyvämmin.
Suurin osa lapsen hankinnasta selittyy kuitenkin sosiaalisilla syillä. Suomalaiset haluaisivat edelleen enemmän lapsia kuin saavat.
Suomesta näyttäisi olevan tulossa lapsettomien ja suurperheiden maa. Mediuutisten mukaan lasten hankinta on polarisoitunut 1990-luvulta lähtien, ja jälkeläisten hankinta keskittyy yhä pienemmälle joukolle naisia.
Eniten lapsia syntyy korkeimmin ja vähiten koulutetuille naisille. Keskivertokoulutetun lapsiluku on pienin. Korkeasti koulutettujen joukossa on eniten lapsettomia naisia. (STT)
Kommentit (8)
jää lapsettomaksi, mutta ne, jotka lapsia hankkivat, haluavat isomman perheen.
Mutta yhteen asiaan on pakko puuttua: pelko, että yhteiskunta jotenkin huononee, kuin vähemmän koulutetut saavat enemmän lapsia on täysin hölmö, joskaan ei uusi.
Juuri tuollaisia juttuja on kirjoiteltu monta sataa vuotta ja aina pelätään että hihhuliuskovaiset, sosiaalitapaukset ja siirtolaiset saavat niin paljon lapsia, että yhteiskunnasta tulee erilainen, kun itse haluaisi.
Yhteiskunta ei kuitenkaan rakennut niin, että eri oloihin syntyy ihmisiä kuin lokeoihin, joista he sitten kehittyvät juuri oman lokeronsa mukaan: uskovaisista uskovaisia, sosiaalitapauksesta sosiaalitapauksia ja siirtolaisista maahanmuuttajia. Sen sijaan yhteiskuntapolitiikalla voi vaikuttaa niin, että tällaiset lokerot vahvistuvat ja kehittyvät ja pelko alkaa toteuttamaan itseään.
että suuria perheitä on vain muslimiperheillä (no lähinnä siis somalialaisilla, ja näillä suomi-joku muu-perheillä, arabeilla on ehkä 2-3 lasta, ei enempää..). Yksi suomalainen perhe on, jossa on neljä lasta, tässä meidän pihoilla siis, ja se tuntuu isolta perheeltä.
ärsyttää jatkuva (?) vouhotus lapsilukumäärästä.
Mielestäni on aika kaukaa haettua tehdä oletuksia ihmisen persoonasta vain lapsilukumäärän perusteella.
Itse olen aborttia vastaan ja jos vahinkovauva on tulossa niin saa sitten tulla oli elämäntilanne mikä tahansa. Kyllä asioilla on tapana järjestyä.
T: suurperheellinen joka ei nuorena halunnut yhtään lasta. :q
Suurimmat perhekoot on kuitenkin suomalaisilla.
Uuden miesystävän vauvakuume on sen verran kova, että voi olla, että uusioperheemme viiden lapsen lisäksi vielä syntyy lisää lapsia :/
Eli ero selkeästi lisäisi meidän lapsilukuamme. Myös uuden miehen ex aikoo tehdä lisää lapsia uuden miehensä kanssa :)
Meidän tuttavaperheissä suurimmalla osalla on kolme lasta. Muutamissa neljä.
Jotenkin tuntuu, että tuo oman nuoruuden kaksi lasta per perhe on nyt muuttunut kolmeksi.
Meilläkin tuo kolme. Ja kiitos niistä.
akateemisia ja suht varakkaita ja monella 3 lasta tai ainakin kolmas suunnitelmissa. Ja molemmat vanhemmat töissä - " mahdollisuus" toivoa 3 lasta (tulot suht vakaat isohkot asunnot ym) ...
Meillä 2 lasta ennestään ja nyt saan kolmannen joulun alla.
verrattuna esimerkiksi Sveitsiin, jossa itse asun. Kasvatuskulttuuri täällä vaatii paljon enemmän aikaa ja vaivannäköä vanhemmilta täällä. Suomessahan esim. ekaluokkalaiset kulkevat koulumatkoja yksin, samoin sen ikäisten ajatellaan voivan olla yksin kotona pari tuntia jne. Täällä on lapsista pidettävä huolta paljon pitempään. Ei saa jättää yksin kotiin, on vietävä ja haettava kouluun ja harrastuksiin vähintään 10-11- vuotiaaksi asti. Kouluun on pidettävä tiuhempaan yhteyttä, opettajat olettavat, että vanhemmat auttavat lasta läksyissä tai hommaavat lisäopetusta, vain " heikoimmille" tapauksille löytyy tukea koulun puolesta.
Ja äitiysloma on Suomessa tietysti ruhtinaallisen pitkä. Sekä tarhamaksut aivan naurettavan alhaisia isompi tuloisille. Täällä lähtee 11 prosenttia perheen bruttotuloista yhden lapsen tarhamaksuihin eli isoilla tuloilla on euroissa helposti 400 päälle kuukausimaksut. Tulee ihan sievoiset summat, jos on parikin lasta yhtä aikaa hoidossa.
Yksi tekijä, joka kasvattaa lapsilukumäärää on varmaan avioerojen iso lukumäärä. Monet haluavat sen pari lYHTEISTÄ asta vielä sen toisen tai kolmannenkin kumppaninsa kanssa, vaikkeivät välttämättä olisi halunneet 5 lasta, jos kumppani olisi pysynyt samana.