Miksi masuasukki-sana ärsyttää (minuakin)???
Kommentit (5)
Tässäpä " vauvan tekoon" liittyviä sanoja, joita itse ärsyän:
Täti, pupuilla ja masuasukki.
Todennäköisesti niitä on lisääkin, mutta nyt tuli nuo mieleen. Mun ei tarvi noita sanoja käyttää (enkä ikinä käytä!!!), ne käyttäköön, ketkä haluaa. En ylipäätään tykkää tuollaisista ns. söpöily-sanoista.
Se liittyy jotenkin vahvasti semmoiseen Marimekon raitapaitoja (koko perhe sävysävyyn) harrastavaan äitiin, joka myös pupuilee miehensä kanssa, ja juo mammateetä tissittelyn avustamiseksi... yöööök
Ja on muuten mielenkiintoista, miten oman arvonsa tunteva nainen alkaa imettäessään puhumaan " tisseistä" , vaikka on aiemmin puhunut rinnoista. Minusta " tissi" -sana sopii lähinnä keskenkasvuisen teinipojan suuhun... ennenkuin kasvaa mieheksi ja oppii sanomaan rinta.
Muita:
Esikko - esikko on kukka, #&%¤
Pikkukakkonen - Argh
Täti punainen, hilloviikot - eikö nykyajan nainen jo uskalla käyttää oikeita nimiä? No, onhan se vuotokin telkkarissa sinistä.
Kaikki tyhmät lyhenteet: ovis, simpat, suppari, eppari (joka muuten voi olla joko epiduraali tai episiotomia) jne.
Ehkä joillain se liittyy vahvasti hössöttämiseen.
Mua ei ärsytä mutta mua ärsyttää kyllä miljoonat muut asiat :) Ollaan erilaisia kaikki ihmiset.