Täytän pian 25v, eikä koskaan oo s-tauteja testattu! =)
Kommentit (16)
Epäleekö ap sitten, että olisi syytä käydä ;-)
Niin ja verenluovutuksessa ne taitaa joka kerta ottaa hiv:n.
10 vuotta saman miehen kanssa, molemmilla vain toisemme seksikumppaneina. Joten ei tarvitse tauteja pelätä :)
Ps. Ei se petä ;)
Et kai ihan oikeasti luule, että pillerit suojaa sinua? Oletko käynyt papakokeessa? Siinähän ne solumuutokset nähdään, vaikkei suoranaisesti mistään sukupuolitautikokeesta puhutakaan. Samoin raskauden alussa testataan suunnilleen kaikki. Itse käyn papakokeessa ehdottomasti vuosittain ja gynellä säännöllisesti.
verran ollakin, joten ehkä siitä eroavaisuudet.
t. 16
Vierailija:
16, äitiysneuvolassa nimen omaan testataan KUPPA.
Klamydia vain tietyltä ryhmältä.
testataan toi KUPPA! kn on raskaana, klamydia vaan jos on tarvis. Ja näin ollut jo monen monintuista vuotta.
Minäkin olen 25 ja multa on testattu useaan kertaan. Mm. sen yhden ja ainoan yhdenillanjuttuni jälkeen - kun en ollut niin vastuullinen, että olisin ollut sen verran selvä, että olisin ollut varma kortsun asiallisesta käytöstä, niin tietenkin kävin sitten testeissä. HIV:it, hepatiitit ja muutkin taudit on otettu lapsettomuushoitojen ja raskauden yhteydessä, vaikka mitään kummempaa epäilystä ei ole ollutkaan.
varmaan ne pillerit estää sua tautia saamasta..hahhahahaa..
Et ole käynyt testeissä. Mitä sitten? Pitääkö päivitellä sitä, kuinka tyhmä ja vastuuton oletkaan? Pitääkö meidän vanhempien ja fiksumpien ruveta kannustamaan sua testeihin? Vai mitä haet?
Kyllä se kuppa testataan täällä lännessäkin :). Klamydiaa ei kylläkään ole testattu kertaakaan. Ja raskauksia 5.
käyn luovuttamassa vertya jos epäilyttää, siinä ne testaa ne samalla.
neuvolassa testataan myös.