Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
HELP!! Tekstinkäsittelystä!!!!
21.04.2006 |
Miten saan jokaisen sivun ylänurkkaan laitettua sivun numeron? Siis siten, ettei mun tarvitse koko aikaa olla sitä sinne laittamassa, vaan että se tulis automaattisesti???
Ohjelma on Microsoft word
Kommentit (2)
Ohjeet pätevät ainakin XP:hen. Klikkaa View-valikosta Header and Footer että saat ylä- ja alatunnisteet näkymään. Samalla saat näkysälle Header and Footer toolbarin, josta sitten klikkaamalla ekaa nappia vasemmalta (Insert Page Number) saat sivunumeron ylätunnisteeseen.
Toinen nappi vasemmalta antaa Number of Pages ja kolmannesta vasemmalla (Format Page Number) voi sivunumeroa muokata (1,2,3 vai i, ii, iii jne).
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
lisää -valikosta ja sieltä sivunumerot. Jos on enkunkielinen word, niin neljäs valikko vasemmalta ja sieltä page numbers tmv.