Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kirjoitin pitkän jutun aiheesta Kummipoikani on FAS-lapsi, osa 2

Vierailija
08.04.2006 |

Juttu taisi lähteä jonnekin ulkoavaruuteen, koska sain ilmoituksen, että linkittäminen on kielletty, eikä tekemääni aloitusta ollut luettavissa.



En ollut linkittänyt, joten pikkuisen ketuttaa kirjoitukseni katoaminen.

En viitsi kirjoittaa uudestaan.

Kommentit (32)

Vierailija
1/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se linkittämiskielto tulee silloinkin, jos on vahingossa kirjoittanut lauseita pötköön eli ei ole pisteen tai pilkun jälkeen huomannut aina jättää väliä ja tämä palsta lukee sen sitten automaattisesti linkiksi. On kyllä ihan hanurista koko touhu.:(



Kerro kuulumisianne pikaisesti. Toivottavasti kuuluu vaihteeksi hyvää.

Vierailija
2/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sekä käräjäoikeus että perusturvalautakunta on tehnyt päätöksensä, lapsi jää isälleen. Nyt ensi hätään on kysymys väliaikaisesta määräyksestä, mutta 26. päivään mennessä pitää olla valmiina pysyväismääräys. Perusturvalautakunnasta sanottiin, että päätös on jo tehty eli lapsi määrätään isälleen pysyvästi.



Äiti vetää unillääkkeitä kourakaupalla ja siideriä kyytipojaksi. On tosi huonossa kunnossa, enkä pysty auttamaan häntä.



Huoli molemmista on kova. Vain tämä asia pyörii takaraivossa. Sydäntä puristaa ja pala on kurkussa. Itkettää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis oman käsitykseni mukaan sosiaaliviranomaiset ovat valmiita kuuleemaan ns. todistajien lausuntoja kelvottomasta vanhemmasta, eli siis jos lapsen isä on sinun näkemyksesi mukaan kykenemätön kasvattamaan lastaan niin sinä voit sossuun ottaa asian tiimoiltä yhteyttä mutta todisteita siis täytyy olla.

Vierailija
4/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole " ensimmäistä osaa" lukenut..



Vierailija
5/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku oli ketjun nostanut esille, löytyy aloitusten alkupäästä heti. Käy lukemassa sieltä, pliis. Olen niin finaalissa, etten jaksa aloittaa alusta.



ap

Vierailija
6/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten ihmeessä perustelivat oikeudessa tuon päätöksensä? Miten ihmeessä on mahdollista, että lapsi määrättiin isälleen, joka ei kertomasi mukaan pysty pitämään huolta edes itsestään ja on alkoholiongelmainen ym.?



En ymmärrä...Oletko nähnyt lasta? Kuinka voi? Antaako isä teidän tavata lasta? Saatteko esim. lapsen välillä hoitoon luoksenne? Että näin pystyisi edes vähän kontrolloimaan missä mennään.



Voi kamala... ihan sanattomaksi vetää, kun on niin kamala tilanne.



Voimia ja jaksamista ihan kamalasti toivotan sinulle ja perheellesi!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei voi. Siis äitihän on alkoholisti, isä entinen alkoholisti. Itse en ole isän kanssa koskaan sanaakaan puhunut eli vaikea on mennä häntä syyttämään huonoksi isäksi. Ylipäätään olen hänet nähnytkin vain kerran eli torstaina siellä raastuvassa.



Perusturvalautakunnan mukaan isä on selvinnyt hienosti pojan kanssa tämän vajaan kuukauden, jonka poika on hänen luonaan ollut. Isä saa apua mm. perhetyöntekijöiltä, jotka käyvät säännöllisesti varmistamassa, että homma sujuu.



Isä on myös heidän mukaansa erittäin yhteistyökykyinen ja -haluinen, eli heillä ei ole mitään syytä epäillä isän kelpoisuutta lapsen huoltajaksi.



Päätöstä mietitään uudestaan vasta siinä vaiheessa, jos tulee esille jotakin, joka asettaa isän aseman kyseenalaiseksi. Tässä vaiheessa isä on ainoa vaihtoehto, johon lapsi voidaan sijoittaa.

Vierailija
8/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin sieltähän se löytyi



se nostanut

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole nähnyt lasta, eikä äitikään ole sen maaliskuun 10. päivän jälkeen, jolloin lapsi hustaanotettiin.



Kysyin eilen perusturvalautakunnassa, onko esim. äidin äidillä mahdollisuus osallistua tapaamisiin, mutta ei ole. Kyseessä on lapsen oikeus tavata äitiään, muilla ei oikeuksia ole.



Tiistaina on perusturvalautakunnassa äidin kuulemistilaisuus ja torstaiksi on sovittu äidin ja lapsen valvottu tapaaminen. Käräjäoikeuden päätöksellä lapsi saa tavata äitiään tiistaisin ja perjantaisin, muutaman tunnin kerrallaa perhetyöntekijän läsnäollessa.



Näillä näkymin äiti ei ole tiistaina siinä kunnossa, että pystyisi osallistumaan tuohon tilaisuuteen ja jos ryssii tuon, lienee sanomattakin selvää, että myös tapaamiset peruutetaan (oma arvioni). Tuolloin myös äidin asianajaja heittää pyyhkeen kehään ja lopettaa äidin puolustamisen, koska ei enää luota äidin sanaan. Sanoi eilen itse niin.



ap



Vierailija
10/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mitä tapahtuu sitten kun poika on isompi ja saattaa tarvita erityisapua. Siis mitkä perustelut niillä oli tuohon? Kyllä ihmetyttää. Mitä äiti on jutusta mieltä, vai onko mitään? Voi että, voitko olla pojan kanssa yhteydessä kun isän luo muuttaa?

t4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin löytyi, mutta se aloitus ei ole ollut kadoksissa, vaan aloitus, jonka tein tänään. Tarinan osa 2.



ap

Vierailija
12/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos isä kerran on ollut todella yhteistyöhaluinen niin miksi haluaisi erottaa pojan kummitädistään? Tuntuisi että olisi kuitenkin hyvä jos sinulla ja kummipojallasi säilyisi läheinen suhde tulevaisuudessakin olisi pojallakin joku johon voisi todella luottaa. En usko että isä kieltää teitä tapaamasta jos nätiisti kysyt asiaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän ei voi varmastikaan tavata lasta päihtyneenä, mutta peruuttamattomasti tapaamisia ei lopeteta sen vuoksi, että äiti voi nyt huonosti.

Vierailija
14/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsella ikää 4+ ja takkuilevaa on ollut tie...äidillä edelleenkin rankkoja juomis-kausia,mutta erilaisten tukitoimien ansiosta " pärjäilevät" ...Pidän lasta usein luonani yöhoidossa,tiedän ainakin, että lapsi saa kunnolla ruokaa, huolenpitoa ja rauhalliset yöunet.



Tunnen itseni usein loputtoman voimattomaksi katsoessani lasta, joka valloittaa monella tapaa sydämmet, mutta jonka elämä on ongelmaista ja epävakaata. Pelkään tulevia kasvunvuosia, alkavaa koulua.



Äiti kyllä lastaan rakastaa, mutta ei taida omaa elämäänsä koskaan täysin raiteilleen saada. Onneksi huostaanottoa tässä tapauksessa ei ole vakavasti harkittu,lapsella on sijaisperhe, jonne säännöllisesti pääsee, joskus jopa viikoksi-kahdeksi kerrallaan. Ja itse olen aktiivisesti tukena.



Pelottaa vain tulevat ongelmat, mahdollinen syrjäytyminen ja sairaudet, joita tämä FAS-syndrooma usein aiheuttaa...Paljon sinulle voimia! Älä hylkää lasta, vaikka mikä olisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hulluahan tuo, mutta minkäs teet? Isän pärjääminen lapsen kanssa jää nähtäväksi, ja kuten jo kerroin jossakin vastauksessa, asialle ei tehdä mitään, ennen kuin isä tekee perustavaa laatua olevan virheen tai hänen ikänsä tai terveydentilansa asettaa rajoituksia lapsen hoitamiseen.



Äiti on ihan kuutamolla. On niin pillereissä/viinassa, ettei tiedä maasta ei kuusta yhtään mitään.

Itse asiassa äiti kämmäsi mahdollisuutensa jo eilisaamuna tulemalla perusturvalautakuntaan edellisen illan pillerihöyryissä. Huomasin lastensuojeluihmisestä, ettei uskonut, kun äiti sanoi juoneensa viimeksi viikko sitten perjantaina.



Nyt kämmää viimeisen kerran, jos ei ole pelikunnossa tiistaina perusturvalautakunnan kuulemismeetingissä. Oma mielipiteeni on, että äiti ei voi olla kunnossa, koska on tänään ollut siinä hantissa, ettei edes puheesta saa selvää. Syyttää tilanteesta kaikkia maailman ihmisiä ja haukkui minut siinä sivussa. Olen puhunut hänen kanssaan puhelimessa tänään 3 kertaa, kaksi puheluista päättyi riitaan ja yksi siihen, että lopetin puheluni soittaakseni A-klinikan sosiaaliterapeutille.



ap

Vierailija
16/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On joo ollut aika hankala viikko. En käsitä, miksi aina ajaudun tilanteisiin, joita " sattuu vain tutun tutuille" . Ei mulla ole mitään suurempaa hinkua päästä osalliseksi tän kaltaisiin tilanteisiin, muta hupshei, tässä sitä ollaan.



ap

Vierailija
17/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä olette jäänyt puun ja kuoren väliin, kun ajattelee juuri tuota äidin auttamista tuossa tilanteessa. Tiedätkö missä tämä äiti majailee tällä hetkellä? Saisiko häntä minnekkään selviämään? Eipä taida muiden puheet ja teot auttaa, jos ei äiti itse ymmärrä juomisensa/tekemisiensä seurauksia.



Hyvä, että nuo perhetyöntekijät käyvät säännöllisesti tapaamassa isää ja lasta, että tuo elämä on jollain lailla kontrolloitua. Toivottavasti vaan jatkavat säännöllisiä käyntejään jatkossakin.



Todella ihmeellistä tuo, että isoäiti ja kummit ei saa tavata lasta? Siis onko se isästä kiinni? Hänkö ei halua, että te tapaatte lasta vai oikeus? Kyllähän se olisi ennen kaikkea lapsen etu, että suhteet sukulaisiin säilyisivät ja niinkin läheisiin sukulaisiin, kun isoäiti ja te kummit. Onko isä minkälainen? Voisiko hänen kanssaa yrittää sopia tapaamisista, vaikka sen jälkeen, kun tilanne nyt tässä tasaantuu ja rauhoittuu?

Onko lapsella isän puolelta tasapainoisia sukulaisia?



Tässä vaan ajan kaikella utelemisellani sitä takaa, että kun/jos jossain vaiheessa isä haluaa myös omaa aikaa/menoja niin löytyykö lapselle aina hoitajia ja hoitopaikkoja? Isälle tukea ja apua? Ettei väsyisi ja ratkeaisi juomaan ja vanhoille teilleen.



Anteeksi kamala litanja kysymyksiä. Sinun ei todellakaan tarvitse vastata niihin, koska voin voin vain kuvitella kuinka puhki ja väsynyt olet tuossa tilanteessa.

Vierailija
18/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juttelin eilen lapsen mummin kanssa ja sanoin, että soitetaan isälle ja kysytään, josko voitaisiin mennä tapaamaan lasta hänen luokseen. Mummihan on siellä käynytkin mm. kylvettämässä lasta.

Nyt isä oli yhtenä päivänä soittanut mummille ja kertonut, että pojalle on tullut yksi hammas. Olivat siinä jutustelleet muutenkin ja isä oli sanonut, että kummitätikin on luvannut otta lasta hoitoon. En tiedä, mistä tuon tiedon on saanut, mutta olen toki valmis häntä hoitamaan.



Pahaa pelkään vaan, että jos isälle on selvinnyt, että minä olen se kummitäti, niin kieltää tapaamiset. Siihen malliin ainakin mulkoili minua siellä oikeudessa. Ja itse asiassa se ei muuten ole isä, joka tapaamisista päättää, vaan huostaanotetun lapsen tapaamisista ja muista asioista päättää perusturvalautakunta.



Yritän kuitenkin. Toivottavasti ovat myötämielisiä.



ap

Vierailija
19/32 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin ne kotiapulaisten vierailut (sanoitko niin?) ainakin. Ja jos äiti on noin kärryiltä pudonnut, niin ainakin turvallisin paikka on isän luona. Harmi vaan, että äiti ei voinut ottaa vastuuta ja olla juomatta juuri nyt.. Tuntuu niin pahalta sen pojan puolesta. En tiedä mitä sanoa. t4

Vierailija
20/32 |
09.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äiti on tällä hetkellä omassa asunnossaan tuolla 25 kilsan päässä. Oli lähes viikon äitinsä luona tässä lähellä, mutta saivat aikaiseksi ison riidan ja lähti kotiinsa.

A-klinikan sosiaaliterapeutti sanoi tänään, että mahdollisuudet päästä katkolle ovat heikot just nyt. Äiti oli katkolla pari viikkoa sitten, mutta lähti sieltä pois ennen aikojaan ja jatkoi juomista. Katkolle ei pääse tuossa kunnossa, eikä viikonloppuna. Omasta mielestäni on kornia, että jos ihminen tarvitsee apua, niin sitä ei voi saada ennen kuin maanantaina!

Juu, ei siinä paljon puheet auta. Tänään yksi puhelu päättyi siihen, että äiti haistatti mulle vittua ja käski mennä porekylpyyn. Sanoin, että taitaa olla parempi, että menen. Kiitos vaan ja heippa.



Tapaamisasiasta sen verran vielä, että kyseessähän on siis lapsen oikeus tavata äitiään, muilla sukulaisilla, mummeilla ja kummeilla ei oikeuksia ole. Eri asia on, jos isä haluaa antaa mummin ja kummien tavata lasta, mutta viime kädessä päätöksen tekee perusturvalautakunta. Isän puolelta sukulaisia ei ole.



Isän ehdottamat tapaamisajat (äidin siis) haiskahtivat sille, että hänellä on niinä päivinä menoa ja hän tarvitsisi siksi ajaksi lapselle hoitajan... kuinka ollakaan, me skipattiin ajoista se toinen pois, koska tiedettiin, että isällä on silloin bingo-päivä... vedottiin siihen, että tapaamiset ajoittuvat tasaisemmin viikon varrelle, kun vaihdetaan se torstain tapaaminen perjantaiksi. Ehdotus jopa meni läpi =))



Isä on ollut 7 vuotta juomatta eli tuskinpa ratkeaa ihan heti. Lastensuojeluihmiset ovat sitä mieltä, että isä on täydellinen hoitaja lapselle, on omistautunut hoitamaan häntä kokopäiväisesti, on saanut luotua lapseen upean tunnesiteen jne jne. Sanoivat kyllä tietävänsä, että isän tausta ei ole ihan puhtoinen, mutta sillä ei ole mitään merkitystä tämän hetkisen tilanteen kannalta katsottuna.



ap





Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän seitsemän