Kyllä on sairas maailma:
12 lapsen kuolema olisi voitu estää
16.11. - 17:16
Lastenkirurgi ja ylilääkäri Juhani Merikanto on mukana suomalaisessa tutkijaryhmässä, joka julkaisi ensimmäisen tutkimuksensa lasten pahoinpitelystä vuonna 2002. Siinä oli käyty läpi kaikki lasten kuolemaan johtaneet pahoinpitelyt Suomessa vuosina 1974¿1994.
Kun yhteensä 292 tapauksen joukosta poistettiin isien tekemät laajennetut itsemurhat ja yliväsyneiden äitien tappamat vastasyntyneet, jäljelle jäi 70 pahoinpitelyä.
¿ Näissä 12 tapauksessa lapsen samantyyppisiä vammoja oli hoidettu useita kertoja, joten menehtyminen ja jatkopahoinpitely olisi voitu estää puuttumalla asiaan ajoissa, Merikanto sanoo.
Pahoinpitelyyn syyllistyvät kaikenlaiset vanhemmat, mutta nuoret päihteidenkäyttäjät ovat riskiryhmä.
¿ Kun luki nämä 70 kuolemaan johtaneen pahoinpitelyn poliisi- ja ruumiinavauspöytäkirjat, ei jäänyt yhtään sijaa tekojen ymmärtämiselle, Merikanto sanoo.
Hänen mielestään lääkäreiden on oltava mieluummin liian tarkkoja kuin leväperäisiä. Vääräksi osoittautuvia epäilyjä ei Taysissa kirjata sairauskertomuksiin ja niiden kohteeksi joutuvat vanhemmat ovat suhtautuneet asiaan Merikannon mukaan asiallisesti ja ymmärtävästi.
Riikka Lehtovaara/ aamulehti