Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen 3v yöpissimisestä.. ?

Vierailija
12.11.2005 |

Eli lyhyesti, meidän tyttö juo iltapalalla n vajaa pari desiä maitoa seiskan aikaan ja ennen yöunia klo 20 käy ainakin kahdet pissit tekemässä, mutta silti aina ollut märkä vaippa aamulla.

Mikä ihme on??

Nyt kysyn, jätänkö jo yövaipan pois, vaikkei yhtään kuivaa yötä takana, vai annanko vaan losotella vaippaan??

Onko kukaan ottanut vaippaa pois, vaik ois märkä koko ajan ollutkin?

Tyttö ollut päiväkuiva jo 1v 10kk asti, mut silti toi yövaippa on ja pysyy..

Olen jo " uhannut" et ennen joulupukin tuloa vaippa saa jäädä ja sen ainakin sit toteutan, mut nytkin vois varmaan jo alkaa luopua.

Kerran kävi, et näki painajaista klo 2 aikaan, jolloin kävi myös potalla samalla ja sillon oli jo litimärkä vaippa ja siitä uus vaippa aamuun sitten kuivana, eli pissii sillon alkuyöstä ilmeisesti.

Sokerit testattu, ei mitään niissäkään, vaik päivälläkin aika pissa ravaaja aina välillä, varsinkin jos mehua antaa juoda.

VINKKKEJÄ kiitos =)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja anna lapsesi kehittyä rauhassa!!!

Vierailija
2/3 |
12.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tytöllä oli jonkun verran pissaa vaipassa ja päätettiin kokeilla ilman. Aluksi meni hyvin, mutta muutaman kerran pissasi sänkyyn. Mutta eipä se haitannut, kun oli suojus. Ei tehnyt tätä montaa kertaa, kun jo tuli herättään vessaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kolmivuotiaalla ole mikään kiire YÖkuivaksi. Se on niin yksilöllistä tuo rakon toiminnan kehittyminen ja virtsaamisen tarve öisin. Minusta niin kauan kuin lapsi kastelee vaipan monta kertaa yössä, on vaippa öisin tarpeen ikään katsomatta. Neuvolassakin yökasteluun aletaan kiinnittää huomiota vasta 5-vuotiailla tai sitä vanhemmilla.



Toki voitte kokeilla olla pari yötä ilman, jos vaikka tyttö heräisikin itsekseen herkemmin pissalle, kun vaippaa ei ole. Mutta ongelmaa asiasta ei kannata tehdä! Märkä peti monena yönä peräkkäin vain stressaa pientä ja heikentää itsetuntoa :( Vaippa on minusta silloin ehdottomasti parempi vaihtoehto.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kahdeksan