Mä en tajua kuinka ihmisille sattuu noita vahinkoraskauksia
kokoajan vielä nykyaikanakin. Munkin tuttava piirissä on nyt 3 äitiä joilla reilusti alle vuoden ikäisä lapsia ja taas muhimassa jo uus vauva. Ja yhdelle jo käynyt aiemmin näin ja ikäeroo reilu vuosi. Miksi ihmiset ei opi virheistään vaan hällä väliä asenteella porskuteen eteenpäin.
Kommentit (12)
Siis en tietenkään yleistä,mutta kyllä noita tuntuu paljon olevan jotka ovat syöneet pillereitä ja ovat tulleet raskaaksi.Pistää hieman ihmettelemään sillä pillerithän antavat n.99% suoja raskauden ehkäisyyn,HUOM! OIKEIN KÄYTETTYNÄ!
Eli tästä päätellen varmaan puolet pilleriraskauksista on ainakin itse aiheutettuja ja monet naisethan tekevät myös tahallaan niin että käyttävät pillereitä väärin tai jättävät kokonaan syömättä jotta tulisivat raskaaksi ja tietenkin neuvottelematta ensin elämänkumppaninsa kanssa.
Itse tiedän monia tapauksia jossa nainen on muka käyttänyt ehkäisynä pillereitä ja sitten tullut yllättäen raskaaksi.Ja he ovat todennäköisesti siksi hankkiutuneet raskaaksi että saisivat pidettyä ukon itsellään.
Vierailija:
kokoajan vielä nykyaikanakin. Munkin tuttava piirissä on nyt 3 äitiä joilla reilusti alle vuoden ikäisä lapsia ja taas muhimassa jo uus vauva. Ja yhdelle jo käynyt aiemmin näin ja ikäeroo reilu vuosi. Miksi ihmiset ei opi virheistään vaan hällä väliä asenteella porskuteen eteenpäin.
virheistään??
mistä virheistä?
ym. ikävää. Välinpitämättömiä ovat panojutuissaan, mutta sittenpä näkevät. t.ap
Voin kuule ihan tässä sanoa, että jos on vahingossa tullut raskaaksi niin sen tarkoitus ei ainakaan ole pitää miestä! Tämä oli yhdelle joka oli sitä mieltä tässä ketjussa.
Oma lapsi oli puhdas vahinko keskeytetyn yhdynnän tuloksena. Miehen mukaan häneltä ei tullut mitään joten luotin siihen. No, siitä muutaman kuukaden päästä ihmettelin missä kuukautiset..sitten mietin muutaman kuukauden teenkö abortin ja onneksi en tehnyt. Olen maailman onnellisin äiti vaikka yksin lapseni hoidankin:) Näin ihanaa aurinkoista lasta en olisi koskaan kuvitellut saavani.
Niin ja miehen kanssa emme ole yhdessä, enkä häntä haluisikaan.
Harrastettiin keskeytettyä yhdyntää pari vuotta. Joku tarkoitus tällä lapsella sitten oli kun maailmaan tuli.
Meillä on toinen lapsi joidenkin mielestä vahinkolapsi.
Minä ilmoitinkin hänen tulostaan kaikille tekstiviesti-iskulla: " Jos harrastaa seksiä ilman ehäisyä, voi tulla vauvoja. Meille kävi niin." Kyllähän nyt aikuisen(?) ihmisen tulee tietää että esim. kondomia täytyy pitää KOKO YHDYNNÄN ajan= ) Eikä keskeytetty yhdyntä ole ehkäisy...
Mene itseesi ap! Onko oma elämäsi aina ruusuista? Etkö koskaan valita? Hienoa, olet voittanut sädekehän!
Tietysti niitä tapahtuu aina välillä; mikään ehkäisy ei ole 100% varma.
Minä tulin raskaaksi vaikka pillereitä söinkin. En todellakaan jättänyt yhtäkään välistä vaan olin niitä jo viisi vuotta syönyt säntillisesti.
Pillereiden takia kesti jonkin aikaa ennenkuin tajusin olevani raskaana, en osannut edes ajatella raskauden mahdollisuutta. Minulle ja miehelleni raskaus oli iloinen yllätys, vaikka ei suunnitelmissa ollutkaan =)
En ymmärrä mitä ihmeellistä on siinä, että raskaaksi saattaa tulla vaikkei sitä suunnittele ja jopa käyttää ehkäisyä? Jokaisen seksiä harrastavan toki tulisi siihen mahdollisuuteen varautua.
Kyllähän pillereiden 99% ehkäisyteho kuullostaa hyvältä, mutta toiselta kantilta ajatellen 1 sadasta tulee kuitenkin raskaaksi.
mihinkään ei voi luottaa. Olla ilman seksiä on varmin vaihtoehto. Hormoonikierukakkakin on varmempi kuin se, että laittaa klipsit. Hormoonikierukasta tulee 1/1000 raskaaksi kun klipseillä 3/1000:sta. Olen yksi niistä kolmesta...
Entinen pomo tuli raskaaksi vaikka oli kuparikierukka.
lasta...Mutta eipä haittaa :) Kyllä sitä toista olisi kuitenkin yritetty, nyt tuli vaan vähän aikaisemmin kuin oltiin aateltu :)
ilman välineitä.