Tuleeko ihan hurjan näköinen? Saunan sisustuksesta kysymys
Kommentit (14)
Joo ei ole hurja suunnitelma, mutta älkää laittako pronssia vaan jotain raudan väristä tai muuta sinisävyistä metalliväriä niin sopii siihen harmaaseen.
Miksi ette laittaisi myös lattiaa rusehtavaksi? Tai sitten suihkun takaseinään harmahtavaa "kivi"mosaiikkia, joka sointuisi harmaaseen lattiaan?
Tietysti voitte noinkin tehdä, kuten ehdotit, mutta se vaatisi minusta sitten tekstiileiltä ainoastaan harmaata tai pronssinruskeaa väriä, ja eikö se olisi hieman tylsää?
kovin tummaa laattaa. On helposti likaisen näköinen. Me laitettiin lasten kylppäriin. Nyt aiotaan laittaa varsinaiselle saunaosastolle vaaleampaa - kokemuksesta viisastuneena.
Harmaa ja pronssi eivät sovi yhteen. Laittakaa lattia ruskeaksi, jos pronssia haluatte.
lattiaan, koska sen pinta on karheaa (ei liukastu helposti) ja siksikin koska mun mielestä vaaleassa lika näkyy helposti. Mutta täytyy vielä funtsia sitä pronssin väriä. Jos sen jättää pois, niin tulee sitten aika yksinkertainen, mutta tyylikäs kuitenkin.
ap
Eli harmaan sävyjä ja mustaa tehosteeksi.
Kyllä samaa laattaa saa yleensä eri värisinä.....
lattiaan, koska sen pinta on karheaa (ei liukastu helposti)
Meillä on ruskea lattia ja valittiin juuri se laatta nimen omaan sopivan karheuden takia.
joko valkoisen ja mustan väliltä. Esimerkiksi teräksenväristä, mustaa, joka heijastaa metallia yms. Minusta ei kannata sotkea tuohon ruskeaa (pronssikin on ruskeaa) vaan pitäydy valko-musta-harmaa -teemassa. Tuoltakin linjalta löytyy monia metallisävyjä.
Moneen harmaaseen pronssi ei todella sovi, vaan jos harmaa on hiukan mudan värinen, siihen pronssi taas sopii tosi hyvin.
Mielestäni teillä on väritys todella pleini, joten mä kyllä kaipaisin jotain jujua siihen.
En tiedä mitä likaa teillä on kylppärissä, mutta vesiläikät ja muu peruskylppärilika on vaaleaa ja se näkyy tummalla hyvin.
siis valmistustiedoiltaan, siinä on mukana ripaus ruskeaa ja mustaa. lika ei näy ollenkaan, sama laatta jatkuu kylppäristä kodinhoitohuoneeseen, ja esim kissan ja koiran mukanaan tuomat karvat ja hiekat lattialla ei näy. laatoissa harmaaseen taittuvaa valkoista sekä ihan harmaata kuviolaattaa, lämpönä on valkotammea (peili, naulakot, työtaso). kovasti on kehuttu, mutta pääasia on että itse on tykätty rauhallisesta vaikutelmasta joka ei todellakaan ole tylsä! tekstiileillä saa väriä mielialan mukaan. tuli sen verta kalliiksi, ettei ihan heti tulis mieleen uusia uusimman trendin mukaan.
Sellaisen olen nähnyt harmaan lattian ja valkoisen sinän piristeenä ja hieno oli! Laattapisteelstä kuulemma oli laatat, italialainen mosaiikki.
Ihan on tusinatavallista sisustusta
Ja tarkemmin siis suihkuhuoneesta: seinille tulossa isoa valkoista laattaa ja lattialle harmaata, eli siis melko tavanomainen. Mutta ollaan ajateltu laittaa suihkujen kohdalle sellainen "raita" pronssinvärisestä mosaiikkilaatasta. n. 30 cm levyinen raita. Ja porealtaan reunaan tulisi myös ohut nauha tätä mosaiikkilaattaa.
Mietin noita sävyjä, että tuleeko liian paljon värejä?