onko litra olutta illassa pajon?
Kommentit (8)
Se ehkä kertoo kuinka tärkeää alkoholi ja olut sinulle on... Ja kokeile myös sitä ilman oloa... Tai minkä takia juot sitä joka ilta?? Jos juot maun tai janon vuoksi, niin vaihda ykköseen. Kyllä minusta on huolestuttavaa, jos käyttää litran alkoholituotteita lähes joka ilta.
unilääkkeenä...jotta alkais nukuttamaan...missä ton audit testin voi tehdä?
Sehän on kolme ravintola-annosta. Itse olen aika huppelissa jos illan mittaan juon tuon määrän.
Mutta jos juot muutenkin jonkin verran, niin ei hirveästi.
Jos juot joka ilta tuon määrän, on mielestäni aika paljon. Ja itsellenikin olut siis todellakin maistuu :)
Rajoitan omaa juomistani, koska olen ihan konkreettisesti huomannut, että alkoholi ei ainakaan auta unettomuuteen -ehkä nukahtamiseen, mutta aamuyöstä herää ja alkaa miettiä parempaa elämää :)
Luulisi olevan unenkin huono laatuista. Ja varmasti tulee kiloja,jos ei niitä jo reippaasti ole.
Mutta päivittäin juotuna ON tosi paljon. Omaa kokemusta on viime syksyltä, kun jäi kesäloman tissuttelu päälle pitkälle syksyyn. Tuli joka päivä kiskottua vähintään 1 sidu tai olut, yleensä 2. Loppusyksystä huomasin, että lisäkiloja entisten päälle oli tullut REILUSTI. Järkkyä.. Onneksi pääsin kierteestä eroon, pakottamalla itseni olemaan ilman. Vaihdoin vichyyn tai light-limuun ja sitten olinkin raskaana, joten tissuttelu jäi automaattisesti pois. Kilot jäi kroppaan, valitettavasti.
Mutta jos on tottunut juomaan niin aika vähän se varmaan on.