Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Auttakaa! Korvatulehdus 1 vuotiaalla.

Vierailija
28.06.2008 |

Lapsi sai Zithromax antibioottikuurin, minkä kesto oli 3 päivää. Tänään oli viimeinen päivä, eli nyt kuuri on syöty loppuun.



Ongelma on se, että tänään pikkuisella alkoi kamala yskä, sellainen mikä oikeen keuhkoja raastaa. Ei siis tule limaa, on sellainen kuivahko yskä. Tosi pahan kuuloinen. Ruokakaan ei oikeen tahdo maistua.



Huolettaa mitä pitäisi tehdä? Eikö antibiootit ole tehonneet vai kestääkö ennenkuin vaikutus alkaa?



Ihmetyttää vaan, että miten hän tuli kipeämmäksi, vaikka oli antibioottikuuri päällä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

flunssa on aina virustauti. Eli yleensä ensin kurkkukipua, sitten nuha ja lopuksi yskä. Kesto parisen viikkoa. Paranee ajan kanssa, antibiootti ei auta virustautiin



bakteeritulehdus (esim korvatulehdus) voi seurata flunssaa "jälkitautina". Sitä hoidetaan antibiootilla.



Eli siis yskään ei antibiootti auta. Jos näyttää että henkeä ahdistaa tai nousee uudestaan kuume, niin lääkäriin.

Vierailija
2/2 |
28.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kyllä käyttäisin lääkärissä, jos yskää vaan jatkuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi yksi