Oliko kummankin exien nimet ehdottomasti poissuljettu vauvan nimeksi?
Siis kävittekö lapselle nimeä mietittäessä tällaista keskustelua, että minkä nimisiä exiä tai ihastuksia kummallakin on ollut? Entä kävittekö läpi, että mitä nimiä exien kanssa mahdollisesti on lapsille mietitty ja raakkasitteko nekin pois?
Kommentit (13)
on ne exien nimet käytännössä suljettu pois koska 60-70-lukuiset nimet ei oikein iske, enkä muutenkaan ketään lähituttujen nimiä halua . Kenenkään exän kanssa ei ole päästy miettimään nimiä lapsille.
Tämä kysymys tuli mieleeni, kun ystäväni oli saanut selville, että heidän lapsellaan on miehensä koulauiaksien ihastuksen nimi.
Meidän molempien mielestä AAPO on aivan ihana nimi, mutta koska Aapo on eräs entisistä poikaystävistä, niin emme todellakaan sitä nimeä pojalle antaneet. Etenkin kun moni tietää että olen Aapo-miehen kanssa seurustellut. Tulisi ihan sellainen mielikuva että haikailee sen miehen perään tai ihaili häntä kovin kun tahtoisi saman nimen lapselleen... Eli noooot.
Miehen ehdotukset on olleet sen verran vanhanaikaisia mummonimiä että hiukan epäilen että sen nimisiä koulukavereita ei ole ollut, mutta ainahan se on mahdollista että on joku josta ei ole kerrottu
2
Kun kerran exät on todennäköisesti nimeltään jotain Jareja, Sareja tai Minnoja, niin harvalle varmaan tulee nyt mieleen antaa sellaista nimeä.
mutta luulenpa, että kumpikin karsastaisi omien eksiensä nimiä lapsillaan. Liikaa tunnelastia niissä nimissä. Itseasiassa muistankin yhden kerran kun ehdotin jotain kaunista tytön nimeä, ja mies sanoi, että se tuntuisi oudolta, kun joku heila oli aikoinaan ollut sen niminen. Mutta mitään periaatteellista keskustelua ei ole käyty, eikä mua olisi sinällään haitannut, vaikka miehen eksällä oli sama nimi. Ehkä sitten, jos se olisi ollut vakavampi suhde, tässä tapauksessa oli kyse parin illan suhteesta vuonna keppi ja kivi. :)
Kumpikaan ei ollut eksiensä kanssa myöskään päässyt siihen pisteeseen, että lapsille olisi nimiä mietitty, joten sitä ongelmaa ei ollut.
Kun kerran exät on todennäköisesti nimeltään jotain Jareja, Sareja tai Minnoja, niin harvalle varmaan tulee nyt mieleen antaa sellaista nimeä.
exissä on ikivihreitä ja nykyaikaisiakin nimiä. Olen syntynyt vm. -81 ja exät on 75-83 väliltä. Tälläisiä nykyaikaisia nimiä oli exillä mm:
- Vili (vm 82), Ville (kaksi kpl, toinen -79 ja toinen -81), Tuomas (vm -78), Niko (vm 80), Antti (78) ja Niklas (vm 80). Voi olla että lyhyitä ihastuksia oli muitakin jotka nimiltään sopii nykyaikaan. Ei kaikki 70-80 -lukulaiset sentään olleet Jari-nimisiä. Ja annetaanhan niitä Tommeja, Timoja, Teemuja, Hannuja, Sameja nykyisinkin myös, ties vaikka jonkun mies tahtoisi sen nimisen lapsen.
mies sai viimein sanottua,että joku nuoruuden ihastuksistaan oli nimeltään Heidi(muuten vm-77),mua se ei olisi haitannut,mutta ymmärsin toki ettei mies kyseistä nimeä tyttärelleen halunnut.
ei käyty keskusteluja mutta ne nimet olivat muuten vain täysin poissuljettuja. En toki tiedä kaikkien mieheni ihastusten nimiä, mutta minä olen kaikkien lasten nimet keksinyt ja mies hyväksynyt joten ei heitä ainakaan kenenkään mukaan ole nimetty. Omat exäni ovat tyyliin Pasi, Pekka ja Matti, ja mitään tuollaista tusinanimeä ei todellakaan tullut mieleenkään laittaa.
Ja kummallakaan ei ole ollut aikaisemmin tilannetta jossa edes leikillään olisi keksitty lasten nimiä.
ja sen pöllin muitta mutkitta lapselleni, kun olin exästä eronnut :)
Yhdessäolon aikaan en tohtinut ko. nimeä lapsestani käyttää, mutta nyt asialla ei ole mitään väliä. Nimi on oikein kiva ja kuulostaa siltä, kuin olisi oikeasti lapseni nimestä tullut.
Se suhde oli lyhyt ja siitä on tosi kauan, joten ei haittaa kumpaakaan meistä. Ei sitä exää tule juuri koskaan ajatelleeksi.
mutta tiukkaa teki valita tytölle nimeksi Elina, kun itsellä ollut samanniminen veemäinen luokkakaveri. Tosin nimi edelleen ihana, eikä enää muistuta ko. tapauksesta ja onneksi mummi-vainaakin oli Elina.
eli sen verran sanoin että mietin tytön nimeä ääneen, mies sanoo jos tuntee jonkun sen nimisen eikä halua sitä, tarkoitin vink vink myös että exät ja toivottavasti tajusi, muutamaan sanoi että ei sitä, tunnen yhden tyhmän saman nimisen tms..