Muita arkoja autokuskeja?
Itsellä ollut kortti 18-vuotiaasta eli 12 vuotta jo, mutta on tullut ajettua tosi vähän. Nyt lasten myötä pakon edessä opettelen taas, mutta joka kerta auton ratissa sydän kurkussa, pelkään tekeväni jotain kohtalokasta enkä eritysemmin nauti ajamisesta muutenkaan, vaikka mies vakuuttaa, että ajan hyvin. Onko kohtalotovereita? Auttaako kammoon mikään muu kuin sinnikäs ajaminen?
Kommentit (3)
Mitä enemmän ajat, alat tuntemaan auton hallinnan missäkin tilanteessa. Minullakin oli yksi vaihe etten ajanut mutta ajattelin ettei siitä pääse kuin " ajamalla" pois. Rohkeasti vaan ajamaan!
Heti kun tuli liukkaat kelit niin meikä lopetti ajamisen. Jatkan sitten taas keväällä paremmilla ilmoilla. Kortin sain aikoinaan juuri ennen ajokorttiuudistusta, eikä silloin ollut mitään erityistä opetusta liukkaalle kelille. Pari talviajotuntia voisi tehdä hyvää..
Ja neuvon, että niin teetkin, jos aiot ajaa. Yksi mitä ehdottomasti kannattaisi kokeilla, on muutaman ajotunnin ottaminen. Ajan kuluessa syntynyt ajokammo on tosi tavallinen ilmiö, ja lähes kaikki autokoulut antavat myös tällaisia " kertaustunteja" , joissa perusasiat käydään uudestaan läpi ja siitä kammosta voi myös keskustella. Auttaa tosi monelle hyvin.