epäselvä tilanne, miten saisin tietoa?
Hei!
Minulla on ollut kahdet kuukautiset synnytyksen jälkeen ja nyt kolmansia ei kuulu. Viime menkoista on jo 6vk aikaa. Olen tehnyt noita marketin halpoja raskaustestejä silloin tällöin, mutta aina ne näyttää negatiivista... Noin viikko sitten minulla oli kovia menkkamaisia kipuja, joihin sain syödä särkylääkettä. Luulin siis että kuukautiset alkoivat, mutta ihmetyksekseni vuotoa ei tullutkaan!
Nyt on vähän srtessaava tilanne kun mitään ei tapahdu, mut testin mukaan en ole raskaana. Hiukan nippailee ja särkee masua, mutta muita raskausoireita ei ole. Viime raskaudessa tein myös yhden negatiivisen testin ja sen jälkeen haaleita plussia. Mitä nyt sitten pitäisi tehdä? Vienkö pissanäytteen jonnekkin, minne? Mitä tällainen tilanne voi yleensäkkään tarkoittaa, onko menkkani vain niin epäsäännölliset, vai voiko kyse olla kohdunulkopuolisesta vai mitä?
Kaikki ajatukset ja neuvot ovat tervetulleita!
ja kerro tilanteestasi, jospa he määräisivät sinut raskaustestiin labraan. Tai osta apteekista testi, ne ovat ainakin luotettavia.
vauva2006 rv33+4