Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kommentit (42)

Vierailija
1/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitoksia kantoliinalinkeistä, täytyy katsella tarkemmin kun on ajatus kasassa, eli ei ainakaan nyt kun meinaa kirjotusvirheitökin pukata joka sanaan :D

Uusiakin oli pyörähtänyt matkaan, tervetuloa!

Juuh eilen käytiin ajelemassa 120km suuntaansa ja illalla sen tunsi: ihan mahdotonta sätkimistä jaloissa, kolme kertaa piti kaurapussi lämmittää. Pahaolo oli ja närästi :( Enpä jaksanut paljon kaupoilla edes olla, taidan tyytyä nettikauppoihin, käy helpommin.

Eilen oli tullut niin pitkä pino, että menee aivan ohi. Kai kaikki piristy kun näyttää siltä, että kohta kuullaan vauvauutisia.

Päivästä näyttää tulevan harmaa, mutta piristää kun mies on kotona. Nukkuuvat vielä ruojat, vaan toisaalta saan olla netissä rauhassa. Jotenkin tosi pöperöinen olo, varmaan johtuu siitä kun uni oli niin huonoa.

Huomenna olis neuvola ja enpä siltä ihmeempiä odota. Mietin, että meenkö edes viimeiselle lääkäri käynnille rv 36 kun oon saanut niin tarpeekseni meidän neuvolan lääkäristä. Mitenhän sais ylimääräsen ultran vielä? :D Toisaalta haluan tietää missä vaiheessa on kohdun kaula menossa noitten suppareiden takia. Eilen tuli taas vähän verilimaa, soorii.

Eipä nyt muuta kuin tsemppiä kaikille odottajille, kohta meillä on kesävauvat!!!



rv 33+5 aatueetu tai hilmahelmi

Vierailija
2/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipas masentavannäköinen ilma :(



Käväsin vähän lukasemassa eilisen pinoa, 7 sivua tekstiä... Nämä jäi mieleen.



Miitu kyseli nimistä; Pojalle on hyvä nimi jo valmiina, mutta tytölle ei ole edes mietitty, kun poikaa ultra näytti. Mietitään sitä sitten jos tyttö sieltä yllätykseksi putkahtaa :)



Joku kyseli kummeista. Me pyydettiin viimeviikon lauantaina serkkuani ukkonsa kanssa kummiksi, näillä näkymin vain kaksi kummia tulee olemaan, esikoisella 3. Esikon kummit ovat kaikki lapsettomia ja aikaa heillä ei tuolle vipeltäjälle tunnu olevan joten nyt haluttiin vähän vanhemmat ja sellaisen pariskunnan jolla on omia lapsia jo.



Pikku-tyyppi kyseli tutista; Meillä poika lopetti tutin käytön ihan omaaloitteisesti 8 kk iässä. Nyt tuo on löytänyt jonkun vanhan tuttinsa lelujensa joukosta ja laittaa sitä suuhunsa :) Ei imeskele vaan pureskelee sitä, hampaitakin tulossa, voipi johtua tuostakin.

Itse pelkään enemmän sitä jos rintaruokinta ei onnistu ja joudutaan antamaan maitoa pullosta. Poika kun on vasta hetki sitten luopunut kokonaan tuttipullosta, joten se voi olla kova paikka.



Möhömahalle; Olen ihan samaa mieltä siistimisestä ei tule mitään lasten kanssa. meillä ainakin poika sotkee sitä mukaa kun saa jonkun paikan siistittyä. Noh, eipä tuossa nyt kova homma loppujen lopuksi ole, kun siivoaa heti leikkien päätyttyä :) Tän mahan ja kivistysten kanssa en tosin mieluusti kauheasti kyyki lattialla...



Taritakin oli käynyt kuulumiset kertomassa, kiva ettei ihan vielä ole muita muutoksia kohdunsuulla tapahtunut.

Missäspäin Tamperetta sinä asustat?

Olisitko tulossa ensi viikon toukojen tapaamiseen?



Kiinnitin muuten huomiota siihen, että aikas monella toukokuisella on kanavaa jäljellä se 2 cm ja sormen verran auki tai ainakin paikat pehmeänä.



Onkohan kukaan lähtenyt jo synnärille?

Mammuliini ja sussu??



Mirage; oliko ohje hyvä?



Missä muuten se emunainen luuraa?? Samoin kaipailen edelleen Lallaa?

Paljon muitakin ahkeria palstailijoita oli, mutta nyt en muista nikkejä...



Täällä yöt mennyt ihan perseelleen! :( Herään joku 10 kertaa yössä, hyvää asentoa ei löydy. Pissalla en käy kuin kerran tai kaksi, mutta tuo kyljenvaihto on todella hankalaa... Mä alan oleen jo todella kypsä tähän odottamiseen, viikon tai kaksi voin vielä jaksaa, päivääkään en enempää ( lähden vaikka niitä Pyynikin portaita " juoksemaan" )



Nyt menen aamiaiselle ja sitten perhekerhoon.



Hyvät voinnit kaikille ja palaan myöhemmin lukemaan kuulumisenne :)



OP, Käpy 36+1 ja " Iivari" 1v7kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen elin ihan maanantaissa, vaikka tiesinkin että on tiistai :) ja raskausviikotkin meni sitten sekasin siinä...



Aamuyöstä heräsin kipään supistukseen joita sitten tuli n.1,5h aikalailla säännöllisesti. Nyt maha ihan sekaisin niinkun eilenkin illalla kun supisteli:( Alamahaan ja -selkään särkee. Siispä taidan painua takaisin peitonalle uusille unille kun poikakin on tarhassa. Hyvät päivänjatkot kaikille!!!



-äippä-03- rv 33+1



Vierailija
4/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, olipa eilen pinolla mittaa, illalla jutut luin, mutta sitten mullekin kävi niin etten enää itse jaksanut kirjottaa kun oli ihan väsy-katki-poikki olo..



Eilen tehtiin reissu äitipolille. Mulla ollut sitä veristä tiputteluvuotoa viikon verran virtsaputkesta (kuitenkaan virtsanäytteissä ei näy mitään?) ja eilen holahti enemmän kirkasta verta ja hyytymiä. Soitin eka neuvolaan ja sieltä pyysivät soittaa suoraan äit-pkl:lle ja sinne sitten näytille. Noh, eihän mitään selkeetä syytä löytynyt, vauvalla kaikki hyvin. Vuotanut edelleen ilmeisesti virtsaputkesta joka ei musta sekään kovin normaalilta kuulosta, mutta lääkäri oli sitä mieltä että kun raskausaikana verenkierto niin vilkasta, ettei tarvii kuin pienen nirhauman, niin saattaa vuotaa aika massiivisestikin...ok. Otti kuitenkin uudelleen virtsanäytteet ja bakteeriviljelyt niin virtsasta kuin emättimestä. Niissä menee nyt pari päivää.

Vauvalla tosiaan kaikki kuitenkin hyvin. Istukka ok, napanuoran virtaukset normaalit, sydänkäyrä hyvä jne. Eli sehän se on pääasia :) Ultrasi vauvan ja nyt oli mun kohdun suulta kadonnut kokonaan se hematoomakin, joka sinne alkuraskauden vuodoissa muodostu. Teki vauvasta painoarviota ja meinasi että olis nyt reilu 2700g. En kyllä luota tuohon painoarvioon, meillä edelliset lapset olleet syntyessään yli nelikilosia, ja niitä kanssa veikattu aina pieniksi. Samoilla käyrillä tämäkin muitenkin kasvaa ja laskettuun aikaan enää tuo nelisen viikkoa. Sukupuoleen ei suostunut ottamaan mitään kantaa..kohtahan se onneksi selviää :))



MINNIS80: tuosta häntäluusta en sen enempää osaa sanoa, muutakuin että mulla murtui edellisessä synnytyksessä häntäluu. Jälkeenpäinhän se vasta todettiin kun oli niin kipeä ettei pystynyt istumaan, mutta eihän noille mitään ole tehtävissä. Mulla ei ainakaan vaikuta millään tavalla synntystapaan, joten luulisin että tuskin sillä on merkitystä.

Itse olen miettinyt että murtuukohan nyt " automattisesti" uudelleen, mutta toisaalta mitä sitä miettimään, en mä viimekskään sitä edes synntystohinassa huomannut, vasta sitten jälkikäteen.



Kiitos REEMIS, eilen vähän noita liinoja katselin netistä, ja löysinkin babyidean sivuilta saman liinan kuin tuo hobbarin. Vaikuttaa ihan hyvältä. Luulen että ostan joko tuon hobbarin liinan tai sitten käytettynä esim. hug-a-bubin. Myös tuo MamEco kiinnostaisi, mutta hintaa aika paljon, kun ei tiedä miten liinailu onnistuu ja onkohan tuo yhtä helppo kuin ihan perustrikoinen? Muistelen että joku olisi jossain maininnut että olisi vähän karkeampi materiaaliltaan, onko sitten huono pienen vauvan herkälle iholle, kun kesällä ei muutenkaan paljon päällä liinan ja vauvan välissä...?



NIMISTÄ:

Vielä on auki, jotain mietitty, mutta lukkoon ei ole mitään lyöty, kun ei ihan natsaa, kaikissa on joku mutta...eilen kuitenkin kysyivät sairaalassa lupaa hätäkasteeseen ja nimiehdotuksia sitä varten, niin annoin ne mitä nyt vähän mietitty. KAtsotaan sitten mikä oikeasti nimeksi tulee... :)



TERVETULOA uusille myös mun puolesta!! :)



Kukas se kyselikään sukkisten käytöstä. Meillä ainakin tytöllä tykkäsin pitää. Osa vaan oli kovin kireitä meidän pullukkareisiselle neidille. Saatiin lahjaksi esim ihanat Kenzon vauvasukkikset...kerran oli kuvassa, mutta ei niitä voinut pitää kun oli niin kireät :/ Jotkut lindexin sukkikset meillä käytettiin jo vauvaaikaan melkein puhki...niin kovassa käytössä oli ja nyt jo sorruin ostamaan parit pienen tytön sukkikset valmiiksi, vaikkei tytöstä 100%varmuutta olekaan. En vaan voinut aleissa jättää kauppaan kun löysin samanlaisia esikoisen ja vauvan kokoa Pippin mallistosta. Jos vaan joku liike lähellä myy Pipp baby wearin vaatteita niin noi sukkikset on ihan parhaita pienelle, tois pehmeitä ja joustavia eikä kiristä mistään. Norm. hinta muistaakseni jotain 8e luokkaa joten ihan kohtuuhintasiakin. Alesta löysin 2e:lla :)



SUPUKKA kyseli hoitopöydistä. Ikea möi ainakin ennen sellasta ihanaa, vähän " vanhan puunväristä" (olisko pähkinä?) hoitotasoa/pöytää josta sai sen hoitotason käännettyä pois, jolloin siitä jäi vaan lipasto. Itse joskus ihailin sitä, mutten kuitenkaan raaskinut ostaa. Nätti ja kunnollinen, mutta toki hintaakin enemmän kuin " perus-tylsillä-hoitopöydillä" ;)



Nyt en enää muista mitä muuta oli jutusteltu...näin pitkälle muisti kantoi...WAU!



Ulkona alkoi aurinko paistamaan, kivaa, ehkä nuo yöllä tulleet lumetkin päivän mittaan taas katoaa...kevään se nyt jo kuuluisi tulla jos kohta synnyttämään aletaan..eikös me kevät/kesävauvoja tässä olla odottamassa...? :)



Ida-Antonia 36+1

Vierailija
5/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta..

Ärsyttää.. En tiedä mikä, kuha vaan. Kenties alkavan rv 35 ärsy =)



vaunuista, meillä oli näytillä gracon peräkkäiset ja vierekkäiset tuplat. Peräkkäiset ois pienes tilas kätevät mutta noihin ei saanu esikoista istuu taakse vaan eteen.. Eli hankalat työntää. Vierekkäisis sit oli rengas niin et ei niitäkää otettu. Päädyttiin sit tavallisiin kovapyöräsiin yhdistelmiin, käytettynä. Saatiin sit 2 pehmeetä kantokoppaa mukana. 40e kaikesta, ei paha kun käyttöö tuskin enää talvella on.



Nimistä, etunimet meillä valmiit :) itseasiassa poika jos on niin sit meillä MIITUn kans nimikaimat :) meil vaan tulee kutsumanimeksi isin toisen nimen mukaan. Tyttö jos on niin hälle sit vähä harvinaisempi nimi, niin kuin esikoisellakin :)



kummit, valittu ja pyydetty.. Mun pikkuserkku avovaimoineen suostuivat :) vaikka olenki heijän tytön kummi. Muita vaihtoehtoja oli mutta varmasti parhaimpiin päädyin.



Nyt soitan äpolille, katotaan kiukuttaako viel enemmän.

6/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä silmät ristissä odotellaan neidin heräämistä. Tuli mentyä harvinaisen myöhään nukkumaan sen nuotio-episodin takia. Tuuli niin mahdottomasti illalla, että piti vielä puolen yön jälkeenkin käydä tarkistamassa, ettei kovin hehku. Onneksi taivaalta tuli jo lumihiutaleita, joten sain mennä rauhassa nukkumaan. Neiti kyllä herätti kolmen aikaan, ja silloin tuli jo vettä, joten ei tarvinnut enää päätänsä vaivata tai käydä tutkimassa...



Nimistä sen verran, että mulla on mietittynä jo molemmille valmiiksi nimet, mutta etunimien pitäis saada vielä ukon hyväksyntä. :) Sitä ei tapahdu ennen vauvan syntymää, joten pitää odotella vielä. Toinen nimi on joko mun isän etunimi tai mun äidin toinen nimi. Siitä jo sovittiin, kun neiti oli syntynyt... Ja se tiedetään, että etunimi alkaa J:llä niinku muillakin. :D



Jaahas, neiti heräs nyt. Pitää mennä.



Äippä 35+3 (kait?)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään oli siis neuvola ja terkkari mittas sf. mitaksi 3cm vähemmän kuin aikaisemmin ja sanoi että vauva on laskeutunut. Pää tuntui ihan alhaalla.

Nyt vaan jännäilemään että pysyykö sinne sektioon asti vauva siswällä-. SUpisteluja tuli oikein reilusti edellisenä päivänä ja ne olivat ilmeisesti saaneet vauvan laskeutumaan.

Hemoglobiinin otettiin tänään ja huomenna kuulee vastaukset.

Terkkari antoi lähetteen polille kun arveli että vauva ei enää pysyisi sektioon asti sisällä. Tänään saan soittaa polille ajan uutta harkintaa varten.



+ihana ilma ulkona

+mies tänään vielä lomalla kotona

+viikkoja 36+6

+kohta vauva syntyy (=

Vierailija
8/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herätty on jo seitsemältä mutta edelleen on olo kuin puoliksi unessa olisi¿



Tervetuloa uusille!



Supukalle hoitopöydästä Meillä on juuri tuo Ida-Antonian mainitsema Ikean systeemi. Diktad- sarjaa. Se on väriltään antiikkipetsattu ja ollut sen jälkeen ihan esikoisen vaatelipastona tuossa meidän makuuhuoneessa kun ei ole enää hoitotasoa käytetty. Olen tykännyt, oli käytössä tosi kätsä. Otin kuvan siitä ja se on tässä linkissä: http://www.aijaa.com/v.php?i=450751.jpg Kuva on hieman pieni mutta sen saa suuremmaksi klikkaamalla sitä..



Nimistä.. Meilläkin on aikalailla vaiheessa. Joitakin ideoita on mutta ei mitään ihan varmaa.



Meidän äiti tulee meille huomenna ja on niin pitkään kuin tarvitsee. Helpottaa, kun olen koko ajan jännittänyt, että mitä jos tulee äkkilähtö - niin mistä lapsenvahti? Meillä kun on kaikki aika kaukana. Hermothan siinä voi tietty mennä jos äiti on meillä useamman viikon, hän kun on aika vahvatahtoinen ja kipakka kommenteissaan ¿ mutta mieluummin kuitenkin otan hänet tänne kuin olen ottamatta. Ja helpottaa se mua aivan älysti, kun äiti on tuon parivuotiaan tehotyttelin kanssa ja leikkii. Ei tarvii itse sitten niin paljon höösätä pikkuneidin perässä, kun se kumartelu ja nostelu ottaa jo aika koville.



Sukkahousuista oli puhetta. Pikkuneitimme oli pieni ja laiheliini, joten kaikki pienimmätkin sukkahousut olivat ihan liian pitkiä ja aina makkaralla. Alussa käyttelin paljon puolipotkareita sukkien kera ja sitten vasta jotain 60 cm sukkiksia.



Omaa napaa.. väsyttää, väsyttää, väsyttää. Ylihuomenna on lääkärineuvola ja siellä näkee sitten verenpaineet mutta nyt ajattelin pyytää katsomaan myös hemoglobiinin, se on ollut ihan ok mutta nyt tuntuu, että vois olla alhaalla. Ilmakin on sateisen harmaa, joten se ei ainakaan vähennä tätä väsyä. Tää väsy on ihan samanlaista kuin silloin alkuraskaudessa ¿ mikään määrä lepoa ei tunnu riittävän! Ja jalat/lonkat/luuliitokset on kipeet ¿auts. No valivali. Muuten on asiat ok.



+ vauva liikkuu kivasti

+ naurattaa tuon pikkuneidin jutut kun se on niin kekseliäs ;)

+ mies on ihana ja äiti tulee huomenna



Gandalfiina rv 36+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voihan hesus mikä pino eiliseltä! Onneks käyn lukees pitkin päivää, niin ei tarvinu ottaa mitään monen tunnin lukusessiota:)



Kotiuduttiin just äippäpolilta. Kiva, kun mieskin pääsi mukaan ja pääsi kurkkaan Ottoo. Eli verenpainekontrollia sun muuta. Paineet oli pikkasen nousseet: 106/67. Otolla oli kaikki ok. Pää alhaalla ja hyvät käyrät. Painoarvioksi saatiin 2200g. Mut passitettiin kilpirauhaskokeisiin ja tehtiin myös synnytystapa-arvio siinä sitten samalla, niin ei tarvitse ensi viikkoon odottaa. Lantio on kuulemma ok, että ei pitäs olla mitään ongelmia. Vko:lle 37 uusi kontrolliaika ja siihen asti pitää taas ottaa iisisti ja jos olo huononee tulla sitten herkästi käynnille. Kohdunkaula oli vielä napakka ja kiinni. Kahvia olis kuulemma hyvä juoda vielä enemmän kuin juon nyt ja suolaakin saa reilusti käyttää ja salmiakkia:) Kiva, kun pääsi taas kurkkaan ultrasta kaveria!



Niin nimistä. Ottohan se on vaikka voissa paistais. Me ollaan yritetty makustella muita nimiä, mutta ei oo Oton voittanutta ja se on ainoa mistä me ollaan samaa mieltä. Toivottavasti kaveri on sitten Oton näköinen:)



Kummitkin päätettiin jo ajoissa. Ensin meinattiin pyytää vaan yhtä pariskuntaa eli mun parasta ystävää ja sen miestä, mutta pyydettiin sitten toistakin paria ja hyvä niin, koska tää mun ystävä on tosi suosittu kummitäti ja just kuultiin, että sen siskokin odottaa ekaa lasta, joten Otto olis järjestyksessä 4.kummilapsi ja sit tää siskon tuleva lapsi 5. Oltiin ajateltu myös mun siskoa, mutta se olikin menny eroamaan kirkosta.



Murmelille tervetuloa ulkomaailmaan sairaalasta! Jaksuja ja toivottavasti nyt sujuu paremmin!



Laitanpa tähän nyt pienen gallupin: Kelle/keille ilmoitatte ensin vauvan syntymästä ja ilmoitatteko heti, kun vauva syntynyt vai ootatteko?

Meidän täytyy ensin kertoa mun äidille ja sitten kun se on saanut tietää niin muille tärkeille. Tärkeille henkilöille tekstataan/soitetaan ja sitten aattelin laittaa sähköpostia kuvan kera muille.



Lääkäri polilla totesi, että hän on vuosien varrella huomannut, että lyhyet ihmiset synnyttää herkemmin aikaisemmin kuin laskettuna aikana ja pitkillä menee yleensä yli. Totesi vielä, että ei oo pienellä ihmisellä helppoa tää odotus:)



Aurinko paistaa ja ilma sen kun lämpenee täällä päin! Jos vaan ei tuulis.

Voikaahan paksusti!

AE34+4

Vierailija
10/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipas tekstiä tosiaan kertynyt eilen!



Näin viime yönä kamalaa painajaista, jossa menetin vauvan ja mieskin hylkäsi. Aamulla heräsin ukkoseen ja mieli oli aika matalalla. Onneksi nyt aurinko paistaa ja sitä myöten pahat unetkin kaikkoavat.



Ihan alkuun:



TAMPERELAISTEN TREFFIT: Eli tässä vielä uusintana infoa, jos joku ei eilen huomannut: Tavataan tiistaina 17.4. klo 18 ravintola Coyotessa mässäilyn merkeissä! Edellisillä kerroilla on ollut tosi mukavaa eli tulkaa ihmeessä mukaan myös kaikki uudet!



Jos vielä joku ei ole ehtinyt ilmoittautua mukaan, laittakaahan mailia janiina.lammi@luukku.com että osaan varata oikeankokoisen pöydän.



EMUNAISTA ja LALLAA myös minä kaipailen!



NIMISTÄ: Meillä on kovan vaivan jälkeen keksittynä nimet sekä tytölle että pojalle. Etunimet olemme valinneet itse mutta toinen nimi tytölle tulee minun suvussani kulkevan perinteen mukaan ja pojalle taas miehen suvun perinteen mukaan. Mies juttelee jo mahaan vauvalle kutsuen häntä kyseisellä tytön nimellä, vaikka emme tiedä sukupuolta. Kovasti se taitaa haluta pikkuista prinsessaa! Tietystihän siinä sitten käy niin, että kaikkien pitkien nimikeskustelujen jälkeen vauva ei yhtään näytä suunnitellulta nimeltä ja homma menee uusiksi...



Olemme lähdössä toiseen synnytysvalmennukseen. Tänään on sitten vuorossa se legendaarinen runsaasti keskustelua herättänyt synnytysvideo!



+aurinko armas

+Selkäsärky tuntuu kadonneen ainakin hetkellisesti

+vauva puljailee



Hyvää vointia kaikille!



Jansku 35+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin nopeesti vaan tosta hoitotasosta. Kovasti on kiinnostanut toi Ikean Diktad kun sitä jo aikanaan esikoiselle katsottiin. Silloin meillä ei vaan ollut tilaa ja päädyttiin muihin ratkaisuihin. Nyt sitten kun olisin sen hommannut niin ainakin Ikean nettisivujen mukaan sitä ei siellä enää ole. Pitääköhän paikkansa? Meiltä kun Ikeaan on hieman matkaa, ettei pääse paikan päälle tilannetta tarkistamaan. Harmittaa kyllä kovasti jos niitä ei enää ole...



-supukka-

Vierailija
12/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauhea määrä tekstiä eilen:)



NIMISTÄ Tytölle olisi tosi hyvä nimi valmiina, jäi jo edelliseltä käyttämättä. Nyt kun kuitenkin on tulossa poika, niin olemme päämme puhki miettineet ja päätyneet yhteen (kolme nimeä) vaihtoehtoon, joka molemmille kelpaa. Tämän sitten laitamme, ellemme jostain keksi parempaa.



KUMMIASIA on ongelmallinen, kun haluaisimme jonkun sukulaispariskunnan. Minun puoleltani on kaikki jo käytetty ja miehen puolelta eivät kuulu kirkkoon. Pitääpä alkaa oikein todenteolla miettimään, kun olisi kiva kuitenkin pyytää jo ennen vauvan syntymää.



TUTTIA meillä ei ole kukaan kolmesta lapsesta huolinut. Tuskin edes tarjotaan tällekään. Kakkonen ei ikinä oppinut syömään edes pullosta, vaikka jossain vaiheessa olemme muut kyllä pullolle opettaneet, jotta minäkin olen silloin tällöin päässyt johonkin käymään. Ajatuksena olisi imettää tätä samoin kuin kakkosta ja kolmosta eli pikkaisen vajaan vuoden (mikäli kaikki menee hyvin). Ensimmäinen oli tosi allerginen ja imetyksen lopetin jo 5 kk:n iässä, jolloin hän siirtyi juomaan erityiskorviketta. Toivottavasti allergioilta vältytään tällä kerralla!



Missäs EMUNAINEN? Toivottavasti eivät sokerit pompanneet liikaa tapaamisemme jäljiltä viime viikolla? Tulepas kertomaan kuulumisia!



Nyt tarttee mennä laittamaan ruokaa pikkuiselle ja itselle.



Kolmeplusyks ja 37 tasan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aurinko paistaa ulkona ja näyttää tosi lämpimältä. Mutta taitaa sittenkin olla aika kylmä tuolla. Pitää mieheltä kysyä kun tulee. Mistäs oli keskustelua?



Nimistä ainakin. Meillä päänvaivaa aiheuttaa jälleen poikien nimet. Tytölle nimi olisi jo valmiina, kaksikin. Sama juttu oli esikoisella: tytön nimi oli helppo keksiä ja pojalle ei sitten millään. Lopulta se nimi sitten tuli pojalle kun aikamme häntä katselimme. Nyt ollaan vähän oltu samoilla linjoilla, että voihan niitä nimiä etukäteen miettiä, mutta eikähän se vauva sen meille sitten kerro aikanaan kun on syntynyt.



Kummeista. Jotain ollaan mietitty, mutta ei vielä päätetty lopullisesti eikä siis kysyttykään tietenkään. Harmittaa vaan se kun kaikki " kivat kummit" asuu niin kaukana ja haluaisin kuitenkin, että lapsi kummejaan edes joskus näkisi. Ja ketään sellaista en halua pyytää, joiden kanssa on vaarana, ettei ollakaan myöhemmin tekemisissä. Esikoisella kun on niin kivat kummit: minun siskoni ja miehen veli.



Omaa napaa. Eilen varmistui se streptokokkitulos ja jotain siellä sitten oli. En muista bakteerin nimeä. Sain antibiootit. Eilen ja tänään on ollut jo niiden menkkakipujen kanssa parempi. Mutta nyt on sitten lonkat niin kipeät että tuskaa on käveleminen, jopa istuminen. Sokerit tuntuu olevan kohdillaan aterioiden jälkeen. Vielä kun sais oltua syömättä noita herkkuja. Pitää ottaa itseään niskasta kiinni, pääsiäisenä pääsi vähän repsahtamaan ja se kun tahtoo jäädä päälle.



Keille ilmottaa ensimmäisenä. Ensimmäiseksi ilmoitetaan varmaankin minun vanhemmille ja miehen vanhemmille. Sitten mun siskolle. Muille ehtii sitten myöhemminkin. On niitä muitakin läheisiä, mutta ei sellaisia, joille pitää keskellä yötä ilmotella. Kavereille ym. ehtii sitten ilmoitella vaikka sähköpostilla kotoa tai tekstarilla.



Pitäis lähteä käymään työpaikalla, kun tarttis joku paperi toimittaa tästä sairaslomalle jäämisestä ja lääkärintodistus. Samalla katsoa, ettei sinne töihin jäänyt mitään kesken. Ei vaan tunnu oikein hyvältä enää tuo autolla ajeleminen.



Pientä gallupia laittaisin minäkin pystyyn: Mitä vaatteita olette meinanneet pakata vauvalle kotiintulovaatteiksi?



Aurinkoista päivän jatkoa!



-supukka- 33+5

Vierailija
14/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipas tylsää herätä aamulla ja huomata että talvi tuli taas. Täällä on satanu yöllä ja aamulla n. 5 senttiä lunta. :(



Nopsaan tulin vaan kattelemaan mitä tänne kuuluu, miulla on aamu mennyt siivoillessa. Järjestelin keittiön kaapit ja pesin saunan. Nyt pitäs alkaa vasta niinkun oikeesti siivota, mutta pakko välillä tulla vähän istahtamaan. Taitaa vielä kaikki olla kokonaisina, hyvä juttu se.



Larukos se tunnustautui myöskin viherpeukaloksi, kiva juttu että löytyy muitakin. Itse ajattelin kanssa noita tomaatteja laitella kasvihuoneeseen, jos vaan tuo mies sen saa joskus rakennettua. Ja sit jotain kurkkua ja sellasta. Tekis mieli laitella vaikka mitä, mut eipä oikein uskalla kun ei tiedä miten väsyny sitä sitten kesällä on. Olis kyllä kiva jos vaikka saisi salaattitarpeet omasta puutarhasta.



Nimistä ja kummeista oli puhetta. Meillä on kummiasia jo jonkinlaisessa järjestyksessä ja ollaan jo kahdelta kysyttykin. Neljä kummia meillä on tarkoituksena saada kasaan. Nimestä ei olla vielä ihan selvillä. Tai no luulin että ollaan mutta mies olikin sit muuttanu mieltään. Pitää nyt katsella että tuleeko mein vauvasta sitten nimetön. :D



( . ) Masussa on taasen kamala mylläys käynnissä. Yölläkin vaan potkittiin niin että nukkumisesta ei tullut mitään. Nyt onkin supistellut ihan kiitettävästi, varmaan johtuu tuosta eilisestä lääkäristä.



Nyt hiippailen tästä takasin siivoilemaan ja syömään. Kohta tulee poitsutkin kotiin, niin voin sitten patistella niitä siivoilemaan.



AngelEyes 35+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässähän meinaa tulla ihan paniikki kun yrittää pysyä perillä asioista. =) Vaikka eilenki kirjotin kahesti niin silti on taas kamalasti kommentoitavaa..

Mutta oikeesti hyvä vaan, ihana kun saapi lueskella teijän juttuja...



OP: mäkin taidan varastaa tuon sinun ohjeen.. Itsellä sellainen että viimeks ainakin epäonnistu, tuli ihan littana. Koirallesi tsempitykset lääkäriin.. =)



Nyytti: tervetuloa joukkoon!!



Pikku-tyyppi: meillä poika jätti tutin noin vuosi sitten. Mummolasta sellaisen tässä vähän aikaa sitten löysi ja suuhunhan se heti meni.. Se voipi olla että tappelu asiasta tulee, mutta periksi en anna. Tutit ja pullot on vauvojen hommaa..



Ida-Antonia: hyvä että vauvalla kaikki ok! Aika jännä juttu tosiaan että tuo verentulo on ihan ok lääkärin mielestä.. Mutta kai se sitten niin on..=)



Gandalfiina: kyllähän se tosiaan niin on että nuo mummut on korvaamaton apu, vaikka vällillä järki niien kans meniski.. =) Tosi mukava että saat apua lapsen kans (täälläkin sitä kaivattas, kun tuntuu että ei jaksa mitään paljon tehä pojan kans), ja että on sitten joku kun se lähtö tulee..



Jansku: siis ukkosta? Ihan totta? Hassua, kun täällä on ihan talvi ja jossain ukkostaa.. =)



G: Heti kun alkaa tapahtumaan niin ilmoitetaan mun perheelle ja miehen perheelle, siis siskot jne. Myös mun yhdelle ystävälle heti ilmo. Ja sitten tietysti heti taas kun vauva on syntyny, niin ilmotetaan. Muille sitten laitetaan viestiä ja soitellaan ku jaksetaan.



G2: Kotiintulovaatteet. Anoppi on ostanu kaikille lapsenlapsille ja ostaa myös tälle. Tuossa kun pesin, niin laittelin miehelle kuiten noita päällysvaatteita laukkuun. Anoppi ostaa siis vaan sisävaatteet.



Kiitos kaikille kantoliinoista vastanneille! Mulla on kans vielä vähän mietinnät kesken että minkä sitä ostas.. Mutta jonkun varmaan noista, mitä te olette suositellut.



Tänään aamulla päätin että taidan nukkua loppuun asti tuossa sohvalla..=) Siinä kun on ihan hyvä nukkua eikä miehen kuorsaus haittaa.. Pitkästä aikaa siis kohtuulliset unet, tosin kyllähän sitä tuli heräiltyä välillä kylkeä kääntämään.



Me saadaan tänään tiskikone!!!!! Jippiii!!! Se onkin niin mahtava juttu, ettei heti uskos.. =)



Kävinpäs tuossa verikokeissa. Mulla kun on ne veren vasta-aineet miinusta, niin pitää niitä seurata. Onkos muita? (Olenkohan jo ennen kysyny?)



No mutta nyt tekee ruokaa, mies tulee kohta kotiin. Ostin tosin kaikkea puolivalmista, ei yhtää jaksas alkaa mitään kokkaileen.. (Mutta niitä mokkaruutuja kyllä vois leipoa!=))



Plussat!

+ tiskikone

+ miehellä tulos pitkästä aikaa vapaa viikonloppu

+ ja tietty se Greyn Anatomia=)



miitu rv 36+3

Vierailija
16/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipas eilen tosiaan tekstiä tullut:)



ONNIPAPUNEN: en vieläkään ole saanut aikaiseksi tehtyä mokkapaloja..eilen särki niin selkää ja tänään ei vain ole jaksanut mitään. Laiskimus maximus heti viimeisen päälle.. noh, ehtiihän tuon. Voi teidän hauvelia..ressukkaa..toivottavasti kaikki menee hyvin ja selviää rauhoituksesta kunnialla! Meidän koira on aina selvinnyt niistä hyvin (sitä nukuteltiin pentuna jatkuvasti korvatulehdusten takia) paitsi viimekerralla sai kovan itkukohtauksen kun alkoi palaamaan elävien kirjoihin, pissasi alleen ja uikutti... Nyt meillä on perjantaina 3-v rokotus, jota odotellaan kauhulla:)



KEVÄT-TÄHTI: ihanan kuuloinen tuo lymfa.. se vois jelpata näihin meikäläisenkin turvotuksiin. Mitä siinä tehtiin? Pitäisi ottaa selvää onko sellaista täällä meidän paikkakunnalla...



Tervetuloa NYYTTI2007!!!



MURMELILLE iloista kotiinpaluuta ja rauhallista oleilua, jottei tarvi ihan samantien lähteä takaisin!!!!



GALLUPPI: varmaan aika samoin kuin muillakin. Vanhemmille samantein ja veljelle+lähimmille ystäville+kummitädille heti aamun sarastettua mikäli synnytys tapahtuu yöllä.



Onko muuten kellään mitään kivaa runoa tms. jolla voisi ilmoittaa lapsen syntymästä? Voisi kirjoittaa jo puhelimen muistiin valmiiksi ja siihen sitten vaan lisätä sukupuoli ja kellonaika kun hommasta on selvitty!!!



Nimistä.. Ei hirveästi olla mietitty..molemmille on ns. hätäkaste nimet päätetty, mutta katsotaan varmaan tarkemmin vasta synnyttyä. Tytölle olisi montakin tarjolla..pojalle vähän vähemmän. Kummit tiedetään ainakin alustavasti. Miehen veljeä ja mun kaveria miehensä kanssa on ajateltu. Pyydetään vasta vauvan synnyttyä kuitenkin...



Oma hassumassu: verenpaineet taas aamulla rivakat 161/96.. yritin soittaa neuvolaan, mutta siellä oli opiskelija, joka otti tiedot ylös ja sanoi kertovansa eteenpäin.. Aamulla soitti myös sairaanhoitaja sieltä psykiatriselta poliklinikalta, ja kysyi selviänkö ensiviikkoon. Vakuutin pärjääväni ihan hyvin, ja sain ajan keskiviikolle. Selkää särkee mahdottomasti vieläkin..

Eipä kummempaa tälle päivälle..menen kattomaan postia hauvelin kanssa..

Mirage 35+5



Vierailija
17/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt sit siirty synnytystapa-arvio 1/2 vkoa. Lyhyt aika, mulle pitkä.. No parempi ku lähtee menettää hermot neidin kans junaan ja sairaalaan!



G, kerron varmaan kaikille heti kun tiedän tarkan sektiopäivän, eli vanhemmat, suku, ystit.

Sit kun muksu maailmassa ja saan puhelimen käteen soitan isälleni, sekä kuvien kera viestit kummeille ja exälle + parille ystävälle. Loput saavat kimppatekstarit.

Äiti tai vauvan kummitäti lähtevät tueksi.



Tekee mieli hampurilaista, huomenna ajattelin viedä neidin heseen.. (itelläni ei oo taka-ajatuksia =D )

käyn samalla neuvolassa ja huutamassa kelalla,kun asumistuki viipyy vaan!

Sekä hoitorahasta tuli uus päätös! Nyt saisinkin jotain, mut miks.. Ja kun alle 3v sisarruksesta saa sen 94,09e/kk hoitorahaa, ni ei täsmää luvut.



Perjantaina tuleekin perhetyöntekijä, saa mennä neidin kans ulos ni mä saan siivotuksi..



Huomaa että se virkee keskivaiheen olo ohitse kun tarvii taas päikkärit =) joten seuraan muksun esimerkkiä.

Vierailija
18/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Almaeinon galluppiin: Meillä on aina jo salista soitettu isovanhemmille, jotka ilmoittaneet sitten sisaruksille. Muille ystäville ym laitettu sitten viestiä heti kun mahdollista. Kun viestejä alettu laittamaan, niin on kerralla laitettu kaikille, joille ylipäätänsä ilmoitetaan. Mies sitten usein kotoa laittanut vielä ensimmäisiä kuvia sähköpostitse lähimmille.



Meilläkin tuo kummiasia auki. Omat sisarukset jo käytetty, osa muuten hyvistä kummi-ehdokkaista ei kuulu kirkkoon ja osa sitten sellasia joita meistä kumpikin ei tunne niin hyvin. Eli mietinnässä vielä...vaikeeta on kun edellisillä lapsilla jo niin ihanat ja hyvät kummit, joten niin pitäisi tälle kolmannellekin löytyä :)



Taidanpa keittää kupin teetä ja jatkaa lorvimista.. ;)



Ida-Antonia...viikkoja ihan yhtä paljon kuin aamullakin ;) eli 36+1

Vierailija
19/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

G: Aika nopsasti synnytyksen jälkeen ilmoitellaan molempien vanhemmille, jotka sitten levittävät tietoa edelleen. No, jos nyt ihan yöllä syntyy, ei ole sitten niin kiire, varmaan kuitenkin laitetaan tekstarilla tieto.



MIITU mä ainakin pistäisin ukkoni sohvalle nukkumaan ja nukkuisin itse leveästi sängyssä. No, onneks se hyvin harvoin kuorsaa, itseni olen muutaman kerran yllättänyt kuorsaamasta nyt kun jotenkin nenä on koko ajan tukossa. Siis, herään tavallaan kesken unien/kuorsauksen ja kuulen sen siis itsekin, outoa.



KANTOLIINOISTA mulla ei ole vielä minkäänlaista kokemusta, mutta joskus syksyllä huusin huutonetistä tollaisen Hug-a-Bubin. Sitä kun niin kehuttiin, että on mukavan viileä kesävauvalle. Pitäis varmaan tässä jossain vaiheessa (jo ennen vauvan syntymää siis) katsastaa se mukana tullut dvd ja vähän opetella sitomista.



Tervetuloa joukkoon NYYTTI!



Mä olin kanssa viime viikolla labrassa, jossa tarkastetaan noita veren vasta-aineita, MIITUKOS se niistä puhui. Mulla johtuu ainoastaan viimeksi sektion jälkeen saamastani verensiirrosta, että tarkistetaan.



Nyt tarttee mennä siivoomaan, ens sunnuntaina kun on pojan 10v-synttärit. Pääsiäisviikonloppuna aloitin suursiivouksen ja vielä kaksi huonetta olis jäljellä (ja 0% motivaatiota).



3+1 ja 37

Vierailija
20/42 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanasti tekstiä:)

Nyt vaan ei ole paperia vieressä joten mitenkään en muista mitään:)



Syntymästä ilmoitus: Äidilleni soitetaan varmaan jo salista. HÄn osaa levittämisen jalon taidon, varmaan soittaa kaikki lähisukulaiset heti läpi. LOpuille, kuten kavereille niin lähetellään viesti kuhan päästään osastolle.



Tutti annetaan vauvalle heti. Kaksoset saivat ne jo päivän ikäisinä ja hyvä vehje oli, josta emme luovu edes kolmosen kohdalla. Kyllä siitä niin paljon apua on ettei tosikaan. Vierotusta en edes murehdi, kuhan oppii sitä ensin syömään:) Mutta meillä kaksosetkin vierotettiin tosi helposti 2 v iässä ja tuttipullotkin jäi vuoden iässä kuin huomaamattaan. Olivat kuitenkin ihan täysiä pullolapsia,toivon hartaasti ettei tästä tule samanlaista...



( . ) Tänne ei kuulu kummempia. Eilen supisti hiukan ja nyt tänään on ollut täysin normaali päivä. ei supistusta eikä muutakaan.

Huomenna klo 8 onkin se perätila ultra ja sitten katotaan kääntääkö sen heti vai ei vai mitä tehdää... Hitsit et rupee jo jännittää, jos huomennakin kääntävät, koska suht useesti kuulemma käy niin että synnytys käynnistyy siinä käännöksen yhteydessä´... Kassia vaan pakkaamaan tänään valmiiksi, niin on miehellä sitten helppo napata se vaan mukaan.



Tänään kävin myös huollattamassa nämä i hanaiset rakennekynteni ja voi että nämä ovatkin sitten ihanat:) Tänään tuli myös pitkästä aikaa rahaa, ensimmäiset äitityspäivärahat, joten shoppailen tänään kaiken vauvalle valmiiksi. Mitään kun en ole laittanut saati ostanut.........



Varmaan käydään myös hampurilaisella:)



Nyt meen herättää ton jälkikasvun ja mies tulee just töistä, niin päästään lähtee..



martina 36+2 ja kaksi pientä nukkuvaa 2v10kk:)