myllymuksun AIO kuivuriin
Kommentit (5)
Aha, en hoksannut tuota tehdä. Tosin näyttää siltä, että just tuo vaippa ei ole sopiva vauvalleni, koska tuntuu tulevan pissat reisistä läpi. Lapsi on ihan läpimärkä jo tunnissa.
Kiitoksia.
Eli jos sulla on vanhan mallinen vaippa, niin siihen täytyy kyllä laittaa jotain lisäimua. Eikä se uudenmallinenkaan mikään pitkän vaihtovälin vaippa ole. Mutta voi toki olla, että malli ei vaan ole teille hyvä.
Ostin just Myllymuksun All in one -vaipan ja sitäpä ei saa laittaa kuivauskoneeseen ainakaan pesulapun mukaan. Vaippa on nyt kuivunut 24 tuntia ja on vieläkin vähän nihkeä sisältä, joten ei kovin kätevä käytössä. Onko kukaan ohjeesta huolimatta käyttänyt noita kuivauskoneessa?
Kokeilin vielä lisäimuna tirsokkaan bambufroteeta ja silti tuli pissat läpi, ihan ekasta pissasta ja noin 20 minuutin käytössä. Jostain syystä en saa sitä ilmeisesti riittävän tiukaksi reisistä, vaikka kuinka asettelen. Pesuvirhettä en usko tapahtuneen.
Vaan eka vaippa, jossa noin on käynyt. Meillä on kuitenkin ollut käytössä jo fuzzibunzeja kahdessa koossa, bumgeniuksia ja imsevimsejä ja olipa tirsokkaaltakin yksi vaippa. Harmi, kun olisi mielellään tukenut kotimaista.
Kiitos kaikille kommenteista.
Oletko kääntänyt vaipan kuivumisen ajaksi nurinpäin? Vaipanhan on tarkoitus pitää kosteus sisällään ja nurinpäin kuivumistaika on huomattavasti lyhyempi. Vanhemmassa mallissa on imut kiinteinä ja se kyllä kuivuu kauan. Uudessa osa imuista on ulosvedettäviä ja kuivumisaika on huomattavasti lyhyempi.