Inhottava vaiva, suonikohju
häpyhuulessa. Olen vasta viikolla 17 ja huomasin jo nyt sellaisen. Onko mitään keinoa helpottaa oloa ja varsinkin työ on istumatyötä ja se tuntuu hankalalta ja kipeytyy helposti? Onko tätä vaivaa kärsittävä synnytykseen asti vai onko jollain konstilla mahdollista päästä kokonaan eroon siitä? Pelottaa miten suureksi se voi kasvaa?
Nyt on hyvät neuvot, vinkit tarpeen ja jäänkin odottamaan kiitollisena niitä. Muuten voiko käydä uimassa ihan normaalisti suonikohjusta riippumatta?
Angel-77
Kommentit (4)
Tukisukkahousuja lääkäri suositti. Jep-jep.
Liikuntaa tietty. En muista mitä muuta oli, kahvi kai oli pahasta jne.
jos jollakin olisi antaa vielä vinkkejä/neuvoja.
Kiitos edellisille vastauksista.
Angel-77
mulla oli tokas raskaudes alaosasto yhtä suurta kohjua vaan :S... siis aivan järkkyy... Mutta heti kun lapsi oli pihalla kohjut hävis.. Ainoo vaan että kun paino niin monta viikkoa (jostain rv 15 lähtein) ni sain kamalat raskausarvet sisäreisiin kun se turvotus iski sinne asti. Eli miun vinkki on et jos rasvailet ihoa niin muista ne sisäreidetki. Mahdollisimman paljon vaan lepoa, eli vaakatasoon aina kun vaan pääset.
Mulla rv 32+3 menossa ja odotan kolmatta. Huomasin kohjun n rv 15. Lääkäri sanoi että johtuu siitä että vauva painaa ja verenkierto on muutenkin erillasista kun ennen raskautta. Mulla kohjuja on PALJON, näyttää viinirypälerykelmältä (!!) ja kipeitä ovat.
YHdyntää emme oo harrastaneet reiluun 10vkoon, ei kertakaikkiaan pysty. Mulla kiusaa myös supistukset.
Kysy neuvolasta lisää tietoa, kertovat varmaan!
Tsemppiä odotukseen!
t. jonzku80 rv 32+3
PS. Eivät kuulema vaikuta synnytystapaan ja häviävät kuulema hyvin nopeasti synnytyksen jälkeen. Edellisissä raskauksissa mulla ei oo ollu mitään kohjuja missään =)