Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

alkuraskauden oireita...

19.11.2005 |

Millaisia alkuraskauden oireita teillä muilla on ollut? Itselläni elämäni ensimmäinen raskaus on vasta täysin alkuvaiheessa, joten kaikki tuntemukset ovat minulle täysin outoja ja vieraita. Rinnat ovat kaiken aikaa erittäin herkät ja jopa lenkillä tuntuu, että kylmä ottaa rintoihin. Täytyykö jo alkuraskauden aikana rinnat suojata esim. kaulahuivilla? Itselläni rintoja kyllä kylmäsi niin paljon, että saattaa olla, että jatkossa joudun suojaamaan ne vielä paremmin, vaikkei mitään ohjeistuksia asiaan liittyen olekaan. Toiseksi: palelen kaikenaikaa. Esimerkiksi eilen illalla minulla oli päälläni pitkähihainen puuvillapusero, villaneuletakki ja huopapeite, mutta siitä huolimatta palelin ja tärisin. Palelemisen lisäksi olen myös ollut tavallista väsyneempi ja olen vasta raskausviikolla 5. Muuten menee ihan hyvin, eli vielä ei ollut esimerkiksi pahoinvointia, joka taitaa alkaa (jos alkaa) vastaa seuraavilla raskausviikoilla? Jatkuva paleleminen häiritsee minua kaikista eniten, joten meneekö se jossain vaiheessa ohitse? Entä väsymys?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ne oireet voi muuttua erilaisiksi ja muuttuuki pitkin raskautta. Paleleminen varmaan hellittää jossaki välissä, mutta tosiaan kannattaa rinnat suojata koska rintatulehus voi iskeä jo odotusaikanaki. Pahoinvointi voi alkaa mun tietämyksen mukaan vkolta 5- eteenpäin, itelläni alko eka raskaudessa 7vkol ja nyt tässä itekseni pohdin että voiko se alkaa jo rv 4 ku aamulla oksensin...tai sitte tää on jotai flunssaa ku oli illalla kuumettakin.

Väsymys ei mulla menny ohi koko aikana, nukuin enempi ku koskaa ikinä. Mutta se ei oo vaarallista :) vauva tykkää ku lepää. Kunhan muistaa liikkuakin vastapainoksi.

Mutta onnea odotukseen, kyllä niitä oireita tosiaan riittää ja niitä on jokaisella odottajalla erilaisia ku toisilla, ja niitä on paljon :)

Vierailija
2/3 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Itelläni oli tasan samoja oireita alkuraskaudessa ja siihen ne lähes jäikin. Väsymys ja paleleminen menee ohitte aikanaan. Huomaat sen kyllä. Rintojen aristus on aaltoliikettä, välillä helpottaa välillä ei. :o)

Pahoinvointia ei ollut millään tasolla, missään vaiheessa. Ainoat yökkäilyt liittyy hampaidenpesuun (edelleen) ja tablettien ottamiseen (vitamiinit kun pitää ottaa). Ihme touhua.



Alussa myös ruokahalu laski minimiin, enkä vieläkään syö hirveitä määriä ruokaa kerralla. Vaikuttanut mm. siihen, ettei paino ole vielä noussut. Nyt siis viikkoja 20 ja risat.



Ihanaa on ollut kun on voinut näinkin hyvin. Kun on fyysisesti kunnossa niin myös pääkin voi hyvin ja sehän sitte vaikuttaa kaikkeen. Ei muuta kuin iloista odotusta ja nauti vähistä oireista.



Terkut, Sande ja Kaveri 20+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua ainaki nukuttaa aina vaan. Ei taida mennä hetikään ohi ainakaan mulla ku oon sitä tyyppiä, joka mieluiten menisi talviunille syyskuun lopulla. Mua ainaki alko väsyttää melkee heti raskauden alussa, nytkään viikkoja ei ole ku 11 mut ei toi väsymys ota laantuakseen.

Kateeksi melkee käy jos jollai ruokahalu laantuu, mulla ainaki huipussaan heti alusta asti... ja sit painellaan pää kolmantena jalkana lenkkipolulla, huh.