Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nukkumis- ja syömis -aikatauluista kotona?

14.03.2008 |

Moneltako lapsenne menee iltaisin nukkumaan? Entä monelta herää aamulla? Ja onko esim. päiväkotiin menoa aamulla?

Entä monelta teillä syödään iltaruoka ja iltapala?



Meillä lapsi syö päiväkodin jälkeen välipalan ja ruoka syödään kuudelta. Kuitenkin kun nukkumaan menee (tai yrittää mennä) kahdeksan - puoli yhdeksän maissa, niin välillä tuntuu että ilta on yhtä syömistä - iltapala tulee aika pian iltaruuan jälkeen.. Mut lapsi ei vaan ole nälkäinen vielä heti kotiintultua, eikä ruoka kyllä monesti ole heti valmistakaan joten sikäli tuo pieni välipala siinä välissä on ihan ok; helpottaa minunkin hommiani ruuanlaittajana.

Herätys meillä on arkiaamuisin 07.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä herää 6-7 välillä.

Päivällinen on jo klo 16. Käy päiväkotia, mutta ruoan olen tehnyt etukäteen edellisenä iltana valmiiksi. Joskus tuntuu, ettei ole nälkä niin ruoka syödään vasta 16.30. Mutta ei mitään välipalaa siinä välissä.

Iltapala klo 19.

Nukkumaan 20-20.30.

Vierailija
2/12 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset heräävät 6-7.30:n välillä (nuorempi yleensä aiemmin), nukkumaan käydään illalla klo 20. Päivällinen syödään 16.30 ja iltapala 19.

Lapset ovat kotihoidossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä aika samoin kuin teillä, tosin ollaan kaikki kotona, mutta kunnon ruoka syödään 18.00, jotta isäkin on varmasti pöydässä ja iltapala 1900, jotta lapset on sängyssä jo usein 19.30. Meillä vaan kaikki syö aika vähän ja se ruokailu menee lasten kohdalla aika nopeasti - n. 15 min sen mitä syö. Siinä ehtii kunnon ruuan ja iltapalan välissä rauhoittua sopivasti nukkumaan menoa varten, lueskellaan yleensä kirjoja tai pelataan jotain peliä - muisti , tai afrikanktähteä tms. (Lapset 5,3½ ja kohta 2. Toimii ihan hyvin, vaikka olen itsekin miettinyt sitä kun ruoka on niin lähekkäin. Iltapala ei niin pian ehkä ole tarpeellinen, mutta tapa kuitenkin. Muuten rytmi menee niin, että herätään yleensä 7-7.30, lapset on hetken hereillä ennen kuin syö aamupalan, riippuu päivästä minkä verran, lounas 11.00 ja välipala n. 14.30.

Vierailija
4/12 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

arkiaamuisin neiti 3,5v herää yleensä puoli7 jälkeen omatoimisesti. Syö pikkuaamupalan kotona (jugurtti, banaani tai sämpylä) ja päiväkodissa sit puurot sun muut. Viikonloppuaamuina heräille suht samoihin aikoihin, joskus nukkuu tunnin pidempään.

Päiväkodista ollaan kotona yleensä 16.30 ja ruoka on 17 jälkeen, joskus ehtii vasta 18 lopettelemaan ruuan. Siitä huolimatta iltapala on aina 19 jälkeen, sillä meidän lapset on sängyssä iltaunia varten jo normaalisti klo 20 mennessä. Viikonloppuisin saattaa iltaunille meno siirtyä, mutta ennen klo 21 ovat kuitenkin jo sängyssään.



Onhan se arkisin joskus yhtä syömistä se ilta - meidän neiti saattaa syödä ruokaansa välillä tunninkin. Eli oikeasti tankkaa vaan lisää. erityisesti jos on ollut päiväkodissa ruokaa, joka ei oikein ' uppoa' . Mutta ehtii siinä välissä sit vaikka vähän piirtää tai pelata jonkun pelin yhdessä - tai leikkiä siskon kanssa nukkeleikin.

Vierailija
5/12 |
16.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä rytmi seuraava:



- herätys viim. klo 7.00, hoitoon 7.30 ja aamupala hoidossa

- kotiin klo 16.30-17.00, välipalaa (hedelmiä, voileipää tms.)

- päivällinen klo 19-19.30

- nukkumaan klo 20.00



Minusta on hullua antaa ruokaa ja iltapalaa tunnin-parin välein. Itse haluan syödä iltaisin kunnon päivällisen perheen kanssa. Ja kun sellaista ei taiota vartissa kotiin tultua, siksikin ruokailu on vasta seiskan jälkeen.

Vierailija
6/12 |
16.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Nukkumaan 21.30

- Aamulla herätään kun jaksetaan eli yleensä 8.30-9.30 (ei herätetä)

- Aamupala klo 9-10

- Lounas päiväkodissa 12

- Välipala päiväkodissa 14-14.30

- Illallinen kotona 17.30-18 (porkkana käteen lastenohjelmien ajaksi, jos päivällinen viipyy)

- iltapala 20.30

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuosta iltapalakysymyksestä - meillä on iltaruneihin aina kuulunut iltapala, silloin jo kun oltiin kotihoidossa ja se on lapsille tavallaan merkki iltatoimien alkamisesta. Yleensä iltapala on pieni - jugurtti tai sämpylän puolikas, joskus pelkkä hedelmä. Tai joskus ei ole maistunut päivällinen ja sit iltapalalla syövät vähän enemmän. Siksi siis iltapala, vaikka päivällisen loppumisen ja iltapalan välissä olisikin vain tunti aikaa. Meillä ei anneta mitään ' välipalaa' kun tullaan hoidosta kotiin vaan ruoka on viimeistään 30min sen jälkeen kun ollaan kotiin tultu.

Vierailija
8/12 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, ymmärrän kyllä nyt iltapalan kun selitit sen. Me ollaan asuttu Keski-Euroopassa useampia vuosia ja omaksuttu mieheni kanssa joitakin vähän suomalaisittain katsottuna pahoja tapoja, kuten myöhäinen ruokailu. Silloin ymmärrettävästi sellaista iltapalatapaa ei ole.



Vauvojen kanssa on tietysti pidetty vähän eri rytmiä, mutta reilun vuoden iästä lapset ovat siirtyneet meidän aikuisten ruokailurytmiin.



Meillä syödään hyvin ja tukevasti tosiaan melkein kahdeksaan saakka, ja joskus lapset saa melkein kantaa yöpukuja vaihtamaan ruokapöydästä. Pienimmäinen sanoo usein: " kiitos nyt mä en jaksa enempää, mä haluun jo nukkumaan" . Myös päivällinen voi siis olla merkki nukkumaanmenon lähestymisestä. Meillä lapset nukkuvat kuin unelmat eikä aamullakaan ole heti herättyä vielä nälkä. Kun tullaan töistä ja hoidosta kotiin, on kivasti aikaa laittaa vaikka pataruoka uuniin, keittoainekset kattilaan tai mitä nyt sitten valmistaakin, ja käydä puuhailemaan lasten kanssa kaikessa rauhassa. Ehtii leikkiä ruoan valmistuessa vaikka mitä ja nykyään lapsemme ovat myös tosi innostuneita kakkosen lastenohjelmista.



Myös meidän aikuisten urheiluharrastukset onnistuvat tällä ruokailurytmillä arkisinkin: heti kotiin tultua välipalaa (mahdollinen päivällisen esivalmistelu tai jopa ruoka uuniin) ja sitten urheilukamat päälle ja ulos/salille/muuhun harrastukseen. Kotiin tultua on sitten ihana istua koko perheellä syömään kaikessa rauhassa. Jos me syötäisiin viideltä, koko ilta menisi mun kannalta siihen: en yksinkertaisesti jaksa ruoan päälle enää urheilla tai puuhata muutenkaan enää mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapset heräävät 7-7.15

aamupala hoidossa klo 8

lounas hoidossa klo 11.30

välipala hoidossa klo 14-14.30

päivällinen kotona klo 17.30-18

iltapala noin 20.00

nukkumaan 20.30-21



Meillä ei ylimääräisiä välipaloja tarjoilla, koska en oikeasti usko, että yli vuodenikäinen normaalisti syövä lapsi ei pärjäisi viidellä aterialla. Olen ehkä omituinen ihminen, mutta minusta pieni näläntunne on normaali asia, jonka kanssa lapsikin voi hyvin elää puoli tuntia kärsimättä siitä mitenkään. (Ja tässä en siis tarkoita pieniä vauvoja, olen kyllä ehdottomasti lapsentahtisen imetyksen kannattaja!).

Vierailija
10/12 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heräävät aamulla 6.30-7, hoitoon lähtö puoli kahdeksan jälkeen. Satunnaisesti syövät ylimääräisen aamupalan jo kotona, esim. tänään kumpikin oli pystyssä 6.30 ja laitoin heille pikku annoksen puuroa samalla kun tein meille aikuisille. Iltaruoka on nykyään yleensä vasta klo 18. Eivät syö välipalaa hoidon jälkeen lukuunottamatta yhtä päivää, kun mennään suoraan hoidosta lasten harrastuksiin ja iltaruoka viivästyy tuosta klo 18:sta. Iltapala vähän ennen klo 20 ja siinä puoli yhdeksän maissa ovat sängyssä.







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että päivällinen olisi vasta 19-19.30 mutta meillä se ei lasten kanssa onnistu. Päivähoidossa ulkoilevat kuitenkin iltapäivän, joten varsinkin 2-vuotiaallamme on kiljuva nälkä klo 17, jolloin yleensä ruoka on pöydässä. Iltapala on n. klo 19, joka myöskin uppoaa oikein hyvin. Arkisin pidetään kiinni tästä rytmistä ja luulenpa, että muuten ilta menisi 2-vuotiaallamme jatkuvaan lahkeessa roikkumiseen ja naposteluun, jos tuota tukevampaa ruokaa ei olisi tarjolla kotiin tultaessa. Viikonloppuisin rytmi voi olla vähän erilainen, jos nukutaan pidempään. Silloin yleensä lounas on myöskin vähän myöhäisempi, jolloin päivällinenkin siirtyy myöhemmäksi, iltapalaa ei välttämättä tuolloin tarvita.

Vierailija
12/12 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla klo 6.00 herätessä pieni aamupala (jugurttia tms), klo 8,00 hoidossa aamupala leipää/puuroa. Syö hoidossa 12 aikaan lounaan. Välipala (kiisseliä ja leipä) klo 15.00 aikoihin. Ja kun tulee kotiin, ei ruoka maistu, vaikka olisi ulkoillut parikin tuntia välissä. Tarjoan ruokaa, mutta siis yleensä ei syö klo 17.00 aikoihin mitään. Iltapalaa tarjoan viimeistään klo 19.00 aikoihin, silloinkaan ei välttämättä maistu. Eikä mitään välipaloja syödä!



Kasvaa normaalisti, mutta välillä huolettaa tuo syömättömyys. Tosin kyllä tuntuu syövän silloin kun on nälkä - voiko vain olla vähäsyömäinen?