Minkä kokoinen pyörä 5v tytölle, 16 vai 20 tuumainen?
Eli pitäisi pikkuhiljaa alkaa uutta pyörää katselemaan 5v tytölle, jolla pituutta n.118cm. Kumpikohan koko olisi parempi, 16 vai 20 tuumainen?
Tytöllä on ongelmia tasapainon kanssa, eli apupyörät pitäisi vielä saada pyörään kiinni, mutta käykö apparit tuohon 20 tuumaiseen?
Avusta kiitollinen - eldhis -
Kommentit (13)
ja 5 v. 112 cm ajaa 16 tuumaisella. Molemmat ajaa tosin jo ilman apupyöriä, oppivat yhtä kokoa pienemmillä viime vuonna ja sitten siirtyivät noihin. 20 tuumaisen kanssa ei oletusarvoisesti ainakaan enää myyty apupyöriä mukaan, mutta en tiedä saisiko niitä jos haluaisi sellaiset. 16 tuumainen olisi teille varmasti nyt paras, mutta se tulee olemaan tosiaan aika lyhytikäinen, meillä 16 tuumainen alunperin hankittiin kun esikoinen täytti 3 v.
Meillä pian 5-vuotiaalla pituutta reilut 120 cm ja 16-tuumainen on juuri sopivan kokoinen nyt. 6,5-vuotiaallamme, joka noin 130-senttinen, on 20-tuumainen ilman appareita.
Kokeiltiin juuri pyöräliikkeessä 20" , mutta oli aivan liian iso kun eivät jalat yltäneet kunnolla maahan.
Uskoisin että teille riittää 16" ellei lapsi ole kovin pitkäjalkainen, niin saa ainakin apupyörät mukaan tai ainakin kiinnitettyä.
Niin toki riippuu myös lapsen mittasuhteista että mikä on sopivin, meillä 3 v. metrin mittaisella oli riittävän pitkät jalat että ajoi sujuvasti 16 tuumaisella, nyt kun on 122 cm pitkä, olisi pyörä aivan hullun näköinen kun satula pitäisi nostaa niin ylös jotta polvet eivät olisi koko ajan ihan kippurassa.
riippuu myös valmistajasta. Joku vuosi meillä pyörien ostosta, mutta muistaakseni Nopsalla on hieman eri suositukset. Rungon koosta riippuen??? Komppaan aiempia, 16-tuumainen mennee tämän kesän.
Teinä ottaisin apparit pois tuosta 12,5 tuumasesta ja harjoittelisin sillä ja ostaisin sit vaikka Helkaman 18 tuumaisen siihen saa myös apupyörät olisi hieman pitempi aikainen sijoitus. MEillä kaikki lapset ovat opetelleet tuolla tosi pienellä pyörällä ajamaan ilman apupyöriä vaikka on jo ollut tuo 16 tuumanenkin käytössä.
Mutta 20 tuumaa on aivan liian iso harjoittelu pyöräksi.
Tuohon 20 tuumaiseenkin niin kuin kaiken kokoisiin on saatavilla erikoisapupyöriä. Siis sellaisia jotka todella tukevat pyörän pystyssä pysymisen. Niistä varmaan osaa teidän fysioterapeutti kertoa enemmän.
Mutta jos kyse oli vaan siitä että hän ei ole vielä oppinut ajamaan ilman apupyöriä, mutta muuten ei mitään ongelmaa tasapainon kanss ole, niin ehkä olisi järkevintä pitää nykyinen pyörä niin kauan kuin osaa ajaa ilman apupyöriä ja sitten ostaa / ottaa käyttöön 20 tuumainen. 16 tuumaiseen saa vielä tavalliset harjoitusapupyörät, ei enää 20 tuumaiseen, kun ovat liian kiikkerät. 16 tuumainen jää myös samantien teillä pieneksi.
eldhis:
Tytöllä on ongelmia tasapainon kanssa, eli apupyörät pitäisi vielä saada pyörään kiinni, mutta käykö apparit tuohon 20 tuumaiseen?Avusta kiitollinen - eldhis -
Yrittäkää vaikka itse ajaa 12 tuumaiselle, ei onnistu kovin helposti, ei vaikka satula olisi kuinka ylhäällä :)
Luultavasti 16 tuumainen olisi kysyjän lapselle paras harjoittelupyörä, mutta se tulee jäämään todella nopeasti pieneksi.
Niitä saa käytettynä edullisesti. Ostatte sitten uuden kun lapsi osaa kunnolla ajaa, niin ei tule turhia lommojakaan. ;-)
Normaali lapsi oppii kyllä pyörällä ajamaan, kunhan siitä poistetaan apurattaat. Vaatii vaan hiukan kärsivällisyyttä. Aikuiselta täytyy riittää aikaa ja rohkaisua.
Viime kesänä 112 cm pituiselle tytölle ostettiin 16-tuumainen pyörä, mutta olisi silloin kyllä pystynyt jo 20-tuumaisellakin ajamaan. Totta on, että pienemmällä pyörällä ilman apupyöriä ajon oppii luultavasti helpommin ja siksi mekin siihen 16-tuumaiseen päädyttiin. Katsotaan nyt sitten meneekö se vielä tämän kesän vai pitääkö hankkia jo se 20-tuumainen, kun pituutta on jo ainakin 116 cm. Ilman apupyöriä ei tosin osaa vielä ajaa.
Kannattaa käydä jossain pyöräliikkeessä kokeilemassa mikä koko tuntuu sopivimmalta.
Tytöllä tosiaan on tasapainohäiriötä oikealla puolella, joka toivon mukaan paranee nyt kun liimakorva on putkitettu.
Mutta taidamme tosiaan hankkia täksi kesäksi käytetyn 16 tuumaisen appareilla ja sillä sitten tosiaaan isomman, kun päästään appareista eroon. Tällä hetkellä kun tytöllä varastossa 12 tuumaainen, mutta sillä ei polkeminen enää pituuden vuoksi tosiaan onnistu :D
Eli kiitos kaikille avusta!
20 on aika iso tuossa vaiheessa. Ja on helpompi opetella ilman appareita ajamaan vähän pienemmällä pöyrällä eli niin että saa jalan maahan hyvin. Kovin pitkäikäinen ei pituuden puolesta teillä enää tuo 16 välttämättä ole - paitsi että ei se heti jää liian pieneksikään. 20 tuumaiseen siirrytään kait tuossa 120cm / 6-7v. paikkeilla. Meillä on nyt tyttö 115cm ja ensi kesänä harkitaan ostaa tuo 20 tuumainen, neito on 7v. ja koulu alkaa syksyllä.