Yöheräilyt/puuro
Taas samasta aiheesta mistä useimmiten, mutta ajattelinpa jakaa kokemuksen.
Meillä on 2 tyttöä, esikoinen 2,9 v ja kuopus 8 kk. Molemmilla neitokaisilla yöheräilyt ovat alkaneet siinä 6 kk:n tienoilla ja heräilyjä on ollut noin 1 tunnin välein pahimmillaan.
Nyt vasta toisen tytön kohdalla aloin ajatella, että mitäs jos se ihanainen iltapuuro aiheuttaa yöheräilyt sen takia, että se on hyvin kuitupitoista ja aiheuttaa siten jos jonkinlaista mongerrusta pienessä vatsassa.
No, jätimme tässä muutama ilta sitten viljaiset iltapuurot pois ja siirryttiin takaisin riisipuuroon ja yöt ovat parantuneet selvästi. Tyttö herää yleensä 3 maissa kaipaamaan hävinnyttä tuttia ja noin klo 6 juomaan vähän maitoa, nukkuu sitten tuonne 8-9 nurkille. Mielestäni kyse ei ole kuitenkaan vilja-allergiasta mutta onhan viljaiset tuotteet pikkumasulle aika tuhtia purtavaa.
Kokeilkaapa varsin, jos vaikka auttaisi!
vaikka iltaruokailuun ei tullut siinä vaiheessa mitään muutosta. Olen syöttänyt 5 kk asti pojalle iltaisin riisipuuroa hedelmäsoseella tai vauvojen jogurttia. Kaurapuuro teen aamuisin. Yöheräilyt ainakin meillä johtuvat selkeästi uusien taitojen oppimisesta ja hampaiden tulosta.