Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

hampaiden tulo - syömättömyys

14.03.2006 |

Meidän neitokainen on nyt 6kk. Reilu 4kk iässä aloiteltiin kiinteitä (hedelmäsoseet, riisijauhopuuro) ja 5kk iässä lihasoseet. Kiinteiden syönti lähti käyntiin tosi hyvin ja tyttö oikein hinkusi ruokaa parin viikon verran. Helmikuu oli yhtä itkua, mutta ruoka maistui. Maaliskuun alussa huomasin hampaan alaleuassa ja siitäpä alkoi meidän syömistaistelut, siis ei mene alas kuin yksi liha-ateria päivässä, silloin on jo kai niin nälkä, että pakko syödä.



Eilen käytiin neuvolassa ja painoa tullut tämän kahden viikon aikana vaivaiset 85g. Terkka heti kyseli, että mitä lapselle syötän. Ihan kun en antas ruokaa. Selitin kyllä, että hampaiden myötä syönti alkanu takkuamaan. Etenkin puurot tökkää, siihen terkka vaan sano, et outoa: yleensä vauvat just tykkää puurosta. Eipä paljoa lohduta tommonen syyttely asenne. Kyllä tässä olis itselläkin helpompi olo, jos tyttö söis normaalisti. Maitoa ei oo ikinä menny, kun 300-400 ml per vrk. Jos millon harvoin syö nyt paremmin, niin heti on paremmalla tuulella, muuten elo yhtä kitinää. Toinen hammas tuli läpi eilen.



Terkka vielä sanoi, et yleensä lakot kestää pari päivää. Mut meillä kestäny hiukka kauemmin. Sit alkoi heti tenttaamaan, millainen ilmapiiri syöttämistilanteessa on. No toki se on kiristyny, jos vertaa siihen mitä tunnelma oli sillon, kun tytölle ei tarvinnu, kun lapioida ruokaa suuhun. Ja vauvathan tunnistaa äidin hermostumisen jo tosi pienestä.



Kai tää joskus menee ohi, mut huolettaa silti. Onko teillä muiden vauveleilla tullu pitkiäkin syömättömyyskausia hampaiden takia?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen viis kertaa päivässä isoja annoksia 1- dl. Nyt hyvä jos kerran päivässä suostuu syömään 1 purkilllisen ruokaa. Tissiä ny si sitäki enemmän. Yöt roikkuu tissillä ja huutaa... Jatkunu ny viikon. 2 hammasta kurkkaa ikenestä. Poika 7kk

Vierailija
2/4 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän kohta 10-kuiselle on tulossa ylös neljät hampaat (luulen niin ku neljä hammasta ikenen läpi kuultaa) eikä lämmin ruoka meinaa oikein maistua. Parhaiten uppoaa aamupuuro ja pullomaito mutta muuten saa aina tarinoida ja monet temput tehä et sais vähän alas menemään. Saattaa itkeä ja protestoida alkuun oikein kunnolla mutta rauhottuu yleensä. Luulen et syöminen tekee ihan kipeetä ja on varmaan ihan ohimenevää tuollainen pöydässä kiukkuilu ja syömättömyys. En tiedä onko meillä painoon vaikuttanu ku neuvolassa ei olla vähään aikaan käyty.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä pojalle (5 kk) puhkesi 2 alahammasta pari viikkoa sitten, mutta syömättömyys alkoi vasta noin viikko sitten. Samoin suu kutiaa entistä enemmän ja kuolaa valuu uudelleen tosi paljon. Epäilen, että on tulossa lisää hampaita.

Me ollaan syöty 2 x päivässä kasvissoseita ja hedelmäsoseita, riisipuuro aloitettiin vähän aikaa sitten. Meilläkin tökkii eniten puuron syönti ja se harmittaa, koska sillä on tosiaan vaikutusta yöuniin. Nukkuu puuron syönnin jälkeen 5-6 h putkeen, muuten noin 3 tuntia. Olen myös hermostunut kun ruoka ei mene alas ja ruokahetki on tullut epämiellyttäväksi. Poika alkaa kitinän jo kun laitan ruokalappua..

Maitokaan ei mene alas niin kuin ennen ja varmaan koko ajan on pieni nälkä, mikä taas aiheuttaa sitä jatkuvaa ärtyisyyttä. Tosi rasittavaa..

Panadol ei tunnu oikein auttavan, muuta kuin ehkä unien laatuun.



Toivottavasti syömisestä ei jää mitään kammoa pojalle.. kun pitäisi pikkuhiljaa lisätä makuja ja ottaa lihakin mukaan. Muutenkin aika ronkeli tapaus ja uudet maut kestää ennen kuin tottuu.



Viilentävät purulelutkaan ei kelpaa meidän pojalle..

Vierailija
4/4 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on parin päivän aikana syönyt kiinteitä tosi huonosti.On tykännyt puurosta aivan hirveästi ja nyt senkin syöminen tökkii.Ainut mikä uppoaa hyvin on kylmä hedelmäsose.Eilen illalla sitten huijasinkin puuron menemään niin että lusikan etuosassa oli kylmää hedelmäsosetta ja loppu lusikallinen puuroa.Näin söikin sitten lautasen tyhjäksi.

Koko ajan kaivaa sormilla ikeniä ja kuola lentää.Mitään suussa ei vielä näy mutta jotkut lapset voi tehdä hampaita kuukaudenkin.

Välillä on kyllä neuvoton olo tuon syömisen kanssa,etenkin kun ei maitoa mene tarpeeksi.

No,ehkä tämä tästä tasaantuu.