TOUKOKUISET PINOON!!! :)
Huomenta! :)
Ihana, aurinkoinen sää. Tänään menen Hillan kanssa kunnolla ulkoilemaan. Eilinen meni remontissa ja ehdittiin ulos vasta viiden jälkeen, eikä aurinko enää oikein lämmittänyt.
Hilla nukkuu ekoja päikkäreitään, joten lähden suihkuun. Oikein mukavaa päivää. :)
GALLUP: Antakaahan niitä kauneudenhoitovinkkejä, että saisin vähän hehkua hipiään. :) Onko muilla tätä rupsahtamisongelmaa? Taidan olla ainoa... :)
-syöppö&hilla-
P.S. Missä luuraa nimimerkki Kaisun tyttö???
Kommentit (26)
Oho, minua ei oltu unohdettu vaikka olen ollut iäisyyksiä poissa. Kiitos suursyömärille kun tunsin itseni hetken niin tärkeäksi ;-) Olin pitkän aikaa nettipimennossa ja sitten on muka ollut niin kaikkea. Lähinnä Veekku on niin aktiivisesti roikkunut lahkeessa ja osallistunut koneella istumiseen läiskimällä näppistä ettei kirjoittamisesta ole tullut mitään. Lisäksi olen jäänyt pahasti koukkuun aihe vapaa-palstaan, se on aika hervoton.
Mula vanhempainloma loppui 12.2 ja nyt olen kuun loppuun asti hoitovapaalla. Kyllästyin ylihoitajan pompottamiseen ja vaihdoin toiseen sairaalaan jossa työt alkaa siis puolentoista viikon kuluttua. Olen tosi innoissani, sain äitiysloman sijaisuuden eli vajaaksi vuodeksi on murheet töiden suhteen poissa. Lisäksi se jonka sijaiseksi menen jää todennäköisesti hoitovapaalle joten jos jaksan olla ahkera, voi sitten olla vielä pidempäänkin töitä. On tosi onnekas olo kun just oli lehdessä miten täältä ei löydy kuin satunnaista keikkaa sairaanhoitajille :-)
Veekkukin sitten menee hoitoon, mutta vieläkään ei ole tietoa minne. Päiväkotiin haettiin, toivottavasti pääsee tuohon kivenheiton matkan päässä olevaan. Loppuviikosta lupasivat soitella asiasta. Neiti jo sujuvasti kävelee sohvanreunaa ees taas ja kurottelee niin että voi sohvalta jatkaa matkaansa sohvapöytää pitkin patterille. Lisäksi hokee äitiäitiätiti ja koiran nimeä. Ja vaikka " kökköruuan" syöminen vaikutti joskus niin toivottomalta, nyt Veekku vetelee sitäkin kuin vanha tekijä. Ja koko ajan on nälkäinen niin kuin äitinsä.
Oltiin neuvolassa ma, pituutta neidillä oli 73 cm ja painoa hiukan vajaa 8 kg, hoikka tyttö. Hemoglobiinikin oli huikeat 130, parempi kuin äidillään!
Olen ottanut nyt kuntokuurin: Jumppaan Veekku painonani ma, ke ja pe ja joka päivä koitan tehdä ainakin yhden puolen tunnin reippaan vaunukävelyn. Kiinteytystä kaipaan, vaikka painoa on vähemmän kuin silloin kun aloin Veekkua odottaa. Vielä kun saisin hiukan väriä naamaan (eli pisamia kun aurinko alkaa paistaa, heh) ja tukan kuntoon ennen töihin menoa niin alkaisi olla taas ihmismäinen olo.
Veekku oli viikonloppuna ekaa kertaa yöhoidossa ja me miehen kanssa viihteellä. Pe äitini haki Veekun ja sunnuntaina haimme tytön kotiin. Neiti oli ollut enkeli ja kontannut kissan perässä hokien naunaunau. Kotona on jaksanut onneksi taas pomottaa vanhempiaan. On pahuksen vieraskorea tyttö.
Onkos täällä ollut kenkien hankinnasta puhetta? Millaisia olette ajatelleet? Mietin sitä että kun neiti menee hoitoon niin varmaan on vaunuissa vielä ulkoilemassa, mutta pitäisiköhän noin muodon vuoksi olla muutakin kuin toppatöppöset? Ensikenkien aika on sitten kun tosissaan käveleekin. Etukäteen en vielä uskalla ostaa kun en yhtään hahmota miten nopeasti jalka kasvaa.
Nyt tyttö heräsi. Tässä olikin 2,5 tuntia omaa aikaa. Kyllä kummasti on mun masennukseni vihdoin haihtunut kun Veekku alkoi vihdoin nukkua yönsä heräämättä ja päivisinkin nukkuu ekat unet 2-3 t ja toiset 30-60 min.
Aurinkoisin kevätterkuin Kaisu ja Veekku (9.5)
siis vajaa yhdeksän kiloa neidillä oli painoa. Onhan se hoikka mut ei sentään niin hoikka ;-) Nostanpa pinoa samalla.
Kaisu ja PikkuVee
Mutta kun aloin vasta lukea pinoa oikein ajan kanssa ja sitten unohdan vastailla kaikkiin kysymyksiin. Taika kyseli d-vitamiinitipoista. Veekku juo korviketta vain kuutisen desiä vuorokaudessa, joten olen antanut joka päivä sen 3 tippaa jekovittiä kun eikös se ollut litra jota korviketta pitäisi mennä ennen kuin voi jättää d-vitskut pois?!?
Mitenkäs muilla toukoilla on hapanmaitotuotteet tehneet kauppansa? Meillä vielä koitetaan markkinoida niitä neidille huonolla menestyksellä. En mäkään ole koskaan välittänyt muista maitotuotteista kuin juustoista ja jäätelöstä joten on hiukan heikkoa ollut menestys neidinkin kanssa sillä rintamalla.
TUohon kaunistautumiseen vielä lisää. Olen koittanut kanssa kotona kuoria ihoa ja laittaa kasvonaamion joskus ja jouluna, kun on tuo iho alkanut kukkia taas komeammin kuin mummon pelargoniat. Sitten ajattelin repäistä lauantaina parturissa ja leikkauttaa uuden hiusmallin, mutta hirvittää jos tulen sieltä sitten itku kurkussa kotiin. Viimeksi leikkautin uuden mallin kun aloin odottaa Veekkua ja sitten vollotin koko raskausajan lyhyitä hiuksia. Nyt olen ansiokkaasti saanut ne kasvamaan pitutta, mutta kun työt alkaa on raskasta nousta aamulla aikaisin käkertämään hiuksia että näyttäisi ihmiseltä töissä. loppujen lopuksi tulen samassa kuosissa parturista kotiin. Se siitä uhoamisesta.
Nyt terroristi häiritsee aika lahjakkaasti huutamalla vieressä äitiäitiiiiiii. Pitänee mennä aamupuurolle.
Kaisu taas
Kiva kuulla sustakin Kaisu - mietinkin, että missä olet. Olet jäänyt mieleen, kun meidän neidoilla on sama synttäri :)
Meillä ei kummempaa. Neiti etsii uutta rytmiä ja päivien kulkua ei voi nykyään lainkaan ennustaa. Ainoa mikä tuntuu enää olevan varmaa, on että neidin päivä alkaa klo 6, auts.
Odotan, että mies palaisi päivystämästä. Mulla jäi nimittäin tiistaina lompakko autoon ja eilen yritin aamulla sitten lähteä shoppailemaan... Olin saanut tytön ja itseni valmiiksi ja ulko-ovella huomasin, ettei lompakkoa ole missään. Siellä se onneton rahapussukka on ollut sairaalan pihalla autossa yli vuorokauden. Mua niin kiukutti ja en sitten viitsinytkään lähteä mihinkään ilman rahojani. Yritän tänään uudelleen - saapahan mies nukkua rauhassa, kun ei olla täällä metelöimässä.
Bamse ja neiti
Hyvä, kun Kaisu löytyi! :)
Hilla nukkuu ekoja päikkäreitään. Se heräänykyään aina vain aikaisemmin ja aikaisemmin, tänään kuudelta. Eilen kävimme päiväkodissa tutustumassa ja jätimme hakemuksen. Tarkoituksena olisi laittaa Hilla hoitoon elokuun alusta. Se paikka vaikutti kivalta. Niillä on tarkka päivärytmi ja omahoitaja. Ennen hoitoon menoa, omahoitaja tulee kotiin juttelemaan lapsesta. Oikein pätevältä vaikuttaa.
Taidan mennä tuonne Hillan kainaloon pötköttämään.
Tervehdys pitkästä aikaa! En oikein ole ehtinyt pinoutumaan enkä edes lukemaan :( mutta sain kahlattua tämän pinon eilen ja nyt läpi. Töissä olen nytkin mutta " sukellan" näin pikaisesti vauvamaailmaan.
Huh, kyllä tämä aika rankkaa on käydä töissä ja koettaa jaksaa temmeltää sitten vielä kotona pojan kanssa. Huono omatunto on oli sitten missä tahansa ja teki mitä tahansa (tällainen itseäni ruoskiva luonne kun olen). Onneksi Peetu on kotona siis isänsä kanssa eli sen puoleen ei ole huolta eikä hätää.
Kaunistautumisesta en edes kommentoi mitään kun se nyt on sitä mitä se on :)
Peetu on tällä viikolla maistellut ekaa kertaa hapanmaitotuotteita (isänsä kanssa kylläkin eli ei ole mulla ihan ensikäden tietoa) ja raejuustolla ollaan aloitettu. Ihan hyvin käynyt kaupaksi eikä mitään oireita ole tullut.
Kova on vauhti meilläkin oli liikkeessä ihan koko ajan ja joka paikkaan pystyyn. Illalla väsyneenä Peetu roikkuu mun lahkeessa mikä toisaalta on aika söpöä ja/mutta menee varmaan kohta ohi. Kun ulko-ovi käy, niin Peetu sanoo aina " äiti" mm. eilen kuulemma nuohoojan tullessa sisään :D
Päikkäreitä nukutaan vielä kahdet; ekat n. 2h ja tokat lyhykäiset 30-45 min. Saas nähdä missä kohtaa tokat jää pois. Yöt jatkuvat *koputtaa puuta* rauhallisina ilman heräilyjä, onneksi.
Mitähän vielä piti kommentoida. En muista. Joskus aiemmin oli puhetta välikausihaalareista ja kengistä. Niiden hankinta olisi edessä enkä tiedä kyllä yhtään millaiset ostaisin. Hyviä vinkkejä otetaan edelleen vastaan :)
Oho, tästä tulikin aika pitkä. Nyt takaisin työn pariin.Lisää aurinkoisia päiviä meille kaikille!
Terkuin,
Likk@ (siis ex-Lillakka) ja Peetu 10 kk
No niin onnistuin painamaan enteriä ja otsikko lähtikin sitten edeltäpäin.
Alkoi kotityöt tympimään toden teolla joten päätin tulla kirjoittamaan muutaman rivin. Poitsu nukkuu päikkäreitään ja ite pitäis jaksaa siivota ym. Tiski-ja pesukone käyvät yhtenään, lattia täynnä kaikkea pikkusälää mitä poitsu tyhjentää kaapeista ja laatikoista sillä vauhdilla ettei perässä pysy. Ruokaakin pitäis laittaa.. Meilläkin herätään aamuisin jo kuudelta, myöhäisintään seitsemältä. Päikkäreitä poitsu nukkuu enimmäkseen yhdet pidemmät 1,5-3 h mutta välillä myös toiset lyhyet (25-45 min).
Kiva kun aurinko paistaa taas täällä Etelä-Suomessakin. Josko sitä vaikka lähtis pulkkailemaan poitsun kanssa kun hän herää päikkäreiltään, vielä kun on lunta maassa. Flunssakin on onneksi alkanut hellittämään. Meillä on poitsu ollut välillä vähän tylsistynyt nyt kun palattiin reissusta kotiin. Taisi tottua siihen että oli koko ajan seuraa ja jotain uutta kateltavaa. Täytyy yrittää keksiä jotain uutta puuhaa.
No niin poitsu heräsi, 1,5 h tuli täyteen.. Kun poitsu on vieressä en saa rauhaa kirjoittaa kun hän haluaisi olla näppäimistössä kiinni yhtenään.
Aurinkoista päivänjatkoa =)
-madre & poitsu-
Rupesin juuri tuossa äsken poikaa nukuttaessa miettimään, jokohan hänelle voisi ostaa tyynyn sänkyyn? Kun tähän asti kundilla ei ole ollut pään alla juuri mitään...Saattaisi uni tulla omassa sängyssä paremmin jos olisi pehmoinen tyyny... Ja uikkarit pitäisi kanssa varmaankin hankkia, että voisimme mennä uimahalliin tutustumaan. Ja kohta lie niiden kevyempien haalareiden ja kenkienkin aika, kun tän päivästä säätä katseli... Tavaraa tavaraa ja rahaa palaa =)
Nyt nälkä vie multa kaikki kirjoituskelpoiset ajatukset, vetäydyn jääkaapille ja toivotan kaikille oikein mukavaa viikonloppua!
-sannael ja J
Nyt sitten urakalla koitan kunnostautua tässä pinoutumisessa ennen kuin työt alkaa ja taas hiukan vähenee koneella notkuminen :-)
Veekku pääsi ryhmikseen, jossa on 12 lasta. Eilen mies vei pyörän huoltoon ja pitäisi löytää jostain hyvä mutta halpa istuin pyörän taakse ja pieni pyöräilykypärä neidille. Hoitoon on sen verran matkaa että iltavuoroon mennessä menisi iäisyys kävellen että a) tyttö olisi hoidossa ja b) itse vielä ehtisin töihin joten pyörä on ainut tapa kulkea kun ei viitsi ihan tuon takia toista autoa hankkia. Jos sitten kunto nousisi kohisten. Niin varmasti.
Nyt vielä kerran muistaissani onnea kaikille jotka jo ovat raskautuneet toukokuun jälkeen :-) Lukiessani pinoa olen teitä pongaillut muutaman jo. Vauva olisi haaveissa täälläkin kun tuo Veekku on jo niin iso tyttö. Ääh, kahden kuukauden kuluttua nämäkin naperot ovat jo taaperota!
Nyt mennään Veekun kanssa kylvämään yrttejä ruukkuun, meillä on täällä kevättä rinnassa (ja nuoremmalla multaa suussa...)!
Viherpeukalot K & V
Tänäänkin on tarkoitus mennä ulos, kun/jos vihdoinkin sairaudet väistyvät.
Rupsahtamisongelma ei ole ongelma kun on jo mennyt tietyn vaiheen yli, eikä välitä ; ) että vinkkejä en osaa antaa. Itse en aina meinaa kehdata mennä kauppaankaan.... Ongelma 4 lapsen kanssa on se että aikaa ei riitä edes suihkussa nautiskeluun, se on vaan sitä 4 sekunnin pikasuihku ja silloinkin usein tuo nuorin huutaa ikääväänsä, on tota eroahdistusta jo sen verran.
Joku eilen kyseli että onko muilla sitä ongelmaa että vauveli roikkuu jalassa eikä saa tehtyä mitään, *viittaa*, täältä löytyy. Joskus on parempia hetkiä jos esim. vanhemmat lapset ovat kotona, mutta tavallisena koulupäivänä kun isommat ovat kolussa ei meinaa saada sänkyjä sijattua, tai ainakin huudon säestämänä. Alkaa yksi käsivarsi olla aika poikki kun tuo 9 kg klimppi roikkuu aina käsivarrella... No tämä on nyt tätä aikaa. Äkkiä ne kasvaa eikä enään Halua olla sylissä.. (nyyh..)
Täälläkin remonttipuuhat kesken, mutta kiva nähdä kun uutta valmistuu.
Muuten ei ihmeellisempää. Hyvää alkanutta viikkoa kaikille!
Täällä on myös upea ilma, mittariin en ole vilkaissut mutta aurinko paistelee.Neito on päikkäreillä joten kun herää niin ulos ulos...:))
Kumma homma että vaikka aamulla imuroin ja pyyhin vähän pölyjä, nyt kun uto aarinko porottaa niin ihan kuin meillä ei olisi vuoteen siivottu!!Miten se saakin joka pöluhipun näkyviin..ja taivas minkä näköset ikkunat meillä on :/
Neiti sai muutama vk sitten vihdoin ekat kaks hammasta, muuta uutta meille ei oikein kuulukkaan.Paitsi että äidin iloksi " kökkö" ruoka on alkanut mennä siinä missä sileekin, ilman oksennusrefleksiä.
Joka päivä muksahtaa johonkin pieni pää ja kuhmuja on sadelllut, tänä aamuna putosi sängystä- taas.Ja löi pään tuoliin, taas...
Onneksi pienellä unohtuu niin nopsaan nuo kolhut. Mutta joku kun sanoo että kyllä niihin tottuu niin EN minä totu!!! Enkä kyllä varmaan haluakkaa..jos niihin tottuu, on varmaan sitten varomattomampi itsekin?
Pohdintoja :)
Mites, annoin eilen d-vitamiinia lapselle niin aattelin GALLUPOIDA kuinka tarkkoja te muut olette d-vitaminnin kanssa olleet?
Miellä kun on nanniteltu ihan pari kuisesta asti niin hyvällä omatunnolla olen unohtanut sen joskus pariksikin viikoksi kun korvikkeista sitä kuitenkin saa... mutta kyllä täytyis paljon napakampi olla :/
Muita uusia taitoja on tanssiminen. Kun musaa kuuluu jostain alkaa pimu hytkyä :)) hauskan näköstä!
Ensiaskeleita odotellaan, tuetta seisotaan jo tovi mutta edetään vain sohvasta kiinni pitäen, askellus on kyllä jo taitavaa.
Mutta nyt, muutama minuutti aikaa omiin hommiin ennen herätystä joten nauttikaa keväästä ja moro!!!
taika ja tytteli ja rv 31
Tultiin just ekoilta vaunukävelyiltä ja kyllä on mahtava ilma! Ihanaa kevät tulee..=) Meillä myös tanssiminen uusi juttu, musiikin tahdissa kovasti hytkyy ja mukavaa tuntuu olevan. ja kokoajan pitäisi kävelyttää,itku tulee kun laskee maahan.Muutenkin roikkuu lahkeessa koko ajan..kaikki huomio häneen pitäisi olla.
meillä edelleen vain kaksi hammasta alhaalla, eli sillä rintamalla ei muutoksia! tukea pitkin kävelee ja seisoo tuetta max 15 sek. kaipa tuo kohta lähtee kävelemään..
Edelleen päiväunet (kahdet) yhteensä max 1,5h, vaunuissa kun kävellään..no en laita vastaan kun noin hyvät ilmatkin, jos vähän ruskettuisi=)
Kauneudenhoitovinkkejä..hmm..hyvä kun muistaa harjata hiukset kerran päivässä..väriä meinasin laittaa,jos se vähän toisi eloa.Mulla pitkät hiukset,jotka aina kiinni. Neiti tykkää niin repiä äitiä tukasta,auts!
Mitä muuten puuhailette pihalla vauvojen kanssa? me ei käydä kun kerran tai pari vaunukävelyllä,kun en oikein tiedä mitä tuon kans pihalla tekis kun ei kävele vielä jne..eikä ole niitä vanhempia sisaria jotka " pakottaisi" olemaan pihalla..jos sitten keväällä päästäisi hiekkalaatikolle yms..
mutta nyt neidille antamaan lounasta.
Mehiz ja neiti (19.5)
Julius nukkuu päikkäreitä, mulla on siis aikaa hetkinen tsekata netti ja syödä vaikka aamupala. Oli tosi mukava viikonloppu, kävin tekemässä viimeiset työvuorot ikinä kaupan kassalla, ja J oli isänsä kanssa kotosalla. Kun tulin sunnuntaina viiden aikaan kotiin, ukot nukkuivat vieretysten pitkin pituuttaan makkarissa =). Hyvin oli sujunut lapsen hoito mieheltä, hän sanoikin, että tätä aikaa hän on oikein odottanut, että poika osaa leikkiä itsekseen lattialla, ja voi tehdä muutakin kun pitää sylissä koko ajan.
Mun paras kauneudenhoitoniksi näin tenavan kanssa kotona ollessa on varmaankin hyvät yöunet ja säännöllinen suihkussa käynti... Oon nyt kevään tullessa alkanut miettiä, että olis munkin varmaan aika mennä kampaajalle ja tehdä jotain tälle tukalle. Täytän kesällä 25 mutta näytän edelleen samalta kuin lukiovuosina. Mua luullaan jatkuvasti noin 20-vuotiaaksi, ja luulen että syy on siinä, että olen tyyliltäni jämähtänyt niihin lukiovuosiin. Tarttis varmaan tehdä jotain eikä vaan valittaa...
Jatkan juttua myöhemmin!
-sannael ja J
Meillä heräillään vieläkin yöllä useasti ja vaikka aamut valkenee yhä aikaisemmin ja aurinko paistaa, on käyntiin lähtö vaikeaa. Siis äidillä ei tyttelillä! :) Miten tuo pikkuneiti jaksaa olla iloinen ja nauravainen, vaikka yöt ovat mitä ovat?! Vaikka kyllä on ihanaa, kun aamulla klo 7 herätään, on jo valoisaa. Oli kurja herätä aamun pimeyteen, olo oli kuin heräisi keskellä yötä! :) Kyllä täälläkin jotain ryppyvoidetta vahvempaa kohottajaa tarvittais. Vinkkiä en minäkään osaa antaa, valitan... Ehkä jokin kasvonaamio ois paikallaan, ja suklaan syönti pois ja finneille stoppi.
Meillä eroahdistus on hälvenemään päin. Mummon kanssa touhutaan , eikä äitiä ees muisteta. Hyvä, sillä mulla alkaa 5 viikon harjoittelu ja tytsy joutuu olemaan hoidossa tuon ajan. Hampaita vaan kaksi, mutta kovasti tulossa lisää! Ja imetys on loppusuoralla. Tyttö on malkain kuin itsestään luopunut koko hommasta, paitsi yöllä. Jonkun aikaa syötiin aamulla, illalla ja yöllä, mutta itsestään jäi aamuimuttelut pois. Aika yllättävä käänne tissitakiaiselta!! Mutta niin ne vauvat vaan kasvaa, ei sille mitään voi. Ja sitä se on, uusia kehitysvaiheita toisensa perään...
Ulkoiluvinkkejä: VIelä viimeiset pulkkailut sulavilla hangilla. Kun keinut kaivetaan esiin, niitä kokeilemaan. Vauva syliin ja menoksi.! SAmoin kiikkulaudalle, karuselliin. Meillä lintujen tarkkailu on kivaa, muut eläimet myös kiinnostaa. Sitten kun lumet ovat sulaneet, pyörän tarakalle istuin ja kokeilemaan vauhdin hurmaa. Voihan sitä pistää pienelle kurahousut ja -tumput ja päästää vähän ulos konttailemaan, ihan hetkeksi.
Nyt pölyhuiskut heilumaan, kun tyttö vielä nukkuu. Ja Ehkä sitä kaunistautumista myös, jos aloittaisi tuosta suihkusta! Mukavaa viikon alkua kaikille!
Laurastiina & Sella 9,5kk
Meikäläinen kanssa nopeesti pinoudun, kun L nukkuu sikeitä vielä hetken. Harmittaa, kun tänään piti olla vapaapäivä, mutta pomo se sieltä sitten taas töihin patistaa. No täytyy kiltisti suostua, niin näkyy sitten palkkapussissa. Äkkiä sitä ennen vielä kaverin luo kylään.
Ihanaa toi auringonpaiste ja tästä ne ilmat sitten lämpiää. IHANAA!!Toivottavasti pakkaset olis takanapäin ja kevättä kehiin! Harmi tosiaan vaan ettei tänään pääse paisteesta nauttimaan.
Kauneudenhoito vinkkejä..Höm..Kannattaa viettää semmonen ilta milloin tekee kasvoille kuorinnan ja laittaa sitten lopuksi naamion. Siinä samalla sitten ajelee vaikka säärikarvoja. Tulee siitäkin ihan kiva mieli kun vähän tekee jotain kauneuden eteen. Itse ajattelin mennä vaikka kasvohoitoon kohta, koska pillerien vaihto taas sai naaman kukkimaan. Tosi inhottavaa!
Nyt täytyy laittaa lähtökuntoon meikäläisen ja L:n miljoonat tavarat mukaan. =) Ihanaa viikkoa kaikille!
T. Wera ja L
Heips!
Piristää ihanasti tämä aurinkoinen sää. Poitsu nukkuu päikkäreitään partsilla, siellä olikin tosi lämmin kun se on lasitetu. Saa nähdä kauanko mahtaa nukkua jos alkaa tulla kuuma. Vaikea arvioida mikä on liikaa ja mikä liian vähän. Ollaan poitsun kanssa pienessä flunssassa ja toivotaan että tämä ei nyt ihan kamalaksi taudiksi tästä muutu.
Ollaan oltu lähes pari viikkoa reissussa ja nyt tämä kotona oleminen taas tuntuu ihan hyvältä. Oltiin Isosyötteellä ja samalla reissulla käytiin moikkaamassa isovanhempia jotka asuvat matkan varrella. Syötteellä sää oli aivan mahtava, pakkasta oli mutta aurinko paistoi ja lämmitti kummasti.
Meiltäkin tuo toukojen tapaaminen jäi taas kerran väliin, toivottavasti me vielä johonkin tapaamiseen päästäis mukaan =).
Tuntuuko muista hurjalta että meidän lapsukaiset täyttävät kohta 1v. ?
Mä en ymmärrä miten tämä vuosi on mennyt niin hurjalla vauhdilla. Mä ajattelin silloin kun kotiin jäin että nyt saan olla tosi pitkään kotona, mutta ei tämä pitkältä kyllä ole tuntunut. Aloitan syksyllä työt ja se on jo alkanut stressaamaan jollain tasolla.
Kauneusvinkkejä..
Täälläkin on kauneudenhoito jäänyt aika vähälle. Sain juuri käytyä kampaajalla ja se piristi todella. Välillä pidän semmosia hemmotteluiltoja itselleni että teen kasvo- ja vartalokuorinnan ja kasvonaamion ja huomaan sen myös piristävän. Ylellisyyttä arkeen tuo myös hyväntuntuinen ja hyvätuoksuinen voide. Tämä kaikki on kyllä vauva-arjessa aika harvinaista herkkua mutta silloin kun aikaa riittää voi edes vähän kohentaa omaa oloa.
Toivotaan koko viikosta aurinkoista.
Mukavaa viikkoa kaikille!!!
-Madre & poitsu-
Täällä yks äitee saa koko ajan ravata tuon tenavan perässä.. Poitsu tyhjentää ja vetää kaikki kaapit ja äiti ei juuri muuta ehdi, ku siivota. Noh, Dani pitää äidin täystyöllistettynä, ettei vaan olis helppoa tää kotona olo ;) Eli tällaista meillä on ollu nyt viime viikosta lähtien. Ja tuntuu, et mahan alus on jalkoja täynnä (vaikka meillä vielä vaan kontataan), niin nopeaa on meno.
Pakko hehkuttaa!!!... Tuli nimittäin mieleen tosta rupsahtamisesta/kaunistautumisesta. Mä oon nyt viikon verran tehny vatsa/selkä/käsilihaksia. Päätin et teen 5krt viikossa ja 3kk ajan. Eiköhän sitä kesäksi sit olis jo hyvässä kunnossa! :) Mulla ainakin tää raskaus vei ihan kaikki lihakset, joten pakko jumpata. Muutenkin tuosta kaunistautumisesta.. Kyllä kampaaja saa aikaan ihmeitä ja uusi väri tukassa piristää kummasti mieltä.
Ihanat säät nyt :) Aurinkoisia ilmoja!
Ninni-pinni & Dani 10kk
Täälläkin on tosiaan aivan mahtava aurinkoinen ilma. Käytiin kaverin ja poikien kanssa aamupäivälenkillä. Kivasti kyllä aurinko piristää ja samoin pitkä kävelylenkki. Nyt riittää virtaa touhuta kotihommiakin, ainakin vähäsen... Joku kyseli ulkoiluvinkkejä, me pulkkaillaan Eeron kanssa aika paljon. Ja hyvin poitsu siinä viihtyy.
Eero ei ole oppinut mitään uusia juttuja nyt. Puita pitkin kävelee ja ryömien vaihtaa huonetta. Tanssimista meilläkin harrastetaan mukaansa tempaavan musiikin tahdissa; sohvasta kiinni ja peppu hytkymään. Kovin on herttaista!!!
Kauneudenhoito, mitä se on...:) siis hyvin on vähäiseksi jäänyt. Pitkät hiukset vetäsin usein ponnarille. No, kohtuullisen säännöllisesti käyn kampaajalla. Kasvohoidossa en ole käynyt pitkään aikaan. Vois olla kyllä jo korkea aika mennä. Kotioloissa säännöllisen epäsäännöllisesti tulee tehtyä kuorintoja taikka kasvonaamioita.
Eipä meille ihmeempiä, nyt päiväkahville.
Mukavaa viikkoa kaikille!
Niitu ja Eero
On todella hieno sää! Tekisi mieli olla ulkona koko ajan. Siiri nukahti juuri lasitetulle partsille, jossa lämmintä +8 astetta! Vähän huonosti meni nukkumaan, johtuuko auringosta vai onko rytmi muuttumassa, mene ja tiedä.
Onnittelut Suursyömärille gradusta! Upea juttu!
Olen itsekin aika onnellinen. Tänään varmistui, että aloitan uudessa työpaikassa osa-aikatyöt toukokuun alussa. Teen yhden illan (klo 17-22) viikossa ja joka toisen viikonlopun (la,su) töitä. Ihan kiva määrä. Mukava päästä vähän töihin, " pillerinpyörittäjäksi" . Meidän ala kehittyy koko ajan hurjaa vauhtia, tuntuu siltä, että putoan pian kärryiltä, jos en pääse vähän töihin.
Kauneusvinkeistä... enpä tuohon osaa oikein mitään sanoa. Itselläni on tavoitteena pudottaa kesään mennessä n. 6 kg, jotka ovat jääneet raskausajasta. Kerran viikossa käyn kiinteytysjumpassa ja kerran viikossa kuntosalilla ja uimassa. Ja sitten pitäis tietenkin ahkerasti käydä vaunulenkeillä ja tehdä kotijumppaa. Ja vielä pitää ruokavalio kurissa. Olen kyllä nyt hyvin motivoitunut, mutta tuntuvat olevan tosi tiukassa nuo kilot.
Miten muuten muut toukomammat, oletteko palautuneet " lähtöpainoon" ?
Mistäköhän muusta oli kirjoiteltu... Enpä nyt muista.
Taika: Sinulla on aika paljon viikkoja jo kasassa, tarkoitan siis " pikkukakkosta" . Kyllä tässä välillä itsellekin vauvakuume iskee... Kevät saa hormonit jylläämään...
Mennään huomenna Siirin kanssa serkkutytön luo vierailulle. Hyvää lääkettä vauvakuumeeseen...
Mahtavaa viikkoa kaikille!
Elina ja Siiri (6.5.)
Ei mitään ihmeempiä kuulu. Siiri heräsi tänään jo klo 5:50... menikin nukkumaan sitten 8:30 ja unilla on vielä. Pari päivää ollu rytmit vähän hukassa. No, ehkä pian helpottaa.
Mukavaa keskiviikkoa kaikille!
Elina ja Siiri