Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mitä kuuluu jouluiset 2004?????

11.01.2006 |

kertokaahan vähän kuulumisia? ootteko aatellut töihin lähteä koska? meillä suunnitelmissä toinen tossa ennen kuin tyttö täyttää kolme,eli ei töihin pitkään aikaan. eikös se äitiysraha säilynyt samana jos toinen syntyy ennen kuin toinen täyttää kolme?

meillä touhutaan kovasti,ihana nähdä kuinka toinen on niin suloinen ja niin viaton pieni ihmisen alku :) sanoja ei vielä hirveästi tule kakka,kiikkaa ja äiti on tullut ;)

olisi tosi mukavaa jos joku kirjottelisi... :) mukavaa illan jatkoa!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
11.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Töihin pitäisi palata 16.1. ja vähän ahdistaa. Teen kevään vain 3pv/vko ja edessä on 2kk:n kesäloma, joten eiköhän se siitä... Nuorimmainen jää vielä kevääksi kotiin, mutta isoveikka (2,5) aloittaa helmikuussa päiväkodin ja se tässä kai kaikkein vaikeimmalta tuntuu. Toisaalta on ihan kiva mennä töihin ja tavata taas työkavereita ja muita aikuisia ihmisiä.



Meillä tuo joulupoika on kävellyt jo pari kuukautta ja nyt kiipeilee jo hyllyissä yms. mukavaa. Kova mies touhuamaan ja veikan kanssa on kiva leikkiä. Sanoja tulee muutamia, esim. äiti ja muumi. Tavallista ruokaa ollaan annettu nyt pari viikkoa ja hyvin tuntuu maistuvan.



Kareen & pojat



Vierailija
2/10 |
11.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli täälläkin yks jouluinen 04.

Mulla ei töihin menoa lähiaikoina, sillä toisen lapsen la parin viikon päästä!



Meidän neiti 1v1kk oppi juuri kävelemään. Sanoja tulee jo jonkin verran ja pottaillaankin jo pari kertaa päivässä. Kova touhuamaan on meidän neiti. Kaikki mennyt hyvin, ei ole sairastellut kuin muutaman nuhan. Pitää tulla kirjottelemaan enemmän paremmalla ajalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
11.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänne myöskin kuulu hyvää. Meillä VirallinenTaaperoK( Ex- Vauva K) rakastaa yli kaiken isosiskoaan( kohta 3 v). Toinen on mukana menossa aina. Suosikki leikki on hippa ja piilo= ) Oikea DramaQueen on tämä tyttönen; jos kaikki ei mene niinkuin haluaa tai tarpeesti nopeesti alkaa KARMAISEVA huuto. Puree ja raapii, niinkuin aika moni muukin 1 v.

Oi töihin! Minä niin tahdon töihin! Olen ollut nyt 3,5 vuotta kotona, ja alkaa riittämään. Minun alalla (ravintola) ei vaan ole tässä pikkukylässä oikein töitä. Pari kaupunkia on tossa 50 km päässä, niissä olisi varmasti töitä...

Lähden tästä työnhakuun ; ) Moi





Emilii & VirallinenTaapero K

Vierailija
4/10 |
11.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka neiti päättikin lopulta syntyä tammikuun puolella. Meillä haaveillaan myös pikkukakkosesta heti putkeen. Tosin vielä ei ole kuulunut joten ilmoitin jo itseni töihinkin ensi syksynä.



Neiti on aivan hellyyttävä. Äiti tunnistaa sanojakin jo aika monta vaikka ne eivät vielä ihan oikein äännykään. Kävely sujuu vaikkakin varovaisesti aina välillä kyykkyyn mennen.



Elämä on ihanaa kun saa ihmetellä ja ihastella pienokaista vielä kotona joka päivä. Töihin meno jännittää sen takia, että joudunkin sitten viettämään työtovereitteni kanssa enemmän aikaa kuin oman lapseni valveillaoloaika on!! Muuten työ ok, mutta tämä ajatus ahdistaa.



Vierailija
5/10 |
11.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika kohta 1v1kk.Lähti kävelemään jo marraskuussa hitain vakain askelin ja nyt jo juosta kirmaillaan kovaa vauhtia!!Sanoja muutama:äiti,isi,sanoo oman nimensä,kakka,kukka,kynttilä(on " kynkkä" );) rakastaa leikkiä piilosta,menee verhon taakse ja huutaa " kukkuu" .Annan vielä pullosta maidot mutta veden juo nokkamukista.Ei syö itse,pitäs varmaan pikkuhiljaa alkaa antaa ite lusikoida...pulkkamäessä käytiin joululomalla paljon ja aivan tohkeissaan poika kiljui vauhdin hurmassa!!!Työt alotan ens elokuussa eli poika silloin n.1v.7kk.Haaveissa vielä toinen vauva mutta välillä vähän töitäkin että pääsee niihin aikuiskontakteihin.Vaan onhan tämä ollut niin uskomatonta aikaa vaikka välillä lahkeessa roikkuva kiljuva lapsi ei ole mitään niin kauheen kivaa!?Mut on se ihana-äidin oma ja paras joululahja!

Vierailija
6/10 |
12.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neiti on rauhallinen ja kiltti. Ollut helppo lapsi. Typy on myöhäinen liikkeellelähtijä ja 1v alkoi nousta ylös ja nyt 1v 2vkoa ja kävelyttäminen on pop. " Puhe" on vielä melko epämääräistä. Kukkuu kuuluu sanavarastoon kun tykkää leikkiä piilosta.



Meillä on melko vahva eroahdistuskausi meneillään, joten äitin syli on kovassa huudossa. Onhan se ihanaa ko toinen haluaa syliin ja on hellä ja pusuttaa mut välillä on raskastakin kun pitäisi saada joitan kotitöitäkin tehtyä.



Terveenä ollaan oltu koko vuosi. Yhtään ainutta lääkärikäyntiä ei ole ollut. Ollaan siis säästytty isommilta flunssilta. " koputan puuta" !

Syömispuoli on aina sujunu tosi hyvin. Kaikki ruokainen ja hyvä syömään. Itse ei osaa vielä lusikkaa käyttää, mutta mukista juo hienosti.Pottailtu ollaan jo 9kk lähtien ja osas ihan alusta lähtien tehdä pisut ja kakit pottaan.

Näin siis meillä. Tosi kiva lukee muidenki kuulumisia. Kun vain useamminki kirjoiteltaisiin. Töistä ei ole tietoakaan ja salaa toivon ettei löytyisikään ennen syksyä. Toisaalta jos hyvä paikka sattusi tuleen eteen niin ottaisin kyllä sen vastaan. Meillä pikkukakkosen aika ei taida olla aivan vielä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
12.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä poika nyt 1v1kk ja hoito aloitettiin keskiviikkona. Maanantai ja tiistai alkoi pehmeällä laskulla kahdesta tunnista neljään tuntiin ja nyt sitten on täyden päivän eli 6 tuntia. Jatkan siis osittaisella hoitovapaalla eli teen 6 tuntia päivässä. Joulukuussa kävimme jo yhdessä tutustumassa useammankin kerran, joten paikka oli tuttu. Hoitopaikka on ihana perhepäivähoitaja, jossa saa olla sylissä aina kun siltä tuntuu. Muut lapset siellä jo sen verran isompia, että osaavat jo touhuta keskenään.



Alku on ollut hankalaa, poika jää aamuisin itkemään äidin perään ja siinä kyllä meinaa sydän särkyä :( Mutta vaihtoehtoja meidän perheessä ei ollut, joten töihin oli palattava.



Tosin itsellä vähän ristiriitaiset tunteet, kun töissä on kuitenkin ollut mukavaa ja toisaalta surettaa, kun tietää, että pojalla ikävä ja toinen puoli itsestäkin haluaisi olla vielä kotona.. No, eiköhän se siitä parin kolmen viikon kuluttua jo suju paremmin.. Toiveissa olisi saada toinen lapsi, joten täytyy toivoa, että tärppää pikaisesti ja sitten taas saa jäädä ainakin vuodeksi kotiin.



Muuten meidän taapero on erittäin vilkas ja iloinen pikku herra. Kävellään jo hurjaa vauhtia paikasta toiseen ja kaikki kielletty on sitä kivointa :) Sanoja ei meidän ukko ole vielä päästellyt, sitä omaa kieltä tulee kyllä senkin edestä!



Ihana vuosi on takana ja täytyy pitää vaan kädet kyynärpäitä myöten ristissä, että vielä tulee mahdollisuus samanlaiseen tilaisuuteen uuden vauvan myötä!!?



Oikein mukavaa alkanutta vuotta kaikille joulumammoille!



-chappi-



Vierailija
8/10 |
12.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oltiin joulusta uuteen vuoteen todella pahassa flunssassa, joten meni vähän nuo juhlimiset ohi. Kyllä sitä hieman yritettiin esikoisen takia laittaa paikkoja jouluiseksi ja syötiin jouluruoat ja paukuteltiin uuden vuoden pommit. Yritetään sitten ensi vuonna laittaa hieman vielä paremmin.



Kävelty on jo 3 kuukauden verran joten ei enää ongelmia siinä. Puhettakin tulee jo aika hyvin. Ei nyt ihan lauseita, mutta monta sanaa. yrittää matkia melkein jokaista kuulemaansa sanaa, joten eiköhän niitä nyt ala tässä tulemaan sitten piakkoin ihan urakalla.



Potta on kamala, joten meillä ollaan vielä ihan vaipoissa. Tietää jo kyllä selkeästi, koska pissa on tulossa. Alkaa hetkeä ennen liruttelua tutkiskella jalkoväliään ja on sitten innoissaan ku sieltä suihkuaa kaaressa lattialle tai vaippa lämpenee.



Kovasti haluaisi mukaan isoveljen leikkeihin ja aina syntyy sota kun taapero tulee " kiusaamaan" . =) Odotan kauhulla niitä aikoja kun pojat tappelevat tosissaan keskenään jostain lelusta..



Taavi78 taisit kysellä tuosta Taapero&Vauva-linkistä.. Koitas pääsetkö tällä osoitteella perille asti.

http://groups.msn.com/TaaperoVauva



Iloista alkanutta vuotta kaikille joulukuisille!



Lilli ja pojat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
12.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

juuri ajattelin kun edellisellä aukeamalla olin odottamassa kun kone takkus...että ei yhtään ole jouluisia näkynyt. Ja heti ekana sitten oli seuraavalla sivulla tämä ketju;)



Meillä neiti täytti 15 päivä vuoden ja päätti siinä vaiheessa että kävely on jo niin vanha juttu että on parasta ottaa uusia asioita ohjelmistoon -eli kiipeily ja jokapaikkaan... Aamulla ensitöiks kannattaisi lähteä ulos väsytysreissulle.

Oltu nuhasena pitkin syksyä mutta nyt sitten syömme toista kuuria korviin jotka ei ekalla parantunut ja tänään vaikka toka päivä antbiottia niin nousi illalla kuume yli 38 kainalosta mitattuna:(



Töihin- mitä se on, eivaan ajattelin sitäkin että jo kahden vuoden päästä joutuu lähteen töihin.(olen ollut kotona jo 00 ja sitä ennen vähän välillä töissäkin lasten välillä) On se kun pitää jo nyt harmitella sitä. Toivottavasti vaan ei tule mitään isoja juttuja niin eiköhän sitä yhden ihmisen palkalla pärjätä vaikkakin eihän tilille pääse mitään kertymään.

Olen vain aina halunnut olla lastemme kanssa kun ovat pieniä -se aika kun on niiiiiin lyhyt. Jos jotain yllättävää ilmaantuu niin aina jonkun pikkusiivouksen on vaikka sitten saanut tasaamaan taloutta. Välillä vaan tuntuu että onko kaikki tosiaan menossa kiireellä töihin eikö muita kotona kituuttavia (rahamielessä) ole. Jotka kuitenkin nauttii kotonaolosta??



Nyt varmaan pitää mennä nukkuunkin jos neiti kovasti heräilee yöllä kun on tuo kuume (korvat ei meillä ole huudattaneet, sattumalta vaan katsottiin korviin kun oli ollut vähän nuhanen viikon ison siskon korvareissulla -)



Vierailija
10/10 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pieni mies on nyt siis 1vk1kk ja elämä hymyilee. Kävelemään oppi juuri syntymäpäivänään ja sanoja, joista saa selvän on äiti,isi ja anna. Muut onkin sitten omaa höpinää. Ensimmäinen vuosi on kyllä mennyt hurjaa vauhtia ja onneksi elo on helpommaksi käynyt koko ajan. Me tykätään kummatkin, kun päivät sujuu tietyssä, tutussa rytmissä. Silloin uni ja ruoka maittaa eikä tarvitse turhia rutista. Töitä olen tehnyt hoitovapaalla aina silloin tällöin ja jatkan niin kesään saakka jolloin meille tulee uusi vaavi. Joten oikeasti töihin palaan joskus tulevaisuudessa. Ja ei sinne niin kiire olekaan. Kiva olla kotona.