Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymys entisten koliikkivauvojen äideille

Vierailija
03.11.2006 |

Ovatko vauvanne koliikin loppumisen jälkeen olleet silti vielä " normaalia" itkuisempia tai vaativampia, ja jos näin on niin onko se loppunut jossain vaiheessa (milloin?). Vai onko lapsi koliikin loppumisen jälkeen muuttunut aurinkoiseksi tai helpoksi vauvaksi?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta nyt, vähän alle kolmevuotiaana on tosi herttainen ja iloinen lapsi, joka nukkuu 10-11 tuntia heräämättä joka yö ja parin tunnin päiväunet päälle. Mitään kunnon uhmaikääkään ei ole toistaiseksi havaittu, normaaleja kiukutteluja vain.



Vierailija
2/4 |
03.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lääkärissä löydettiin laaja-alaiset allergiat. Todellisuudessa ei ollutkaan vaativa tai koliikkivauva vaan varmaan todella kipeä lapsi.



Ei ole ainoa tällainen tarina, minkä tiedän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syntymästä lähtien iltahuudot alkoivat noin tunti vauvan iltanukahtamisen jälkeen, aluksi noin 5 tuntia (tietysti pieniä taukoja välissä) väheten lopulta noin 15 minuuttiin. Tuon 1v10kk:n jälkeen vauva vielä useana iltana heräsi noin tunti nukahtamisen jälkeen, mutta yleensä nukahti melko nopeasti ja lopulta ei enää itkenyt vaan ynisi ja kitisi.



Lapsi oli todella itkuinen ja vähähymyinen ensimmäisen vuoden. En muista vauvan nauraneen ääneen ennen kuin 1½-vuotiaana. Sittemmin lapsi on muuttunut iloiseksi ja tarmokkaaksi. Uhmaa melko paljon, mutta tuskin sillä on yhteyttä koliikkiin.

Vierailija
4/4 |
03.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yöt on kyllä nukkunut aina hyvin. En sanoisi vaativaksi tai erityisen vilkkaaksi. Mutta en kyllä itse rauhallisuudeksikaan. Terve, leikkiväinen ja iloinen lapsi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kolme