Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

1vuotias ei nuku yöllä eikä päivällä =( Onko muita?

11.04.2006 |

Hei!



Alkaa epätoivo hiipimaan elämään, kun tyttö reilu 1 vee ei enää nuku!

On aina ollut huono nukkuja, mutta nyt on lopettanut nukkumisen kokonaan esim.viime yönä nukkui 1,5tuntia... Kaiken olen kokeillut jne., mutta ei. Esikoinen on aina ollut hyvä nukkuja, joten olen ihan OUT!! Tytön tempperamentti on tosi pippurinen.

Onko muita? Ja mikä on auttanut?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmettelen kyllä nyt,oletatko et lapsesi menee itse nukkumaan?Vai yritätkö nukuttaa aina samanlailla ja samalla rutiinilla,sillä meillä aina mennään samaan aikaan nukkumaan yö sekä pvä unille.Illal rauhotetaan ympäristö,,syödään hyvin ja jne.J anukutaan hyvin ja välil heräillään mut nukutaan kyl.Tuon ikäisen lapsen pitäis kyllä nukkua vielä ja paljon,mutta jos teillä tilanne ei muutu käytä lääkäris ja tutkituta ettei ole esim.korvatulehdus voi olla oireetonkin tai hampaat vaivaa ym.Taas mainitsemani tääl useinkin MAALAISJÄRKI,kantsii ottaa käyttöön ja neuvolasta voi neuvoja kysellä.

Vierailija
2/5 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimenomaan sanoin, että kaiken olen kokeillut. Ja todellakin tiedän rutiinien, rauhallisen illan yms. merkityksen ja niin toimitaankin (jo 5 vuotta!). Korvat on katsottu, allergiat jne. Neuvolaan olen soittanut ja siellä ei osata enempää auttaa. Ovat varmaan kyllästyneitä, kun tytön unista olen aina puhunut.

Arvasin, että joku automaattisesti olettaa minulta puuttuvan maalaisjärjen, jotta KIITOS vaan, siitä olikin apua!

Ajattelin vain tukea täältäkin hakea.

Anteeksi kiukuttelu, mutta sitä se väsymys teettää... =(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kaikki on tutkittu, ja tuota ei ole ihan noin mahdottomana jatkunut montaa yötä, niin koita antaa suppo illalla, että se vähän väsyttäis lisää... jospas se pääsis takasin jonkun moiseen rytmiin. Varmaan hermot sulla kireellä... tuohan on painajaismaista jo. Mutta siis suppo ei mitään ratkaise, mutta ei siitä haittaakaan ole, joten kokeilisin sitä, jos et vielä kerennyt.



Jos tuollasta jatkuu, niin kannattaa varmaan tutkituttaa. Jotkut jutut voi aiheuttaa nimenomaan tuollasta ylivirkeyttä. En muista mikä jutun nimi oli, mutta yksien tuttujen lapsella oli joku asia mikä aiheutti " unettomuutta." En muista tarkemmin, niin en ala tässä arvailla. Jos tuollasta jatkuu muutaman yön putkeen, niin kai lapsen voi viedä sairaalaankin pariksi yöksi, että saavat rytmin tasaantumaan. En tiedä miten se suomessa onnistuu, luulis, että onnistuu sielläkin.



voimia, ja toivotaan että suppo ja valvottu päivä ja yö tekis illalla tehtävänsä ja nukkuisitte kaikki ens yön kunnolla...

Vierailija
4/5 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

selvästi huonommin viimeiset kolme viikkoa, mutta kaiken aiheuttajana lienee hampaiden tulo.



Onko lapsesi juuri oppinut kävelemään tms. uusia taitoja? Voisiko olla, että lapsesi ei kertakaikkiaan malta nukkua (koska pelkää uuden taidon unohtuvan uinuessaan unten mailla)?



tsemppiä ja jaksamisia!



Vierailija
5/5 |
12.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

itkeekö vauva sitten yön vai valvooko vain ihan pirteänä? Jos itkeskelee yöt niin sittenhän unta häiritsee jokin, mutta jos " vain valvoo" niin sitten on aika mystinen juttu. Ja jos vauva ei nuku päivälläkään.... Varaa tänään aika paikkakuntanne vyöhyketerapeutille (varsinkin jos löytyis vielä lapsiin erikoistunut). Meillä nimittäin vyöhyketerapia auttoi yölevottomuuteen, vaikka ei meillä kyllä noin paha ollut.. Jos tuloksia ei tule niin varaa aika vaikka yksityiselle lastenlääkärille. Ja muista ettei lapsi koskaan turhanpäiten itke, kyllä sille aina jokin syykin löytyy! Vaikka väsyneenä ei aina jaksa oikein lasta ymmärtää.... Tiedän miltä se voi tuntua! Jaksamisia!