Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

30+ ESIKOT viikko 6

Kommentit (54)

Vierailija
1/54 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitanpa jotain juttua, että päästään taas ylöspäin :)



Meidän neiti on nauttinu täysillä lauhtuneesta ilmasta ja on nukkunu ti & ke 4h ulkona ja vaan pari kertaa on tarvinnu käydä heiluttelemassa vaunuja! Ja voi niitä hymyjä kun herää unilta, ihan sydän särkyy.



SnowApple: Yritettiin päästä kattoon sitä kämppää mutta se välittäjä oli ihan pepusta. Sanoi että jos ei olla valmiita maksamaan mitä pyydetään niin turha mennä kattoon!?! Kuka h*****i suostuu maksamaan näkemättä!? Eli jos oltais menty kattoon niin oltais " luvattu" ostaa se?!? Hohhoijaa... ei sitten menty. Enkä yhtään ihmettele miksi se on ollu niin kauan myynnissä. Outoa porukkaa.



Ajattelin perjantaina ottaa taas yhden askeleen kohti ennen-raskautta-elämää ja mennä uimahallille. Vähän jännittää että mitä rintavarustus tykkää ja miltä yleensäkin vesijuoksu/uiminen tuntuu. Pakko alkaa tekemään jotain että pääsee näistä läskeistä eroon - ahdistaa.



Ja nyt nukuttaa.

Mutta vielä ennen unta: Kiitos tytöt kun " yllytitte" minut Stokkalle ja " vapautitte" julki-imetyskammosta. Tämä viikko on ollut aivan uudenlainen ja olen ihan puhkunut intoa ja tehnyt retkiä ulkomaailmaan. Ihanaa! Kiitos!



Nyt nukkumaan että jaksaa huomenna askarrella ystävänpäiväkortteja ;)



Toukkis ja Pinja 2kk - 4 päivää vaille 3kk :O

Vierailija
2/54 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun tuo Odotus-pino on niin täynnä ;)



Meillä tytön alkuviikon kauhea mahanvääntö alkaa olla ohi, joten ehkä Cuplaton auttaa sittenkin. Nyt tyttönen itkee vain hetken syönnin jälkeen ja hänen mahassaan lorisee. Puklattuaan tyttö on oikein tyytyväinen ja eilen saimme ihailla aurinkoista neitiä. Tyttö viihtyi sitterissä, joka meillä on oikea ihmekapistus, yli tunnin ajan ja naureskeli siellä äidille ja isille. Lisäksi saimme neidon viihtymään lattiallakin lämpimän peiton päällä. Tyttö kohotteli päätään oikein hyvin ja tuntui oikein innostuvan uusista asioista. Toki reilu kuusiviikkoinen on vielä tosi pieni, mutta nyt olemme saaneet paljon uusia juttuja ihan viimeisen viikon aikana.



Eilen virkistyimme myös vieraista. Saimme meille kylään joulukuussa syntyneen poikavauvan äitinsä kanssa. Vauvat nyt elivät tietenkin omaa vauvamaailmaansa syöden, nukkuen, itkien, kakkien, puklaten ja hymyillen, mutta minua visiitti piristi tavattomasti. Lisäksi olen viime päivinä opettelut imettämään muutenkin kuin imetystyynyn avulla tai makuultani. Keinutuolissa sekä tietokonetuolissa imetys sujuu jotenkin. Tyttö kyllä tuntuu tietävän, miten tissi otetaan suuhun. Äidillä on joskus hankalampaa hyvän otteen löytämisessä ;)



Toukkis: Olipas todella outo asuntovälittäjä! Eikö hänellekin olisi eduksi, että huoneisto kävisi kaupaksi suhteellisen nopeasti? Välittäjäthän saavat toteutuneesta kaupasta provision. Voihan olla, että asunnon myyjä on ilmaissut sellaiset ukaasit, ettei myy kämppää kuin tietyllä hinnalla. Aiotteko vielä yrittää katsastaa tuota asuntoa?



Suiza: Vielä täällä pinossakin ilmaisen iloni siitä, että olet toipunut hyvin ja että neitimme kasvaa huimaa vauhtia!



Kylläpä arki on tosiaan kodinsisäistä, kuten sen kuuluukin olla, tein äsken hurjan alushousuhuomion ;) Joulun alla ostin muutamia alkkareita Lindexiltä ajatellen pitäväni ko. asusteita heti synnytyksen jälkeen. No, ihan heti ostokseni eivät mahtuneet päälleni ja sektioarpikin vihoitteli. Nyt olen kai sekä toipunut että muutenkin palautunut, koska uudet " nimettömät" mahtuivat ylleni oikein hienosti. Olin oikein tyytyväinen sieviin pöksyihini, jotka ovat mukavat puuvillaiset ja joissa on somat rusetit molemmilla puolilla lantion kohdalla. Äsken sitten huomasin, että olin kai ostanut pikkujoulupöksyt, koska takaliston kohdalla lukee isoilla kirjaimilla " Santa' s" . Hmm... Tykkään kyllä joulusta ja joulupukkikin on oikein mukava henkilö, mutta en kuitenkaan haluaisi haikailla häntä alushousuissani... Kaikkea raskaus ja vauvantulo siis teettää: Ote ostoksillakin alkaa herpaantua! Ja mitä tämän kirjoittaminen kertoo nykyajatuksistani? Pienet arjen löydöksetkin tuntuvat merkittäviltä. Vitsi :)



Arkisin terveisin,



Katja ja joulutyttö 6vk5pv



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/54 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävimme eilen lastenklinikalla ja Iiiriksen lonkat olivat parantuneet!!!!!!!

Joten eilen jätimme lonkkalastan klinikalle, aivan mahtavaa, kyllähän sitä kuusi viikkoa kestikin... Seuraava kontrolli on puoln vuoden päästä.



Nyt sitten opetellaan taas uudestaan tätä lastenhoitoa :) Iiris on todella " löysä" , kun lasta on tosiaan tukenut selkää. Nyt jää sitten nähtäväksi paljonko arki helpottuu. Toistaiseksi on ollut aikas samanlaista. Iiriksellä on nyt ollut paljon masuvaivoja, joita on itkeskellyt. Sain neuvolasta kodinhoidon ohjaajan numeron, jos en edelleenkään saa nukuttua tarpeeksi, sieltä tulee sitten ihminen auttelemaan vaavin kanssa. Toistaiseksi en ole vielä soittanut. nyt pitää mennä syöttämään...



T swheatie ja iiris

Vierailija
4/54 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen todella iloinen teidän puolestanne! :)



Siitä se vauva alkaa sitten varmasti nopeasti jäntevöitymään ja varmaan vatsavaivatkin helpottavat kun pääsee sitten kääntyilemään aina mukavempaan asentoon.



Meilläkin Dina nyt perunan syönnin alottamisen jälken on selvästi pyrkinyt enemmän vatsalleen, varmaan auttaa vatsanpuruihin. Ja kyljelläänkin olo tuntuu monesti helpottavan.



Viime yö oli aika outo, Dina heräili syömään vähänväliä ja siis todellakin sillä oli hirveä nälkä aina. Ei se peruna sitten hirveesti sitä nälkää taida pitääkkään. Eilen illalla Dina ei kyllä syönytkään sitä sosetta kuin n. 80-90ml et ehkä siksi. Huomenna aattelin kokeilla peruna-porkkanavelliä, katsotaan uppooko paremmin.. :)



Mari & Dina



Vierailija
5/54 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipa ihana lukea etenkin Swheatien uutisia! Nyt vaan nauttimaan vauva hoidosta ilman sitä lastaa :)



Lena ja RouvaSukkula ainakin ovatkin kirjoitelleet odotus-puolelle ensi fiiliksistä, käykäähän siellä lukemassa.



Sellainen kysymys, että mitä kaikkea tarvitaa apteekista alkuvaiheessa? Muut tavarat alkavat olla kasassa, mutta niitä apteekista ostettavia mietin, että mitä olette ostaneet ennen vauvan syntymää ja mille on käyttöä?



-Rudis

Vierailija
6/54 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin: Shweatie, ihanaa, että Iiriksen lasta on nyt poissa :)



Ja Rudis: En osaa sanoa, mitä kaikkea apteekista välttämättä tarvitsee, mutta me olemme tytön kuuden ensimmäisen viikon aikana tarvinneet d-vitamiinia (pitää antaa kaksiviikkoisesta eteenpäin; neuvolassa opastavat), keittosuolatippoja (avaa nenän, joka on meillä ollut joskus puklussa), Rela-tippoja ja Bebanthenia. Lisäksi alussa Lansinoh-voide auttoi kipeisiin rinnanpäihin. Nyt en ole sitä enää tarvinnutkaan.



Pitääpä käydä odotuspuolella lukemassa tuoreet kuulumiset!



Katja ja joulutyttö



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/54 |
10.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoittelin eilen odotuspuolelle kun siellä oli tuoreiden äitien kuulumisia.



Ihanaa Swheatie että saitte lastan viimein pois. Niin se aika vain menee. Toivottavasti nyt helpottaisi vähän. Imetystukilistan sivuilla on hyvä ajatelma tuohon ajan kulumiseen liittyen näinä vaikeina aikoina: minuutit ja tunnit kuluvat hitaasti ongelmien keskellä mutta päivät, viikot ja kuukaudet menevät nopeaan. Joten eiköhän me pian huomata että on kesä ja vauvat jo isoja.



Kiva susumi että kantoliinasta on apua. (Vai joko kommentoin asiaa...?)



Kirjoitinkin eilen odotuspuolelle meidän iltaelämästä. Ihme juttu mutta tyttö rauhoittui vaunuihin ja nukahti hienosti tissille myös kahvilassa, niinpä istuimme siellä nautiskelemassa pikään. Ehdin jo toivoa että nyt löytyi ratkaisu iltahulinoihin, mutta kotona tuttu kuvio jatkui taas. Onneksi vain pari tuntia. Niin ja

menin sanomaan että onneksi yöt sujuvat hyvin. Eiköhän pieni herännyt 04 viime yönä eikä nukahtabutkaan syönnin jälkeen vaan alkoi sama rumba kuin iltaisin. Onneksi sitä kesti vain 2,5 h ja pääsin vielä nukkumaan.



Päivät ja aamut tuntuvat edelleen sujuvan mukavasti. Ajattelin kokeeksi jättää D-tipat pois, vaikka pakkohan niitä on pidemmän päälle antaa. Sittenpähän olisi jokin syy toisen huonoon oloon. Ja saisi pari iltaa nauttia vauvasta.



Nyt tyttö nukahti, lähdemme ulos!



F & F 1 kk 2 pvää







Vierailija
8/54 |
11.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän on hiljaista tällä vauva-puolella, missäs sitä luurataan? Itseltäni voisi tietysti kysyä, että viihdynkö liikaakin surffailemassa kun tuntuu, että roikun jatkuvasti näillä sivuilla. Mukavaa vaan lueskella ihmisten juttuja samalla kun imettää, läppäri on oiva kapine.



Fridakos se nyt tuolla odotus-puolella mulle kommentoi tuosta perhepedissä nukkumisesta, olisin vielä sinulta kysynyt, että nukahdatko koskaan kun annat rintaa? Itse olen nukahtanut nyt pariin otteeseen ja herännyt kun pikkuinen nukkuu tissiä vasten, kuinkahan vaarallista tällainen on? Tukehtumisriskiä mietiskelen. Millaisia nukkumismuotoja te muut harrastatte?



Pitääpi lähteä syöttämään, toivottavasti päästäisiin nukkumaan pian, ainakin toiveita on kun äsken kylvettiin.



Hyviä öitä!

t. virginie



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/54 |
11.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...kanssa välillä nukahdetaan kun tyttö on sylissä ja imetyyny seläntakana. Alussa varsinkin niin säpsähdin hereille siihen että missä tyttö on vaikka olin laittanut hänet sänkyyn. Nyt en niinkään enää. Kaikkeen tottuu. Tyttö ei siis nuku meidän välissä kun on vain puolitoista levee sänky.



j+beibi





Vierailija
10/54 |
12.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilta meni kohtalaisen hyvin, vain pari tuntia mietoa kitinää. Ja päivällä tyttö nukkui peräti kolmen tunnin päikkärit. Näemmä vaivojen määrä on vakio, nyt on valvottu 04:stä sitten... Maanantaina soitan kyllä vyöhyketerapeutille, vyöhyketerapiasta näyttää moni saaneen avun.



En pelkää vauvan tukehtumista, vaikka usein nukahdamme molemmat. Minusta se on juuri perhepedin yksi etu ettei itse tarvitse kovin pitkäksi aikaa herätä, tissi vaan vauvalle suuhun ja jatkan unia. Peittoonko pelkäät Virginie vauvan tukehtuvan, vai allesi? Minä nukun niin, että pidän omaa valtavaa untuvapeittoamme vain alavartalon päällä ja vauvan ja ylävartalon päällä vauvan omaa kevyempää ja pienempää peittoa. Itse olen niin kevytrakenteinen etten voi kuvitella vauvan minua vasten tukehtuvan, ja vauvan päälle en voisi unissanikaan kierähtää.



Ihanaa, nyt tyttö tuntuisi vihdoin rauhoittuvan rinnalle. Jos kohta pääsisi takaisin nukkumaan. Muutaman tunnin voisi vielä vedellä sikeitä, kun kunnon yöunille pääsi vasta puolenyön jälkeen...



F & F 1 kk 3 päivää

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/54 |
12.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sunnuntaita! Odotus-puolelle ja kirjoittelinkin, miten meillä on nyt vilkas viikonloppu. Appivanhemmat lähtivät juuri kohti kotiaan ja illalla saamme tyttösellemme " miesvieraan" , kun 1.1. syntynyt poikavauva tulee kylään vanhempiensa kanssa. Onkin kiva saada vauvavieras, joka on jo kolmas tällä viikolla.



Kiitos vielä Suiza ja Sonja Kuusijärven lenkistä! Nyt minullakin on ihkaensimmäinen kahvilaimetys takana. Se sujui kohtalaisesti, vaikka iso puklu lensikin lattialle ja vaikka meidän tytöllä taitaa olla vauvoista kovin ääni ;) Uudet kahvilaimetykset jännittävät silti nimenomaan suihkutissieni ja puklailun vuoksi - ei minua muuten haittaa julkisella paikalla imettäminen. Hyvä kuitenkin oli aloittaa kahvilaimetys ja ensi viikolla aiomme tytön kanssa mennä jo Helsingin keskustaankin.



Virginie: Samat sanat kuin edellisillä, mitä perhepetiin ja yöimetykseen tulee. Ihan hyvin sujuu ja joskus nukahdan, kun tytöllä on tissi suussa. Ja taitaapa tyttö nukahtaa itsekin. Kätilöopistolta kuulinkin, ettei vauva voi tukehtua äidin rintaan. Vauva osaa kuulemma vapauttaa hengityksensä, jos sellainen tilanne tulisi päälle. Kierähtämistä vauvan päälle en pelkää, koska jotenkin uni on herkkää pikkuisen ollessa vieressä.



Nyt ulkolenkille!



Katja ja joulutyttö 7vkoa



Vierailija
12/54 |
13.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

... nyt on sitten ristiäiset pidetty kaikkien kommellusten jälkeen... Ensin kirkon salia ei ollut varattu, onneksi toinen oli vapaa, sitten ystäväni, jonka piti tehdä kukka-asetelmat sairastui... Ristiäisissä Iiris huusi oikeastaan koko toimituksen ajan ilmeisesti nälkäänsä vaikka oli syönyt tuntia ennen. No toimituksen jälkeen ahmi maitoa kunnolla ja oksensi sitten ristiäismekkonsa... Onneksi oli varalle siisti mekko mukana. Mutta muuten meni ihan hyvin :)



Lastan poiston jälkeinen elämä on sujunut paljon paremmin. Nytkin vedetään sikeitä vaunuissa tässä vieressä. Ei tosin päivällä nuku pitkiä aikoja, mutta eiköhän se tästä lähde suttaantumaan. Iiris nukkuu paljon paremmin, viime yönä ensimmäistä kertaa viiden tunnin unet!!! Vatsavaivoja on edelleen, eilen itkettiin klo 23 asti. Sain ystävältäni vyöhyketerapeutin numeron ja mietin josko soittaisin. Onko kenelläkään kokemuksia? Lisäksi tilasimme sellaiset keinutassut pinnasänkyyn, ne eivät ole vielä tulleet, toivottavasti niistä on apua nukutukseen.



Toivotan jo näin etukäteen Hyvää Ystävänpäivää kaikille!!!!



T. Swheatie & Iiris

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/54 |
14.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on tänään Joulutytön kanssa edessä elämämme ensimmäinen bussimatka ja samalla eka reissu Helsingin keskustaan. Jännittää, koska neiti on alkanut viime aikoina näyttää temperamenttiaan huutamalla pää punaisena ja KOVALLA äänellä. Onneksi huutoa ei kestä kauaa, mutta rauhoittelu on silti vaikeaa. Joskus itkua on enemmän ja toisiaan vähemmän. Mietin, että onko meillä hermostunut vauva vai onko hän vaan niin temperamentikas tapaus... Saa siis nähdä, miten retkemme sujuu.



Mieheni keksikin, että tyttömme on Red bull-sukupolvea: kaikki-mulle-heti-nyt-tänne. Tyttömme on ihana, mutta kieltämättä aika vaativa vauva.



Shweatie: Kiva, että elämä ilman lastaa on alkanut hienosti! Minua hieman huvitti lukea teidän ristiäiskokemuksianne, koska uskoisin meillä olevan aika samanlaista kahden viikon kuluttua... Joulutytöllä kun on taipumusta sekä huutaa että puklata.



:)



Katja ja Joulutyttö 7vko2pv



Vierailija
14/54 |
14.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos perhepetikommenteista! Nyt ei hirvitä enää kun tietää, että muutkin nukahtelee imettäessä.



Lisää kysymyksiä teille jo pidemmälle ehtineille: meillä ei onnistu tuttipullosta syöminen, maitoa tulee niin hirveästi pojan suuhun, että meinaa tukehtua siihen. Ei auta pullon loiva asento eikä muukaan. Tutit pitäisi olla niitä vastasyntyneelle tarkoitettuja pienireikäisiä. Onko muilla ollut tällaista ongelmaa? Ei se vielä niin haittaa kun olen koko ajan pojan kanssa, mutta kyllähän jossain vaiheessa on pakko antaa maitoa pullostakin jos meinaan käydä yhtään missään ilman poikaa.



Sitten vatsanväänteistä. Ilmaa tuntuu menevän litratolkulla vatsaan kun poika imee, imetysasento ja -ote on tarkistettu että sen puoleen ei pitäisi olla vikaa. Nyt on annettu Disflatylia, onko kokemuksia kuinka nopeasti sen pitäisi helpottaa? Heti jo ekalla kerralla, vai pitääkö sitä antaa pidemmän aikaa ennen kuin vaikutukset alkavat näkymään.



Toivottavasti jaksatte vastailla jotain jos siis on omia kokemuksia.



Mukavaista ystävänpäivää kaikille!



t. virginie ja poitsu 2vk 3 pvää

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/54 |
14.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin odottajille kuin vauvansa saaneille! Kirjoitan tänään vain tälle puolelle koska olen ihan sippi unenpuuttesta.



(Tähän kirjoitin pitkän kuvauksen tästä aamusta mutta koska se sisälsi miehen arvostelua niin päätin olla laittamatta julkiseen levitykseen. Hyvä mies minulla on, ei vain ole oikein parhaimmillaan aamulla.)



Me ollaan Kanika tänään menossa vyöhyketerapeutille. Tulen kertomaan kokemuksia. Disflatylistä ei ole meillä ollut apua, ja

luulenkin että kyse ei ole vain vatsavaivoista, pelkään että tämä on koliikkia, koska levottomuus alkaa aina illalla ja kestää noin 7-8 h jonka jälkeen helpottaa. Tyttö on kuin eri vauva kun kohtaukset alkavat.



Suiza: voidaanhan me sopia vaikka kahvi/lounastreffit, vaikka todennäköisesti törmätään joka tapauksessa :-) Mikä päivä olet tulossa?



Nyt on mentävä pukeutumaan ja syömään.



F & F 5 vkoa 1 pvä? Onko tänään tiistai?











Vierailija
16/54 |
14.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Heipsan kaikille,



juuri käytiin vaunulenkillä, käy kuntoilusta kun tarpoo liukkaassa pöpperölumessa.. :-) . Neiti jatkaa unia tyytyväisenä, nuo ulkoilulenkit useimmiten takaavatkin vähintään muutaman tunnin unet.

Tyttö sen kun pyöristyy silmissä, nytkin on muutamassa päivässä tullut lisää pulleutta poskiin (ihanat!) ja ympäristö on alkanut kiinnostamaan entistä enemmän.



FRIDA; tavataan vaan kaupungilla eli 28.pvä olen varannut kampaajan(viimeistään silloin tulen ekan kerran tytön kanssa kaupunkiin), niin voitais sopia joko sitä ennen tai jälkeen treffit. Palataan asiaan lähempänä.



Mites Katja sun kaupunkireissu onnistui?



Nyt pitää käydä haukkaamassa nopsaan jotain välipalaa kun Kuikkisneiti nukkuu... ;-))



Suiza

Vierailija
17/54 |
14.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihteeksi kirjoitan tälle puolelle. Me eletäänkin vielä näköjään viikkoa 6, mutta eiköhän se mene näinkin. :)



Käytiin myös tarpomassa tuolla talvisilla teillä, käy käsijumpastakin kun työntää vaunuja lumimöykkyjen yli. Tyttö nukkui taas kuin unelma vaunulenkin ajan, mutta herää melkein sillä hetkellä kun vaunut tyrkkää kotiovesta sisään. Parvekevaunut on kyllä otettava nyt käyttöön, kun ne kerran tuolla kellarissa ovat.



Eilen oli ohjelmassa neuvolavisiitti, ja tytöllä on tullut kahdessa viikossa melkein 600 g lisää painoa. No huh! Eli nyt painaa 3985 g, tasan kuukauden iässä. Tai ehkä neljä kiloa on tullut täyteen tänään... Posket ovat kyllä pyöristyneet söpösti. Voi että, kuukausi sitten sitä oli ähisemässä synnärillä. :D



Toivottavasti saatte Frida avun vyöhyketerapiasta, uskon että pinna kiristyy jos nuo vauvaparan kohtaukset ovat jokailtaisia. Katselin eilen neuvolan seinällä ilmoituksia, ja siellä oli ilmoitus lääkärikeskus Sofianovassa (Yrjönkatu jotain) toimivasta vauvavyöhyketerapeutista. Tai oli oikein DIPLOMIvyöhyketerapeutti. :) Mutta olet tainnutkin löytää jo jonkun sopivan.



Hei taasen, pyykki haluaa koneesta ulos.



susumi&vaavi tasan 1 kk

Vierailija
18/54 |
14.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilosta Ystävänpäivää kaikille!



Meillä tytsy pitää pitkiä juttutuokioita. ei siinä mitään, mut ku alottaa jo 7:00. äskenkin vinkui kuin pieni possu. :) mielenkiintoisia äänteitä testaillaan. välillä pitää yskiä kun menee ääni. on kuitenkin niin liikkis!





-----------------------------------------------

Nasu tuli Puhin vierelle.

" Puh?" kuiskasi hän.

" No mitä?"

" Ei mitään" , sanoi Nasu ja otti Puhin käpälästä kiinni.

" Tarkistin vain, että olet siinä, Ystäväni."

------------------------------------------------



j+beibi

Vierailija
19/54 |
14.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eilen oli 4kk neuvola. tytsyllä painoa 7280g ja pituutta 64,4cm. Hyvin on kasvannut pelkällä rintamidolla. Jatketaan vielä ainakin jonkun aikaa imetystä kun hyvin kasvaa. Sanoi kuitenkin tuolla neuvolassa että 5kk vielä oppii lusikan käytön, mutta jos jatkaa pelkällä imetyksellä mitempään niin voikin kieltäytyä lusikasta. Eli kaippa sitä 5kk iässä aloitetellaan maistelut.



käytiin myös rokoitetutkimuksessa. Tuli viimeiset rokotteet. Ensi kerralla sitten verikoe ja 1v iässä sitten tehosteet.



j+beibi

Vierailija
20/54 |
14.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vitsi, olen ihan ylpeä ja pollea tämän päivän keskustavisiitistä. Matka bussilla sujui mallikkaasti: Neiti nukkui, kuten vauvat kai tapaavat autossa tai bussissa tehdä. Kävimme Sanomatalon kahvilassa, jossa tapasimme muita joulukuun vauvoja. Joulutyttö nukkui puolet ajasta ja minäkin sain syödä ihan rauhassa :) Tunnin unien jälkeen tyttö halusi ruokaa, imi ahneesti, puklasi kerran, itki minihetken ja nukahti tyytyväisenä. Sain valtavasti rohkeutta lähteä toistenkin keskustaan.



Susumi: Teidän neiti tosiaan kasvaa! Meilläkin oli edellisessä neuvolassa tullut viikossa 300 grammaa lisää painoa. Seuraava neuvola on ensi viikolla ja uskon tyttömme painavan jo yli 5 kiloa. Ainakin painonlisäyksen huomaa siitä, miten koville käsivarret joutuvat ;)



Frida: Sain tänään kuulemma hyväksi havaitun vyöhyketerapeutin yhteystiedot. Mekin mietimme tytön viemistä vyöhyketerapiaan, jos itkukohtaukset jatkuvat, vaikka meillä itku ei yleensä kauaa kestäkään. Mutta laatu korvaa määrän eli itku on todella rajua ja vihaista. Jos haluat tuon terapeutin yhteystiedot, laita mulle meiliä kultaneitoMIUKUyahoo.com



:)



Katja ja joulutyttö