Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

^*^Pitkään tuhtaavien lokakuu^*^

Kommentit (64)

Vierailija
1/64 |
04.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jospa uusi pino taas aktivoisi meitä kirjoittelemaan. Taitaa meitä kaikkia väsyttää tämä tuhtailu ja se vaikuttaa kirjoitteluun..



Noh, teitä on monta hoidoissa kuun aikana?:) Käykää ihmeessä kertoilemassa kuulumisia?!

Myrmica, mikä sun tilanne on?

Ennuli, entäs sinulla?

Emma, eihän tuo täti voi olla noin aikasilla päivillä?! Jospa jotain muuta..:)

Nelli blogista luin, että melkoinen keskustelukäynti sulla, nyt se on ainakin käytynä! Onko Oulusta mitään uutta?



Olikos muita???

ON sen verran, että ens viikolla sinne gynelle, jota mulle lujaa suositeltiin. Ei ike kaksosainen nimi, mutta hyvä kuulemma tämäkin..;)



Plussapuhuria ja oikein urakalla puhaltelee

Sofi



2/64 |
04.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin vähän turnausväsymystä liikkeellä. Taas sellaiset fiilikset, että enkö ikinä pääse tuonne odottajien puolelle. Vaikkakin nyt olisi syytä olla innokkain mielin kun käynnistyi kaikkien niiden inssisähläysten jälkeen IVF. eli mulla nyt kp3 ja tänään alkoi puregonit annoksella 225 yksikköä. Perjantaina sitten eka ultra. Jotenkin ihan sekavat fiilikset että kohta voin oikeasti olla raskaana kun on järeämmät hoidot alkaneet. Tai ainakin olen viisaampi, että missä mättää. Tähän asti kun ei mitään vikaa missään, en vain ole raskautunut (jaa en varmaan jos inssit on tehty liian myöhään) anyway, vähän myös pelonsekaisia tuntemuksia liikkeellä. Toisaalta jännittää jos onnistun ja toisaalta pelottaa, että mitä saadaan kerättyä ja minkälaatuista tavaraa ja hedelmöittyykö mikään. On hieman univelkaa alla kun mulle tuli perjantaina se pikku koiruli Espanjasta ja alkuun oli pojalla vähän sopeutumisvaikeuksia ja yölläkin ollaan käyty ulkona kun raukalla vähän masu sekaisin kaikesta tästä muutoksesta. Niin on omat unet mennyt vähän harakoille. vähän mietin tuossa, että tuleeko tämä IVF pahaan saumaan kun on tuo toinenkin koira tuossa koulutettavana jne. mutta sitten päätin, että hyvä vaan, että on muutakin ajateltavaa kuin oma napa.



Nyt pitäisi muistaa juoda tuota vettä melkein kolme litraa päivässä, huh. No ei kun tuoppi täyteen vettä ja menoksi.



Toivottavasti muilla parempia fiiliksiä. Ja eiköhän tehdä siskot tästä kuusta oikein hedelmällinen kuukausi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/64 |
04.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sofi: kiitti uudesta pinosta ja toivottavasti tästä uudesta gynestä on apua raskautumiseen!



Vau Myrmica! Kumpa se olisi ihan oikea plussa! Uskallanko jo onnitella? Ja juu, mulla oli viime inssin yhteydessä todella kipeät nännit ennen menkkoja, mutta tässä inssissä ei ollut mitään kipua.



Evelina: onnea rankempiin hoitoihin! Hyvä vaan, kun on muuta miettimistä, menee piinapäivätkin sitte nopeaan!



ON: Eipä tuottanut inssi tulosta nytkään. Menkat alkoi jo sunnuntaina (vaikka piti tulla vasta maanantaina). Nyt pidetään tämä kuu hoidoista taukoa (ettei limakalvo ohene clomien takia liikaa) ja ehkä ensi kuussa vielä yksi inssi. Varmaan seuraavaan inssiin määräävät luget, kun menkat tuli näin aikaisin, eli viittaa vähän keltarauhashormonin vajaukseen.



Marraskuussa meillä on edessä eka käynti lääkärillä IVF:n suhteen ja todennäk. maaliskuussa on eka IVF.



Töissä on kahdella lähikuukausina laskettu aika. Ärsyttää. En millään jaksaisi kuunnella niitä vaunu- yms. juttuja tässä hoitojen keskellä!



- Ennuli -

kp 2

Vierailija
4/64 |
04.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei kaikille tasapuolisesti :)



Olen pitänyt hiukan kirjoittelutaukoa kun on tuntunut niin raskaalta tää kaikki! Lukenut olen teidän juttuja kyllä, mutta mistään en ole löytänyt voimia kirjoittaa yhtään mitään. Blogiani olen jaksanut kuitenkin päivitellä, siitä on tullut niin hyvä paikka purkaa tätä omaa oloa!



Sofille kiitokset uudesta pinosta!



Ja tosiaan... meillähän oli se keskustelukäynti viime perjantaina! Se keskustelu meni hiukan tunteiden kuumentumiseen saakka ja minä painelin lääkärin huoneesta ulos ovet paukkuen (lähetteen oli lääkäri kuitenkin jo ehtinyt ennen sitä sanelemaan, eli eiköhän se lähete ole saatuna vaikka tunteeni hieman kuumentuivatkin)! Siinä keskustelun aikana jäi sekin hiukan epäselväksi, että pitääkö meidän ottaa sinne VL:lle itse yhteyttä vai ottavatko he meihin kun saavat sen lähetteen!



No tuota emme jääneet pohtimaan (enkä todellakaan alkanut soitteleen tänään enää sinne hemmetin polille ja kysymään) vaan otimme (tai siis rakas mieheni otti) tänään yhteyttä ouluun. Sieltä saimme vastaukseksi, että jonoja hoitoihin ei ole. Laittakaa yhteystietonne niin varataan aika sinne ensikäynnille mahdollisimman nopeaa! Että hiukan eri palvelu :D



Meidän pitää ottaa mukaan tutkimustuloksien kopiot ensikäynnille. Huomenna pitäisi sitten soittaa kuitenkin sinne (minun niin rakastamaani) polille ja pyytää heitä laittamaan meille ne tutkimustulokset! Mies on onneksi luvannut soittaa ja pyytä ne tulokset niin minun ei tarvitse enää päätäni vaivata heidän kanssaan :) Pelkääköhän toi mun mies että mää hyppään niille kurkkuun lankoja pitkin, jos tulee taas huonoa palvelua ja on sen vuoksi luvannut hoitaa noi soittelut :D



Toivottavasti Sofi sun gyne reissu olis mielekkäämpi kuin minun :) Tsemppiä matkaan!



Evelinalle onnittelut perheenlisäyksestä (koirasta)! On varmasti hyvä kun sinulla on hiukan muuta mietittävää!



Voi Ennuli *halaus* Toivottavasti seuraava hoito olisi jo tuloksekkaampi!



Myrmican tilanne täälläkin jännittää :) peukut pystyssä että on pysyvä viiva!



Toivotaan Emma että se ei ole täti! Onko vuoto jatkunut?



Ihanaa Usko että kuitenkin pääsitte kaikesta huolimatta siirtoon saakka





Nelli

Vierailija
5/64 |
05.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen taalla taustalla seuraillut teidan vaiheita edelleen. En oikein osaa menna tuonne odottajien puolelle, kun siella on porukkaa kun pipoo! :O

Kovasti taalla myotaelan teidan mukana ja toivon kaikille kovasti tsemia hoitoihin!!



Ihan vaan ajattelin tulla paivittamaan omaa tilannetta. Mulla oli tanaan nt-ultra ja kaikki ok! 13-viikolla jo mennaan.



Mutta joo, mina hiljenen taas ja kayn ehka sitten taas paivittamassa, kun vauveli syntyy. :) Vaikka toivottavasti taalla ei enaa siina vaiheessa ole ketaan sellaista, joka mint muistaisi!



Tsemia siskot!!



Tinttis

Vierailija
6/64 |
05.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja Femarit alkaa kunhan seuraava kierto alkaa. Se on vaan mun kohdalla hankalaa kun ei voi tietää alkaisko niinku ensi viikolla vai ensi vuonna. Terot käyttöön viikon päästä jos ei kuulu mitään. Mun kohdalla tehdään niin että ekassa Femar-kierrossa on follikkeliultra ja sen jälkeen saadaan kuusi kiertoa yrittää itseksemme. Jos siis löytyy sopiva annos heti kärkeen. Vähän nostatti taas tunnelmaa, josko se toivo nostaisi päätään...



Nyt lähden jumppaan.



Vaikka onkin nyt hiljaisempaa palstalla niin tsempataan kukin tahoillamme!



Tinttis, kiva kun kaikki ok!



Tinsku

kp32/???

(tässä kierrossa en ole ovuloinut joten tuskin edes testailen)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/64 |
05.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos sofille uudesta pinosta. "mukava" kuulla susta. Toivottavasti siitä gynestä on apua. Muistan, että yks tuttu oli käynyt kaikki hoidot läpi ja nollatulos. Sitten ihan perusgyne määräsi jonkun alkuajan lääkkeen ja poks vaan tuli raskaaksi. No, nämä voi olla näitä pannuhuonejuttuja mutta uskon, että tuossa on myös paljon luovuutta pelissä kun oikeita lääkkeitä määrätään.



Evelinalle iiiiso tsemppi tuohon IVFfään. Tsemppaan sua täällä ihan hulluna. Mulle tuli ihan isosisko-fiilikset ja tekee mieli vaan hokea että kaikki menee tosi hyvin ja kohta sulla on nakki kyydissä. Toivottavasti piikitykset luistaa ja nauti siitä sulokoiranpennusta. Kyllä siinä varmaan äitiyshormonit alkaa jo muutenkin kukoistaa.



Ennulille tsemppiä sinne työpaikalle. Kurja juttu, koita jaksaa ja pakene paikalta jos käy liian rankaksi.



Nelli: ihan loistavaa ettei siellä ole jonoja. Toi kyllä helpottaa varmasti paljon vaikka saitkin kurjan kokemuksen sieltä polilta.





ja meizi: kyllä se viiva näyttää vahvistuvan. Huomenna virallinen testipäivä. Näistä kai moni menee kesken, että ihan rauhallisesti otetaan. Mun kaaliin tämä ei ole mennyt vielä yhtään. Odotin jotain euforiaa ja pelkkää hymyä, mutta oon ihan turtana. Viime yönä olin varma, että kesken menee. Heräsin pissimään tikkuun ja se näytti yöllä niin haalealta että itkua tihrustelin. No, nyt se viiva on kuitenkin vahvempi kuin koskaan. Tissit on kipeet ja mahassa niprailee, mutta muita oireita ei juuri ole. Grr. tulis kerran kunnon yrjöt niin ehkä tämän vois uskoa...myrmica

Vierailija
8/64 |
06.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole oikein jaksanut kirjoittaa mitään. Enkä ole kyllä ehtinytkään kun lapset ovat olleet kipeitä viime viikonlopusta asti. Ja olin niin väsynyt taas niistä menkkakivuista (endo-). Piti huomenna mennä käymään vielä homeopaatilla, mutta en nyt sitten pääse pitää hoitaa noita lapsia. Perjantaina olisi tuon 4-vuotiaan neuvolakin, mutta kun on nyt enterorokko, niin en usko, että voi sinne viedä. Mutta kaikenlaista hommaa tässä olisi. Ensi viikollakin olisi kolme juttua mitkä pitäisi hoitaa ja sitten torstaina alkaakin syysloma. :) Ensi viikolle siis sain tuon homeopaatilla käynnin. Vyöhyketerapiaa olen ajatellut, mutta en taida tässä kierrossa hirveästi ehtiä sinnekään. En ole siis siellä koskaan käynyt, mutta ajattlein kokeilla sitäkin. Missähän vaiheessa kiertoa siellä pitää käydä että olisi apua kk-kipuihin? Jostain luin, että viikkoa ennen kipuja, pitääkö paikkansa? Tietääkö kukaan?

Ovulaatio olisi ilmeisesti ensi viikon alussa jos oikein laskin ja pitää nyt sitten kai vielä yrittää vaikkei juurikaan enää huvittaisi. Jos ei nyt sitten mies esim. tule kipeäksi.. On tämä kyllä niin epävarmaa. :/ Piti siis sanomani, että täytyy tässä kierrossa vaikka sitten tjot:lla.



Kaikille kovasti tsemppiä (en muista nyt kaikkia nimimerkkejä..)!! :)

Pitää mennä katsomaan mitä lapset puuhailee.



Kp 9/27-31

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/64 |
07.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli vuoto vaan yltyi ja ei siitä oikein voinut erehtyä, nyt alkaa siis vasta olla loppumassa... Soitinkin jo tänään pkl:lle ja selvis sekin, että ton Puregonin kanssa pitää olla se yksi kierto väliä. No uutta soittoa sitten, kun täti seuraavan kerran vierailee. Nyt tuntui ensimmäistä kertaa, että mä ihan oikeesti jaksa enää. Itketti ja harmitti todella paljon. Oli semmoinen tunne, että nyt hanskat tiskiin. No kyllä tää taas tästä...



Sofi mukavaa kuulla sinustakin. Toivotaan, että gyne tuo apua raskautumiseen. Mä kanssa ehdin silloin aikaisemmin käydä kahdella miehellä siellä ja molemmat kyllä todella osaavan oloisia, ei vaan meille ollut riittävä apu.



Ihana kuulla Nelli, että jonoja ei ole! Pääsette nopeasti alkuun. Mä kanssa mietin, että mitenhän noi Tren jonot, kun netissä oli hoitoonpääsy ajat ihan eri mitä mulle sanottiin täällä. Lähete on laitettu viime kuun alussa eli n. kuukausi sitten ja nyt odottelen kuumeisesti kirjettä. Netissä oli, että heti kun lähete on käsitelty tulee kirje kotiin ja lähetteiden käsittelyaika oli n. 3vrk, miks ei kirjettä tule jo?



Ihanaa, että täällä pinossa kuitenkin aina joki plussaa, ONNEA siis Myrmica, mahtavaa, että plussa vahvistuu!



Evelinalle tsemppiä hoitojen alkuun!



Voi Ennuli :( Oliko teillä vielä suunnitelmissa iui?



Emma

10/64 |
07.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olis se täti nyt voinut jatkaa matkaansa muualle, olen niin pahoillani.



Jäin ihmettelemään kun kerroit, että joudut pitämään kk tauon puregonin takia. Minkälaisella annostuksella sulla on ollut? Nimittäin mulle tehtiin kaksi inssiä peräkkäin puregonilla ja siitä suoraan nyt sitten IVF. Mulla oli molemmissa insseissä puregon annos 50 yksikköä ja nyt sitten 225. Ja tosiaan kaikki nämä kolme viimeisintä hoitoa tehty peräjälkeen. Kummallista.



Mulla olisi huomenna sitten eka ultra. Vähän jänskättää, että paljonko siellä on muodostunut rakkuloita tähän mennessä. Kohta vissiin alkaa myös se jarrupiikin pistely. Oi tätä piikityksen ihanuutta.



Mukavaa torstaita kaikille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/64 |
07.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sofi... Päivitätkö kun ehdit! Tack så mycket :)



Nelli yk 28

iät: 26 v. mies 32 v.

Toiveissa toinen lapsi, mulla tyttö 06/05, miehelle ensimmäinen.

1. IUI 03/10 + alk.rask.km 4+6,

2. IUI 04/10 -,

3. IUI 05/10 -,

4. IUI 08/10 -,

IVF-keskustelukäynti 01.10.2010 (lähetteen saamiseksi)

Ensikäynti VL 12.10.2010





Kiva kuulla Tinttis että kaikki on mennyt hyvin!



Onkos Tinskun menkkoja vielä näkynyt?



2poj@näidin poitsulle pikaista paranemista! Mulla ei mitään tietoa millä kohtiin kietoa pitäisi mennä sinne vyöhyketerapiaan.. Toivottavasti siitä olisi kuitenkin jotain apua sulle!



Emmalle pahoittelut! Meillä ei ole puregonin vuoksi tarvinnut insseissä pitää mitään välikiertoja! Mulla annostus ollut 75IU/vrk



Evelinalle kovasti tsemppiä huomiseen ultraan!





Saatiin eilen (jo!) postissa aika sinne ensikäynnille väestöliittoon! Se on jo ensi viikon tiistaina 12.10! Pitää toivoa että se hemmetin oma poli ehtii laittaa ne meän tutkimustulokset meille ennen sitä!!





Nelli

Vierailija
12/64 |
08.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nelli: Päivitetty on!:)

Tosi mahtavaa, että kerrankin jotain ei tarvi odotella kuukausitolkulla, vaan pääsitte samoin tein Ouluun! Blogia käyn säännöllisesti lukemassa, mutta käyhän tännekin sitten kertomassa, mitä Oulussa saatiin aikaiseksi!!:)



Myrmica, joko sullekin sais päivitellä kivoja tietoja?:)



Ennulille ja Emmalle molemmille tasapuoliset pahoittelut sen turhakkeen tulosta! Kovasti toivoin, että inssit toisi teille avun.. Joteskin huono onnistumisprosentti insseillä meidän pinossa..:(

Emma, mä en tiennytkään, että täältä pitää Treelle asti rampata, jos niikseen.. Mutta eipähän muuten taida vähempänä VL:llää ollakkaan..

Hali molemmille, vaikka varmasti tuntuu yhtä tyhjän odottaa taas yksi kierto..



Tinttuliina: Kiva kuulla susta ja upeaa, että ultrassa oli kaikki hyvin! Onnellista masun kasvatusta sulle, poikkea joskus kuulumisia kertomassa!:)



Kiva Tinsku, että sullakin alkaa oleen homma hoidossa ja toivotaan, että noiden lääkkeiden myötä sunkin megekierrot lyhenee!



2pojanäitille jaksamisia ja perheelle paranemisia!! En yhtään muista, missä vaiheessa sitä vöyhyketerapiaa suositeltiin, koitappa kysyistä, jos aikaa tilaat..



Evelinelle iiiisot peukutukset alkaviin hoitoihin!! Tuu kertomaan, miten ultrassa kävi!



On: ensi viikolle sain ajan sille gynelle. Jää nähtäväksi, onko siitä mitään apuja.. Miehen kanssa juteltiin ja vaikka hänelle hoidot olisi vieläkin kova paikka, niin itsekin totesi, että jotain saisi jo vihdoin tapahtua. Edistystä tämänkin..:)



Terveisin,

Sofi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
13/64 |
08.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pikkasen on matala fiilis kun vasurista löytyi neljä tai ehkä viisi ja oikealla vain yksi rakkula. Mulla on koko ajan ollut tuo oikea puoli laiskempi toimimaan, mutta tällä hormonimäärällä olisin toivonut sinnekin muutamaa yksilöä. No täytyy vaan toivoa, että nuo kaikki olisivat valioluokkaa ja hedelmöittyisivät hyvin,, että saatais jotain pakkaseenkin ihan varmuuden vuoksi.



Jatkan samalla hormonimäärällä ja huomisesta alkaen sitten jarrupiikkiä lisäksi. Rakkulat olivat jo 12mm joten punktio saattaa olla jo keskiviikkona. Maanantaina on vielä toinen ulrta jossa katsotaan lopullinen tilanne. Toivottavasti tällä keräyksellä saadaan tuloksia kun mulla ei taida olla enää varaa aloittaa koko rumbaa alusta asti, plääh...

Vierailija
14/64 |
08.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika outoo tosiaan toi meidän tauko. Jos Evelina ja Nelli on molemmat menneet ilman taukoja. Mulla oli kyllä isompi annostus kun teillä, eli siis 150+100+100+100+100+50ky. Tai sitten toi tauko on vaan siitä syystä, että aikoja ei ole. No onneks nyt kuitenkin päästään tohon vikaan inssiin ennen joulun sulkuja! Harmittaa toi, että IVF menee sitten ensi vuoden puolelle, koska seuraavassa inssissä tulee juuri Kelan maksukatto täyteen, sitten se taas vuoden vaihteessa nollaantuu! Aika kalliiksi tulee tää tuhtaaminen!



Sofi, kiva, että teillä asiat etenee. Mä en kanssa tiennyt, että Treelle asti pitää matkata hoitoihin...



2poj@näiti paranemisia sinne teille. En kanssa osaa sanoa tohon vyöhyketerapia asiaan mitään...



mun pitää alkaa valmistautua töihin lähtöön, ens yö vielä ja sitten vapaat!



Emma

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/64 |
08.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitti Sofi päivityksestä! Vielä jos vaihdat sen yk:n 28 niin vielä parempi :)



Ja tuun Sofi raportoimaan sitten tännekkin mitä Oulussa sanottiin! (Kunhan vaan tiistaina sitten päästäisiin sinne)



Kiva Sofi että teilläkin jotain edistystä... Vaikka mies ei vielä olekkaan aivan lämmennyt niille hoidoille! Mutta eteenpäin kuitenkin ja toivottavasti siitä gyne reisuusta olisi paljon apua! Tule sinäkin raportoimaan viim. sitten itsestäsi! :)



Toivotaan toivotaan evelina että ne mitä siellä rakkuloita oli, olisivat sitten tosi hyviä! Peukut pystyssä!



Harmi Emma että teillä menee toi inssi-juttu noin.. Ja se että maksukatto nollaantuu silloin vuodenvaihteessa! Meillä inssit aloitettiin maaliskuussa ja ehditään onneksi tälle vuodelle sinne IVF:äänkin!



ON: Ei tullu vielä tänäänkään omalta polilta niitä tutkimustuloksia postitse joita ollaan pyydetty!!!! Saapa nähdä ehditäänkö saada ne ennen tiistain VL-käyntiä?!?! Sinne ne pitäisi olla mukana... En tiedä pitääkö meidän perua se aika jos ei ehditä tuloksia saada mukaan!! Hemmetin poli! Pitää soittaa sinne maanantaina ja kysellä ovatko laittaneet ne postiin, maanantaina niiden olisi pakko tipahtaa postilaatikkoon jos aikoo tiistaina mennä ensikäynnille! Jos eivät ole vielä niitä edes postiin saaneet laitettua, pitää mennä varmaan sieltä polilta niitä itse hakemaan! Argh... ko vaikeaa! Väestöliiton puolelta tämä homma toimii mielettömän hyvin ja oma poli on aivan persiistä ko ne aina vitkuttelee kaiken kanssa! :(



Nelli

16/64 |
08.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä viikko testipäivään... Jos sinne asti edes tarvitsee odottaa. Kovin suuria odotuksia ei meinaan tästä ekasta IVF:stä ole. Munasoluja kun saatiin peräti ne kaikki kaks, joista loppujen lopuksi saatiin siirrettyä se yks alkio. Toisen kohtalo hiukka epäselvä. Pakkaseen ei siis menny mitään. Eli hoidon saa taas sitten aloittaa ihan alusta, jos ei tärppää. :(

Mutta jospa tuo ainokainen yllättäisi. :)



Onnea myrmica! Toivoa siis on muillakin!!



Pahoittelut tädin kohdanneille! On se vaan aina niin rankkaa ja epäreilua...



Evelinalle tsemppiä rakkuloiden kasvatteluun. Niinhän se on ettei määrä korvaa laatua. Ajattele aina positiivisesti. Mutta onhan se paljon stressaavampaa kun tietää ettei rakkuloita ole kovin montaa... nimim.kokemusta on.



Plustuulia kaikille!



Vierailija
17/64 |
09.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos onnitteluista ja kyllä taidan tosiaan olla nyt sitten plussanneissa, joten Sofi, kiitos :) mut voi laittaa sinne. Yritystä siis 06/08 alkaen, plussa 10/10. Tänään rv 4+4. Oon vieläkin aika epäuskoisena, mutta pieniä onnenpilkahduksia on jo ollut. Tuntuu hassulta kirjoittaa jotenkin, kun tiedän miten ristiriitaisissa fiiliksissä lukee muiden plussauutisia. Tuskinpa tämä lapsettomuuskokemus koskaan lähtee kokonaan pois, aika kriisi on läpikäytynä meilläkin näiden vuosien ajalta.



Mua myös ihmetyttää tuo tauko noissa hoidoissa. Meillä mentiin ihan suoraan kaksi inssiä peräjälkeen. Musta kyllä tuntui siltä, että se oli kropalle aika paljon ja tokalla kerralla ei toiveet edes heränneet kun olin aika kyynisenä.



Evelina, toivotaan että rakkuloista tulisi hyviä soluja sulle ja pääsisitte siirtoon. Vaan ei tuo minusta niin huonolta määrältä kuulostanut ja hyvä jos punktiokin jo noin pian häämöttää niin pääsee odottelusta. Tuossa lyhyessä kaavassa kai tulee vähemmän mutta parempilaatuista.



Onpa rasittavaa Nelli, että joudutte niitä nyt odottelemaan. Toivottavasti saatte ne. Voikohan ne VLsta tilata ne suoraan sieltä polilta jos ei ole tulleet silloin? Ainakin toiseen suuntaan se kai toimii.



No juu, taustailen täällä vielä, olen vähän pönttönä että minne mun pitäis mennä enkä oo oikein tästä vielä kenellekään edes kertonut. Josko sitten ekan ultran jälkeen.



Voimia tädin kohdanneille ja vauhdilla plussia lisää pinoon. myrmica.

Vierailija
18/64 |
09.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myrmicalle onnittelut vielä näin virallisestikin! Ihanaa, että noista hoidoista on apua! Toivottavasti kaikki menee hyvin =)



Emma: Joo kyl me varmaan yksi IUI vielä omakustanteisesti tehdään ennen maaliskuun ekaa IVF:ää. Mut nyt pidetään ainakin lokakuu taukoa, ettei limakalvo liikaa ohene clomien takia.



Nelli: Voihan kökkö. Sulla oli kyllä tosi kurja keskustelukäynti. Ja nyt saa vielä niitä papereita odotella! Ihan kuin tässä tuhtaamisessa ei olisi tarpeeksi surua ja murhetta!



Sofi: Tuohan on jo hyvä uutinen. Siis tuo miehesi toteamus. Ehkä hänkin pikkuhiljaa tajuaa, ja pääsette aloittamaan jotakin hoitoja.



Usko: tsemppiä piinapäiviin! Toivottavasti tulee se kaikista toivotuin tulos!



Evelina: Tsemppiä punktioon! Toivottavasti olisi hyviä muniksia, vaikka määrä ei huima ollutkaan.



Tinttis: Ihanaa, että kaikki on ok! =)



ON: täti on häipynyt ja ovista kohti mennään. Pitkästä aikaa ihan luomumeiningillä mennään!



- Ennuli -

kp 7

Vierailija
19/64 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myrmicalle suuren suuret onnittelut! Plussa uutiset antaa itsellekkin toivoa, että ehkä se joskus onnistuu. :) Paljon tarrasukkia pikkuiselle!



Aika matelee kuin etana. Nyt on vasta kp22...Jotenkin toivo on taas nostanut päätään eikä se ole kiva juttu. Taas tiputaan korkealta. Oireita ei oikeastaan ole, välillä nippailee vatsasta mutta niin se on tehnyt ennenkin. Lämpöjäkin olen koittanut mitata mutta ei ne taida olla koholla. Itsellä ainakin lämmöt vaihtelee päivän mittaan, enkä oikein tiedä mihin aikaan ne tulisi mitata.



Täällä paistaa ihanasti aurinko, täytyy varmaan mennä lenkille...:)



-Liisa

Vierailija
20/64 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ne lämmöt kuuluu mitata aamulla suurin piirtein aina samaan aikaan ja niin, ettei ole vielä edes sängystä noussut..

En ole koskaan mittaillut, muttta jostain perhesuunnittelun sivuilta joskus näin lukenut.