Kuinka moni käyttää kampaajan..
palveluita muuhunkin kuin hiusten leikkuuseen ja värjäykseen. Itsellä on tapana aina kun on juhliin meno käydä kampaajalla laitattamassa hiukset. Siis kampaus juhlaa varten. Eli noin 1-3 kertaa kuukaudessa. Mutta ainakin kerran kuukaudessa. On ihanaa lähteä juhliin kun hiuksia ei tarvitse murehtia.
Kommentit (11)
Oho! Onpa sulla paljon juhlia! Missä/mitä juhlit?
Käytän myös aina kun olen menossa joihinkin juhliin. Mutta olen aina tilannu kampaajan kotiin.
Oman yrityksen tilaisuuksissa. Niitä riittää vähän liikaakin välillä.
No ei. Se on kallista, ja ennen kaikkea koen sen työlääksi ja aikaa vieväksi. Sitä paitsi minulla on lyhyt tukka, jonka saan hyvännäköiseksi ihan itsekin. Mitään kummoista kampausta tähän ei edes saisi.
Joskus, kun haluan hemmoitella itteeni. Juhlia ei ole kovinkaan usein. Ehkä parit kolmet vuodessa. Mutta joskus pieni hemmottelu tekee hyvää. Kampaus, sitten nätisti päälle ja puolison kanssa ulso syömään. Sitten sitä taas kummasti jaksaa arkista aherrusta.
Ennen naiset kävi joka Lauantai kampaajalla jotta hiukset oli kauniisti viikonlopun. Niin tekisin minäkin jos siihen olisi varaa. Olen laitattanut ammattilaisella kampauksen muuttaman kerran koko elämän aikanani. Ja kyllä se oli hemmottelua kieltämättä. Rahatilanne vain ei anna myöten.
Ennenhän hiukset käytiin jopa vain föönäyttamassa kampaajalla. Muistaakseni joka toinen päivä on ollut ihan normaalia.
Kyllä mäkin saatan ennen juhlia käydä kampaajalla teettämässä kampauksen/föönauksen, mutta ei sellaisia tilaisuuksia mulla ole kuin noin kerran vuodessa. en nyt yleensä jonkun perus perhejuhlan takia erikseen kampaajalle mene. Käyn säännöllisesti kerran kuussa leikkauttamassa ja värjäyttämässä, joten itsekin saan kohtuullisen kampauksen aikaiseksi.
Saan pulisolta joka vuosi lahjakortin kampaajalle. Sillä voin käydä kampaajalla noin 5 kertaa teettättämässä kampauksen halutessani. Ja tarvittaessa loput kerrat maksan itse.
Minulla on erittäin pitkät hiukset, joten niille ei tarvitse tehdä muuta kuin joskus latvoja ottaa joten laitan rahan sitten kampauksiin tarvittaessa.
Omiin lakkiaisiin kävin kampaajalla. Se oli aivan ihanaa. Haaveilen usein että kun olisi varaa käydä. Teen itse kampaukseni. Mutta ei se ole sama-asia vaikka saankin kauniisti laitettua. Täytyy minunkin lukea sellainen ammatti jossa saa/joutuu käymään kampaajalla. Ja olis varaa siihen.
En ole ikinä käyttänyt. Osaan itse tehdä hyvät kampaukset niin en ole nähnyt järkeväksi maksaa siitä.