Kai te wt-ilmaisua käyttävät ymmärrätte että se on rasistinen ilmaisu?
Viittaa siis siihen että kaikki mustat ovat roskasakkia, ei ole black trashia.
Kommentit (9)
[quote author="Vierailija" time="25.06.2015 klo 11:41"]
Viittaa siis siihen että kaikki mustat ovat roskasakkia, ei ole black trashia.
[/quote]
Ei viittaa. Oma puutteellinen tulkintasi.
Rasismi on ihonväriin perustuvaa (syrjintää) ainoastaan. Muuten puhutaan syrjinnästä, esim uskontoon perustuva syrjintä.
Wt-ilmaisu on realistinen, roskaväkeä aidosti kuvaava sanonta. Asioista on puhuttava niiden oikeilla nimillä. Siksi on syytä laajemminkin jatkaa wt-ilmaisun käyttöä.
[quote author="Vierailija" time="25.06.2015 klo 11:41"]
Viittaa siis siihen että kaikki mustat ovat roskasakkia, ei ole black trashia.
[/quote]99% pilaa loppujenkin maineen.
Av-mamma käyttää hienoa ja nykyaikaista wt-ilmaisua pilkatessaan jotakuta, jonka tietää tai luulee olevan vielä itsäänkin alemmalla portaalla yhteiskunnassa. Samalla hän osoittaa osaavansa ihan englantiakin.
Huvittaa tällä foorumilla kun "wt" sakki solvaa kaltaisiaan weeteeksi.
Ilmaisulla ´white trash´ ( l. ´valkoinen roskasakki´ ),siis (lyh.´wt´) on amerikkalaisen rasismin historiassa pitkälti yli satavuotiaat perinteet´. (ks wikipedia) Mielestäni sitä ei ole mitään syytä omaksua suomalaiseen keskusteluun ,eikä yhteiskunnassamme yleensäkään mihinkään käyttöön. Jätetään se ihan amerikkalaisille vaan ,niinkuin muutkin ovat jättäneet (....eivät japanilaisetkaan sitä ole omaksuneet, eivät ranskalaiset .tai saksalaiset, tai edes britit)
Miksi siis juuri meidän pitäisi kansakuntana omaksua herkästi ja apinoida tarkimmin( ...tai valikoimattomimmin) aivan kaikki mahdollinen ja mahdoton suoraan jenkeistä?
Siksikö vain. että niin tehdään ,ajatellaan ,toimitaan,kirjoitetaan ,uskotaan tai luullaan sielläpäin?
Muotoilkaa ilmiöstä tai nimikkeestä ,jonka haluaisitte tänne omaksuttavan laajemminkin ensin suomeksi edes kysymys !
Ketkä täällä siis ovat valkoihoista roskaväkeä ?
Onko koko kysymyksessä täällä edes mitään mieltä?!
Mitä, onko wt ihan oma rotunsa?