Vihdin Otalampi, kokemuksia?
Millainen lapsiperheen asua? Rauhaa kaivataan, mutta toisaalta peruspalvelut vähintään inhimillisen automatkan päässä. Päivähoito, koulut? Sisäänpäin lämpeävää vai avosylin vastaanottavaa?
Kiitos!
Kommentit (17)
Entisenä otalampelaisena nyt on pakko kommentoida myös! :)
Eli lapsuuteni siellä vietin ja edelleen vanhempani siellä asuvat. Kuten nro2 tuossa jo kertoi, luonto on lähellä. Metsät ovat edelleen loistavassa kunnossa, Vihdin paras uimaranta löytyy myös tuosta pikkukylästä, Nuuksiokin on osittain Vihdin (Otalammen) puolella ja talvisin hiihtolatuja on siellä täällä.
Härkälän ala-aste oli aikanaan mukava pikkukoulu, mutta nythän sieltä löytyy uusi isompi koulu ja Härkälä taisi nyt laittaa ovensa kiinni lopullisesti. Uusi koulu korvaa myös lähikylien pikkukoulut, joten lapsia on nykyään hieman enemmän kuin omina kouluaikoina (tuolloin ei päästy edes 100 oppilaaseen asti). Samasta komplekseista löytyy myös päiväkoti ja onhan noita kunnallisisa perhepäivähoitajiakin alueella aika paljon.
Välimatkat ja julkisen liikenteen puuttumattomuus ovat ne suurimmat ongelmat. Toki autolla ja polkupyörällä pääsee hyvin kulkemaan esim kauppaan, joka löytyy Härkälästä tai Siippoon Nesteelle. Muut isommat kaupat löytyvät sitten jo hieman kauempaa Nummelasta (Prisma, Citymarket, Lidl, Alko). Samoin terveyskeskuspalvelut on sijoitettu Nummelaan (ei siis enää ole vuosiin ollut kirkonkylällä), sairaalaahan ei Vihdistä löydy, vaan lähin aluesairaala on Lohjalla.
Kirjastot ovat Nummelassa ja Vihdin kk:llä, mutta muistaakseni kirjastoauto pyörii edelleen Otalammella. Ja onhan tuolla Nummelassa uimahallikin!
Välimatkatkoista sen verran että Otalammelta Vihdin kirkonkylälle on n.12 km ja Nummelaan n.15 km.
Itse viihdyin hyvin Otalammella asuessani ja nyt tosiaan aikuisena halusin oman perheeni kanssa takaisin Vihtiin asumaan. Hyviä muistoja on paljon ja vaikka harrastuksiin kulkeminen olikin haastavaa niin toisaalta eipähän päässyt teininä typeryyksiä tekemään (esim notkumaan Valintatalon kulmalle). ;)
Toivottavasti tästä oli edes hieman apua!
Kiitos! On apua! Asumme nytkin niin, että isolle kaupalle ja uimahalliin 10km matkaa, vaikkakin päiväkodit, koulu ja terveyskeskus löytyy 1,5km säteellä. Kuitenkin joutuu 2 autoa hankkimaan jossain vaiheessa,joten kohtuullinen matka tuo on.
Olen ollut siinä käsityksessä, että Otalampi-talon läheisyyteen olisi s-market tulossa. Tottako?
Löytyykö joku, joka osaisi sanoa uusista asuinlähiöistä? Sisäänpäinlämpiävää, yhteisöllistä vai saako olla hyvillä mielin omassa rauhassa?
5 jatkaa...
Kyllä, s-market muuttaa tuohon Otalampi-koulun läheisyyteen tässä vuoden-parin aikana. Ja neuvolakin on muuten siinä samassa yhteydessä, jäi mainitsematta edellisessä viestissä. :)
Aika paljon on viimevuosina tullut uusia asukkaita seudulle, mutta ainakin oma mielikuva on että yhteisöllisyys on säilynyt eikä porukka ole ns."sisäänpäin kasvanut" vaan melko avoin. Veljeni asuu edelleen Otalammella perheensä kanssa ja tuntuu viihtyvän oikein hyvin. Toki jos omaa rauhaa kaipaa, niin sekin onnistuu.
Kesällä on varmaankin taas tulossa Otalampi-päivä, jossa on perinteisesti ollut paljon tekemistä ja nähtävää lapsiperheille. On myös oiva tapa tutustua paikallisiin.
Lukio ja ammattikoulu löytyvät sitten Nummelasta, jos ne ovat jossain vaiheessa ajankohtaisia asioita, toki Otalammelta pääsee kohtalaisen hyvin linja-autolla Helsingin suuntaankin, jos sinne mielii päästä.
Postin palvelut ovat muuten siinä Siippoon Nesteellä, eli niiden vuoksi ei tarvitse ajella ympäri kuntaa. Pankki valitettavasti sulki ovensa jo vuosia sitten.
Kiitos! Miten lukiolainen pääsee Nummelaan? Toimiiko bussilinjat miten hyvin?
5 jatkaa taas:
Linja-autolla pääsee kyllä aamuin-illoin, mutta osittain tuota kulkemista on kommentoitu termillä farssi. Eli kyydit on kilpailutettu ja niitä on karsittu rajusti + odottelua on ollut runsaasti molemmissa päissä (ennen koulun alkamista ja koulun päättymisen jälkeenkin). Tilanne on tietääkseni taas hieman avoin, eli muutoksia on varmasti taas tulossa. Toivottavasti nimenomaan parempaan suuntaan! :)
Mutta onneksi lukio on uimahallin yhteydessä ja kirjastokin pienen kävelymatkan päässä, niin kyllä sen odotusajan saa kulutettua hyödyllisestikin, mikäli sitä tulee.
[quote author="Vierailija" time="02.06.2015 klo 11:19"]
5 jatkaa taas: Linja-autolla pääsee kyllä aamuin-illoin, mutta osittain tuota kulkemista on kommentoitu termillä farssi. Eli kyydit on kilpailutettu ja niitä on karsittu rajusti + odottelua on ollut runsaasti molemmissa päissä (ennen koulun alkamista ja koulun päättymisen jälkeenkin). Tilanne on tietääkseni taas hieman avoin, eli muutoksia on varmasti taas tulossa. Toivottavasti nimenomaan parempaan suuntaan! :) Mutta onneksi lukio on uimahallin yhteydessä ja kirjastokin pienen kävelymatkan päässä, niin kyllä sen odotusajan saa kulutettua hyödyllisestikin, mikäli sitä tulee.
[/quote]
Oivoi, no vaikeuttaahan sekin. Mopo alle ja menoksi sitten vaan..? Miten Helsingin/Espoon suuntaan kulkee bussit? Voisihan sinnekin mennä sitten lukioon. Hypin nyt kyllä asioiden edelle :D
Ja 5 jälleen kommentoi :)
Helsinkiin ja takaisin pääsee kyllä: Otalammen läpi kulkee muutama linja ja jos lähelle Porintietä muututte niin siitä menee useampi linja. (Karkkilan/Porin suuntaan ja takaisin)
Itse aikoinaan kuljin linja-autolla niin lukioon (tuolloin vielä Vihdin kirkonkylällä), kavereiden luo (Nummelaan) että Helsinkiin. Joskus vanhemmat ajoivat Espoon puolelle (Rinnekodin risteykseen tai Rinnekodin päätepysäkille), josta pääsi edullisemmin seutuliikenteen linja-autolla Helsinkiin. Matka taisi olla 10 min luokkaa. Eli ei se nyt kovin vaikeaa ollut, toki ajat olivat toiset silloin. :) ja kaikkeen tottuu kyllä!
Aika paljon on nykyään mopoja (ja mautoja) nuorisolla ja itsekin ajoin ajokortin heti täysi-ikäiseksi tultuani niin oli helpompi liikkua oman mielen mukaan.
Otalampi on kasvavaa aluetta, eli uskoisin tuon julkisen liikenteenkin kasvavan ja kehittyvän tässä vuosien varrella :)
Kiva!! Aiemmin en ole edes huomioinut ko. aluetta, mutta mitä olen googlaillut ja täältä vastauksia lukenut, niin kiinnostuin todenteolla! :)
-ap
Huh ihan pakko vastata kun sattui näin! Olen itse asunut syntymästäni asti Vihdissä Otalammella. Äitini asuu siellä yhä, aika metsässä eli ei kyllä Otalammen "keskustassa".
En osaa sanoa vanhemman näkökulmasta, mutta lapsuudesta:
Plussaa isot metsät, ihanaa leikkiä ja hirveästi vapautta. Naapurit oli tosi reilujaja oli pienenä leikkikavereita vaikka asuttiinkin niin keskellä ei mitään.
Kulkeminen onkin se iso miinus. Joukkoliikennettä ei ole. Äiti joutui ajamaan aivan hirvittäviä määriä että sai meidät harrastuksiin yms.
Härkälän ala-aste oli ihan jees, ei mitään kummempaa. Kiusaamista tietty on mutta ehkä plussaa että kaikki tietää kenen lapsi kukakin on. Helpompaa ottaa yhteyttä, kai?
Autoja ei kulje lähes ikinä, tosi rauhallista ja turvallista kyllä lapsen juosta pitkin maita ja mantuja.
Nuorena otti kyllä päähän kun mihinkään ei pääse elleipolje kymmentä kilometriä yhteen suuntaan.
Eli kannattaa varautua ajamiseen. Vihdin terveyskeskus (vai onko sekin lopetettu) on kirkonkylällä eli 20 km päässä.
Meillä on onneksi Klaukkala lähellä, siellä käytiin hakemassa isommat jutut.
Vähän köyhästi tässä tietoa.. Mutta omaan silmään vihtiläiset on tosi lämpimiä, on kaikenlaista tapahtumaa ja pieni lehtikin. Tosi symppis paikka. Vihdin juhannusjuhlat on must joka kesä yhä! Mäkiautokisat, bmx, kerhoka yms.
Otalammen uusi koulu on kuulemma tosi hieno.
Auttoikohan tää yhtään? Joka tapauksessa, ihana Vihti! (Kunhan on auto)
Kiitos! Aika läheltä Otalammen keskustaa olisi tarkoitus katsella, jos kivaa taloa löytyisi. Eikös siellä ole Otalampi-talo nykyään, kauppakin kaiketi tulossa?
Yli kymmenen vuotta täällä asuneena voi suositella lämpimästi muille lapsiperheille tänne muttoa.
Avosylin on otettu vastaan toki vaati omaa aktiivisuutta osallistua erinäköisen toimintaan ja tapahtumiin.
Miinuksena oman auton välttämättömyys ja nuorisotilojen puute.
Mukavan rauhallinen paikka asua. Luonto lähellä, hyvät lenkkimaastot ja Salmen ulkoilualue vieressä. Otalammen uimaranta on lapsille todella hyvä. Lapsille löytyy myös paljon kavereita ja on turvallinen ympäristö. Tarpeelliset palvelut kuten, päivähoito, koulu ja kauppa lähellä. Ainoa miinus, että julkinen liikenne on heikkoa, mutta siihenkin on tulossa parannusta.
Hyvä paikka asua ja uimarantaa ei voi kehua liikaa. Lapsilla lyhyt ja turvallinen matka kouluun. Töihin täältä ajaa yllättävän nopeasti kehä 3 sisäpuolelle, puolisen tuntia kesärajoituksilla. Asuntojen hinnat ainakin vielä järkevällä tasolla. Suosittelen!
Jos haluat asua luonnon keskellä kuitenkin lähellä välttämättömiä palveluja niin suosittelen. Muutimme tänne Vantaalta pari vuotta sitten ja emme ole katuneet lainkaan! Ihana luonto ja lenkkipolut suoraan takaovelta. Kauppa, ala- ja yläkoulu kävelymatkan päässä. Lapset saivat heti naapurista kivoja kavereita, kesällä Otalammen huippuhyvä ranta, Salmen ulkoilualue kivenheiton päässä, Vihti ski muutaman minuutin ajomatkan päässä kuin myös Hennolan kotieläinpuisto. Jos haluat asua rauhallisessa paikassa hyvän ajomatkan päässä pääkaupunkiseudulta niin en voi muuta kuin suositella!
Otalampi EI ole rauhallinen asuinalue. Koulukin nyt on mitä on... Johtuen oppilaista, henkilökunta on suht jees.
Joo ei tosiaankaan ole. Ainakin tällä vuosikymmennellä ei ole mitään hyvää sanottavaa koko Otalammesta. Roskia täynnä, meluisa, vaarallista autoilla/mopoilla kaahaamista kokoajan ja päiväkoti on aivan surkea. Hoitajat ovat elämäänsä kyllästyneitä mutrunaamoja, pienempien leikkialue aivan naurettava, varjoisa paikka. Juu ei....
Hop!