HEI TULKAAS TÄNNE LÄÄKÄRIT!
Siis tunnetko itselläsi korvan takana luun alla kovia patteja/ kohtia. Mulla on sellaset niitä pitää painaa vähän että tuntuu. Ne on ihanku luuta pelkään että NE övat pahan laatuiset imusolmukkeet. Huomasin ne jo lokakuus, mutta kävin viime elokuussa lääkärissä niin kaulassa EI ollut mitää. Mutta en ollut huomannut silloin noita. Siis tunnetko itselläsi sellaiset.? Halusin vain tietää onko tämä normaalia.
Kommentit (17)
Luun alla? Porasitko luun alle vai miten pääsit niitä sormeilemaan?
Ovatko ne liikkuvia vai liikkumattomia? Ts. voiko niitä muljuttaa ihon alla kuten imusolmukkeita yleensä? Onko ne kosketusarat ja kipeät?
Eivät muljua sen takia pelkäänkin. T. Ap
Mene lääkärin asap ja pyydä lähete erikoislääkärille. Vaikuttaa karsinoomalta eli syövältä. Jos epäilevät syöpää niin ottavat luultavasti neulakokeen tutkimusta varten.
Onko nielurisat sulla missä kunnossa?
Onko sulla niska-hartiaseudun kipuja tai jumitilaa?
Minkä luun alla?Leukaluun kulmanko alla?Olet kirjoittanut tänne tästä aiemminkin. Ei kukaan voi netissä sanoa tuohon mitään, ainoa keino on mennä tunnusteluttamaan ne ammattilaisella.
Pikainen diagnoosini on vakava hypokondria.
Siinä sijaitsee sylkirauhaset. Jos kipeitä ja suurentuneita, voi kyseessä olla tulehdus. Näitä ihmisiltä myös poistetaan leikkaamalla, en kyllä nyt muista miksi leikkauspäätös tehdään, en ole lääkäri.
On. Mutta patit ovat samanlaiset molemilla puolilla. Voisiko joku kokeilla itseltään onko sellaisia? T.ap
Siis molemmilla puolilla samanlaiset ja samankokoiset ihankuin luuta,mutta pari cm alempana korvantakana olevasta luusta. Siis kun korvan takana on se kallon luu niin vähän siintä alempaa kun painelee niin tuntuu. T.ap
Toivottavasti ei mitään vakavaa, mutta kova patti kaulassa, joka ei ole kipeä, kuulostaa vakavalta. Jos patti on kasvanut niin pahalta kuulostaa.
Juminen niskalihas? Ei syöpä yleensä kovin symmetrisesti kehity kaulan eri puolille.
Ei tästä oikeasti tule yhtään kukaan hullua hurskaammaksi, kaikkein vähiten ap. Mene sinne vastaanotolle nyt vaan (ei päivystysajalle, vaan varaa aika). t lääkäri
Mun lapsella on päässä noin herneen kokoinen, kova, liikkumaton patti. Ei arista yhtään. Ultrattiin, on juurikin luussa "kiinni", luu painunut hieman kuopalle. Vaaraton dermaalikysta kyseessä, poisto tehdään "joskus". Googletapa, kuulostaako samalta.
Eikö kukaan vastaa