Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Tulevatko epäterveellisesti elävät ihmiset kalliiksi?
12.03.2015 |
Jos syö epäterveellisesti, vetää röökiä ja juo paljon viinaa ja kuolee nuorena, niin miksi tällainen ihminen muka on yhteiskunnalle kallis?
Oma isäni on varsinainen terveysniuho, mutta niin vain on tuokin käynyt kaikki vakavat sairaudet läpi. On tullut niin infarkti kuin syöpäkin.
Mistä ne kulut syntyvät?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Riippuu ihmisestä, kaipa jonkun keuhosyövän hoito voi käydä kalliiksi, mutta sitten jos ei mene koskaan hoitoon vaan kupsahtaa kerrasta nurin oksennukseensa tukehtuen 60-vuotiaana juuri ennen eläkeikää kun on tehnyt parikymppisestä asti töitä ja maksanut viinasta ja tupakasta veroja niin varmaan se halvemmaksi tulee kuin terveenä elänyt joka elää 110-vuotiaaksi mutta tarvitsee runsasta hoitoa viimeisille 30 ikävuodelleen.