Onko Desigualin vaatteet oikeasti laadukkaita ja kauniita päällä?
Niillä on joitain tosi kauniita mekkoja ja tunikoita, mutta sen verran kalliita, että haluaisin tietää kannattaako niistä oikeasti maksaa? Kokemuksia? Pysyvätkö hyvän näköisinä (eivät haalistu ja nyppyynny) ja näyttävätkö myös tavallisen ihmisen päällä kauniilta? Olen normaalipainoinen ja -vartaloinen, mutta en mikään malli
Kiitos!
Kommentit (17)
Kiitos! Mulla on aika normitissit, niistä ei varmaan tule ongelmaa :)
ap
Kiitos! Mulla on aika normitissit, niistä ei varmaan tule ongelmaa :)
ap
On hyvälaatuista ja kaunista myös käytössä. Kannattaa vaan tarkistaa koko oikein, jotta vaatteen leikkaukset osuu kohdilleen. Voi olla siis vähän eri koko riippuen leikkauksesta, sovittaminen näyttää kumpi on parempi. Monissa Desigualin vaatteissa on vain käsipesu, se kannattaa myös ottaa huomioon.
Lastenvaatteet on ainakin pienikokoisia,joten ehkä kannattaa ottaa koon suurempi kuin normaalisti,en tiedä mutta ainakin lastenvaateiden kohdalla on niin.
Mä olen käyttänyt toppia alla, koska kaula-aukko tosiaan liian suuri esim. työkäyttöön, vaikka siis olenkin lauta.
Mulla yks ohut mekko repesi yllättäen saumasta, mutta oli ehkä yksittäistapaus. Muuten laatu on ollut mielestäni ok.
Mun 130 euron trikoomekko näytti ekan pesun jälkeen kutistuneelta lattiarätiltä. Että kiitos ei kiitos.
Ei ole laadukkaita, minusta kankaat ovat ohutta ja ne levähtävät ja nyppyyntyvät nopeasti, hintaan nähden vaatteen viimeistelykin on niin ja näin. Langanpätkiä roikkuu yms. En ostaisi kuin alennusmyynnistä jos saa huomattavasti halvemmalla.
Aika heikkolaatuisia mielestäni, haalistuvat ja vanuvat jo muutamassa pesussa. Hinta-laatusuhde ei oikein ole kohdallaan.
Minulla on tosi eritasoisia Desigualin vaatteita. Olen periaatteessa ihan tyytyväinen molempiin (olisin palauttanut jos en olisi), mutta osasta on ollut mielekästä maksaa aika vähän (simppeli halvahkon oloinen trikoomekko) ja osasta enemmän (jämäkkää materiaalia oleva vuoritettu mekko), eikä minusta ole ollut aina täysin yksiselitteisstä nettikaupoissa että mikä nyt on mitenkin laadukkaasti valmistettu tuote. Livekaupassa ei tietysti ole niin ongelma, netissä joskus vaikea arvioida.
Minusta laatuun nähden kuitenkin aika kalliita. Minulla on 2 Desigualin mekkoa, toinen maksoi hulluilla päivillä noin 50-60 euroa (ovh jotain 80 e), toisen tilasin zalandolta hintaan 80 euroa (taisi olla vähän alennusta mukana). Kannattaa huomioida, että etelä-euroopan koot ovat pienempiä kuin Suomen. Esim. suurin osa vaatteistani on s tai 36 kokoa, mutta Desigualin mekot kokoa m ovat jopa hieman pieniä, etenkin kun en ihan vartalonmyötäisestä tykkää. Olen pessyt mekkojani hellävaraisessa hienopesussa 30 asteessa, mutta etenkin toinen noista mekoista nyppyyntyi aika nopeasti ja värit haalistuivat. Vai olisiko ollut hullujen päivien sekunda-laatua?
Kiitos kaikille kommenteista! Ilmeisesti on aika vaihtelevaa laatua :/ Ehkä silti uskaltaudun kokeilemaan jotain.
Onko kommentteja näiden naistenvaatteiden mitoituksesta? Olen yleensä kokoa 36/S, mutta onko näissä pienempi mitoitus? Esim. Zarasta olen joutunut välillä ostamaan kokoa L.
ap
[quote author="Vierailija" time="02.02.2015 klo 22:44"]
Mä olen käyttänyt toppia alla, koska kaula-aukko tosiaan liian suuri esim. työkäyttöön, vaikka siis olenkin lauta.
Mulla yks ohut mekko repesi yllättäen saumasta, mutta oli ehkä yksittäistapaus. Muuten laatu on ollut mielestäni ok.
[/quote]
Kommentoija numero 12 komppaa tätä: mullakin toinen desigualin mekoista kärsi saumojen ratkeilusta ehkä parin hienopesun jälkeen.
[quote author="Vierailija" time="02.02.2015 klo 22:48"]
Kiitos kaikille kommenteista! Ilmeisesti on aika vaihtelevaa laatua :/ Ehkä silti uskaltaudun kokeilemaan jotain.
Onko kommentteja näiden naistenvaatteiden mitoituksesta? Olen yleensä kokoa 36/S, mutta onko näissä pienempi mitoitus? Esim. Zarasta olen joutunut välillä ostamaan kokoa L.
ap
[/quote]
Koot on pienempiä. Ne on tehty siroille espanjalaisnaisille ne vaatteet. Jos on leveät hartiat tai lanteet tai isot rinnat, normikoot Suomessa ei mahdu. Itselläni täällä vaatekoko 38, Desigualilta ostan XL:ää.
Kiitos 12, vastasitkin kysymykseeni jo :)
ap
Hih! Minulla on ollut tavanomaista kestävämpiä Desejä käytössä jo vuosia; niitä Kappahlin Desi-malliston vaatteita. Desigualin oma tuotanto on ollut laadultaan paljon huonompaa. Kertoo mielestäni paljon.
Oletteko huomanneet, ettei Desigualin vaatteissa ei ole juuri reilusti konepestäviä vaihtoehtoja, joitain voi 30 asteessa pestä, mutta ei se arkivaatteille riitä.
[quote author="Vierailija" time="02.02.2015 klo 23:20"]
Oletteko huomanneet, ettei Desigualin vaatteissa ei ole juuri reilusti konepestäviä vaihtoehtoja, joitain voi 30 asteessa pestä, mutta ei se arkivaatteille riitä.
[/quote]
Mä olen aina pessyt ne pesuohjeesta huolimatta 60 asteessa muun pyykin seassa, eikä ole yhtään miksikään menneet.
Laatu: ne on sellaista peruslaatua, ei erityisen hyviä eikä huonoja. Itselläni on kestänyt ihan ok:sti.
Eikä ne mallinvartaloa tarvi, itse olen lievästi ylipainoinen ja tykkään monesta Desigualin mallista päälläni. Mutta täytyy tosiaan mallikohtaisesti katsoa, esim. osassa on niin iso kaula-aukko että tällaisella isotissisellä näyttää järkyttävän irstaalta...