Pitääkö lapselle maksaa ajokortti,auto,asunnon vuokra yms?
Kommentit (13)
Ei tietenkään pidä. Jos on varaa ja huvittaa, niin siitä vaan, mutta ei todellakaan ole velvollisuutta. Sen sijaan on velvollisuus kasvattaan pentunsa niin että ne osaavat huolehtia omista asioistaan ja hommata itselleen sen mitä tarvitsee.
Mulle ei ole maksettu mitään, ja itseasiassa pidän sitä parempanakin vaihtoehtona, kuin että vanhemmat vielä aikuisenakin maksaisi kaiken, oppii viimeistään rahan arvon ym. Enpä kehtaisi edes pyytää..Kyllä välillä ärsyttää että itse painaa koulun ohella töitä ja rahat riittää just ja just elämiseen, kun taas joidenkin tuttujen ei tarvitse tehdä mitään, saa matkustaa, kämpän ja autot ja kaikki koska vanhemmat.
[quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:00"]
, saa matkustaa, kämpän ja autot ja kaikki koska vanhemmat.
[/quote]
Koska vanhemmat mitä? Voisitko käyttää kunnon lauseita?
ei pidä, mutta saa.
se on jokaisen perheen sisäinen asia. meillä tuetaan opikselijoita, ajokorttikin oltais maksettu jos autokouluun olisivat halunneet. kaksi opiskelijaa asuu ulkomailla vuokralla, ei meidän omistamissa kämpissä, yksi opiskelija kotona.
Ei varmaankaan pidä, mutta me aiomme. Minä ja mies saimme aikoinaan kotoa lähtiessämme vain etumatkaa, ja haluamme todellakin antaa lapsillemme enemmän. Ei se tarkoita, etteivät lapsemme ymmärtäisi huushollin pidosta tai rahan arvosta mitään. Itseäni ei köyhyys ja kurjuus jalostanut mitenkään, eikä lasteni tarvitse tuota oppituntia kokea.
Eiköhän ne ole jokaisen henkilökohtaisia arvovalintoja maksaako vai ei. Toki myös riippuu tulotasosta. Ei ole mitään ohjekirjaa miten tehdään kaikki aina tismalleen oikein!
[quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:01"]
[quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:00"]
, saa matkustaa, kämpän ja autot ja kaikki koska vanhemmat.
[/quote]
Koska vanhemmat mitä? Voisitko käyttää kunnon lauseita?
[/quote]
Ehkä sillä ei ole varaa kokonaiseen lauseeseen, koska vanhemmilta ei rahaa tipu ja palkkakin on pieni.
Vanhemmat maksoi kaikille meille lapsille (3kpl) ajokortit, mutta siihen se jäi :) Itse on jokainen maksanut autonsa ja vuokransa, niin kun aikuisten ihmisten kuuluu.
Se pitäisi melkein lailla kieltää, että mukulat oppisivat, ettei raha kasva puissa tai pankin seinässä, vaan sen eteen pitää tehdä työtä, josta sitten saa palkkaa. Meillä oli itsestään selvää, että ei makseta. Jo kouluaikaan hankin henkilökohtaiset tavarat ja paljon koulutavaroitakin omilla rahoilla (kesätienesteillä, synttärirahoilla jne.). Ruuan ja asunnon sain toki kotoa, minun eikä myöhemmin veljenkään tarvinnut kesätienesteistä maksaa ruokarahaa kotiin, vaikka ainakin minä olisin halunnut maksaakin. Mutta kotitöitä tietysti oli tehtävä.
[quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:10"][quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:01"]
[quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:00"]
, saa matkustaa, kämpän ja autot ja kaikki koska vanhemmat.
[/quote]
Koska vanhemmat mitä? Voisitko käyttää kunnon lauseita?
[/quote]
Ehkä sillä ei ole varaa kokonaiseen lauseeseen, koska vanhemmilta ei rahaa tipu ja palkkakin on pieni.
[/quote] Hahah, taas on ilkeät ämmät vauhdissa. Oikeasti, mikä teidän ongelma on? :D ja ei, en ole teidän haukkujenne kohde.
[quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:14"]
[quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:10"][quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:01"] [quote author="Vierailija" time="11.03.2015 klo 16:00"] , saa matkustaa, kämpän ja autot ja kaikki koska vanhemmat. [/quote] Koska vanhemmat mitä? Voisitko käyttää kunnon lauseita? [/quote] Ehkä sillä ei ole varaa kokonaiseen lauseeseen, koska vanhemmilta ei rahaa tipu ja palkkakin on pieni. [/quote] Hahah, taas on ilkeät ämmät vauhdissa. Oikeasti, mikä teidän ongelma on? :D ja ei, en ole teidän haukkujenne kohde.
[/quote]
Mun ongelma on nää tällaiset "koska vanhemmat" -tyyliset lopetukset. Siinä jää lause ja ajatus ihan kesken ja keski-ikäisen täti-ihmisen pitää itse yrittää arvata mitä kirjoittaja tarkoittaa. Sitten syytetään seuraavassa kommentissa että tahallaan ymmärretään väärin vaikkei itse osata selittää mitä tarkoittaa.
-10-
Ei pidä. Me ollaan maksettu ajokortti ja siihen se sitten loppuu kin