Miksi naisia kiinnostaa niin paljon kaikki turhanpäiväinen
Kommentit (14)
Minä kyllä seuraan urheilua mielummin kun käyn teatterissa, taidenäyttelyssä tai oopperassa.
Parhaat noilla aloilla ovat kyllä miehiä... eikä välttämättä homoja. Vanha ohje kehottaa hakeutumaan sinne missä on paljon naisia, mutta vähän miehiä. Silloin saa oikeasti paistatella kukkona tunkiolla ;)
Luulin, että ap ihmettelee joidenkin naisten jatkuvaa sisustamista, kenkien ja meikkien ja lastenvaatteiden överishoppailua, vaaleanpunaisia cupcakeja, horoskooppeja ja muuta henkistä, irtoripsiä, tekotissejä, hiuslisäkkeitä jne. mutta ei, hän ei tykkää korkeakulttuurista
Kiinnostaako oikeasti, vai onko kyseessä vain ulkoa opittu käyttäytymismalli, lauman normien mukaan toimiminen jottei hegemonia häiriinny?
Olen miettinyt ihan samaa, mutta luultavasti naiset miettivät, että miksi miehiä kiinnostaa metsästys/kalastus, penkkiurheilu, autot ja noihin kaikkeen rahan tunkeminen. Miehet ja naiset on vaan lopulta niin erilaisia otuksia.
Terveisin Naispelko22
Juu. Kumpa naisia kiinnostaisivat järkevät jutun kuten se kun miehet potkivat pyöreää esinettä ympäri kenttää tai ajavat autolla ympyrää tuntikausia.
No onhan se hyvä,että edes miehet ymmärtää tykätä vain tärkeistä asioista. Kuten pornosta, lähipubissa kaljan juomisesta jne. Mutta makunsa kullakin.
10 jatkaa. Ihan pääsi unohtumaan miesten ei turhanpäiväinen kiinnostuksen aiha. Eli turhapuro-elokuvat. Mies tuolla kuuluu sellaisella itseään sivistävän. On kullä niiiiin tarpeellista ja sivistävää.
No teatteri on todella kivaa ja taidenäyttelyt ihania, koska pidän taiteesta.
Panem et circenses (=leipää ja sirkushuveja) sanoivat jo muinaiset roomalaiset. Ei ihminen elä yksin raatamisesta, vaan tarvitsee myös mielenvirkistystä kuten vaikka kulttuuria eri muodoissaan. Jos sinä ap et sitä tarvitse, niin se ei tarkoita sitä, ettei kukaan tarvitsisi. Tosin tällä palstallahan ajatus menee niin, että jos minä teen jotakin, niin kaikki muutkin tekevät tai jos minä en tee, niin ei tietenkään kukaan muukaan. Meitä siis yritetään sulloa kaikkia samaan muottiin, mutta niin kauan kuin meitä vastarannankiiskiä elää, se ei onnistu. Niissä muoteissa kun majailee pääasiassa moukkia ja juntteja. O tempora, o mores!
Taide, ooppera, teatteri --- turhanpäiväisiä?
Nyt on esille ap, joka on sellainen junttieinari perähikiältä että oksat pois!
Nuohan ovat perinteisesti olleet miesten areenoja sitä paitsi, naisethan ovat joutuneet taistelemaan saadakseen olla kuvataiteilijiota, teatterinohjaajia, näytelmäkirjailijoita jne.
Shakespearen aikaankin taisi naisten osia teatterissa näytellä vielä nuoret miehet. Oopperassa naisrooleja lauloivat kastraatit.
Se, että suomalaisen nykymiehen malli sinun mielestä on kuviteltu kivikauden "luolamies" tai sivistymätön nenäänsä kaivava juntti ei tarkoita mitään. Oletko koskaan käynyt oopperassa tai klassisen musiikin konserteissa? Tai teatterissa?
Vierailija kirjoitti:
Juu. Kumpa naisia kiinnostaisivat järkevät jutun kuten se kun miehet potkivat pyöreää esinettä ympäri kenttää tai ajavat autolla ympyrää tuntikausia.
Siis sen ajajan itsensä kannalta on toki järkevää ajaa autolla ympyrää koska se on onnistunut huijaamaan muut miehet maksamaan itselleen siitä miljoonia euroja. Ennemmän ihmetyttää ne jotka istuu sohvalla katsomassa autoa kiertämässä ympäri ympäri ympäri, samalla usein kitaten kurkustaan alas aineita jotka tuhoavat sydäntä, maksaa ja aivoja. Tai entä sitten ne kaverit jotka on huijattu rinkiin ja laitettu pahoinpitelemään toisiaan, aiheuttaen paitsi mustelmia ja muita välittömiä vammoja, myös pitempiaikaisia terveysongelmia kuten dementiaa ja vapinaoireita ja ennenaikaisen kuoleman. Ja ne miehet jotka maksaa tällaisen toljottamisesta.
Ja miehiä, lätkä ja futis jne?