Asun ulkomailla
Mieheni käy töissä (suomalainen yritys),
minä en kuitenkaan hallitse paikallista kieltä joten työllistyminen on hiukan hankalaa ;(
Osaisiko joku suositella kotoa käsin ts. verkossa tehtävää työtä yms?
Olisi mukava tehdä jotain hyödyllistä päivisin eikä tienestikään pahalta ajatukselta tunnu :)
Kommentit (12)
Ei näytä ihmiset tekevän kotoa käsin töitä?
Missä maassa asut? t. Ranskassa asuva
Mikä maa?
Itselläni täysin sama tilanne. Asumme Yhdysvalloissa, eikä minulla ole työlupaa, joten minulla tuo ei onnistu. Olethan tarkistanut, että sinulla on työlupa?
Valitettavasti en osaa auttaa varsinaisessa kysymyksessäsi.
Opettele koodaamaan niin parhaat mahkut tehdä himasta käsin.
Ranskankielisessä maassa asun, työluvat on kunnossa, työtä on vain hyvin vaikea löytää.
Itseasiassa hieman tutustuinkin jo koodaamiseen, noin yhtäkkiseltään siitä tuskin ihan äkkiä tulee leivän päälle voita :D
Onko sulla noviisille lisäohjeita mistä kannattaisi lähteä liikkeelle ja onko yleensä järkevää kuvitella oppivansa koodaamaan niin hyvin että siitä voisi tienata jotain, ottaen huomioon erittäinen alkeelliset taidot asian suhteen?
Ap
Mites esimerkiksi nettikauppa käsitöille, koriste-esineille tai muulle sinua kiinnostaville jutuille? Niitähän voi tehdä missä vaan.. Jälleenmyyntiä esim. partylite tai niitä astioita.. Voikohan sitä tehdä ulkomailla?
Ranskan kieli ei ole mitenkään mahdoton oppia, eli kielikouluun vain, ja sen jälkeen etsimään oman koulutuksesi mukaisia töitä.
itse kirjoitan lehtijuttuja ja vahdin lapsia.
Puhelinmyyntityötä voisi löytyä, monella yrityksellä on suomenkielinen puhelin/myyntipalvelu ulkomailla ja osa on sellaisia, joissa työtä voi tehdä myös kotoa käsin.
Français est très très difficile, mais il est possible d'apprendre
Itse olen aikoinaan viisi vuotta lukenut ranskaa ihan harrastuksen vuoksi ja pidän sitä nykyään yllä lähinnä katsomalla ranskankielisiä videoita Youtubesta. Että jos sitä ihan ranskankielisessä maassa asuu ja koettaa sönkätä säännöllisesti joka päivä niin eiköhän sitä jo muutamassa kuukaudessa osaa ihan kohtuullisesti.
Eihän esimerkiksi jonkun kaupan kassan tarvitse kaikkia kirjakielisiä hienouksia osatakaan.
Kyllä, opiskelen ranskaa parhaillaan,
ihan vielä en viitsi lähteä työnhakuun kuitenkaan, sen verran vielä ontuu... :)
Hirveä hinku olisi silti tehdä jo nyt töitä, siksi noita verkossa yms tehtäviä töitä kyselin...
Sinä joka kirjoitat lehtijuttuja, kuulostaa tosi mielenkiintoiselta!
Kirjoitatko johonkin expat- julkaisuun vai Suomeenko asti?