Muutto Itä-Pakilaan?
Etsimme uutta asuntoa ja nyt olisi Itä-Pakilassa sopiva. Olemme jo kerran hylänneet alueen surkeiden palveluiden ja kulkuyhteyksien vuoksi (pikkuinen Siwa kilsan päässä ja yksi bussi keskustaan). Olen asunut 10v. paikassa jossa on palveluita ja kymmenkunta bussia suhaa joka ilmansuuntaan. Etenkin mies on nyt innostunut asunnosta ja kannattaa muuttoa. Totunko mä palveluiden puutteeseen ja huonoihin kulkuyhteyksiin? Mua pelottaa, etten viihdykään :/
Kommentit (10)
kehä ykkösen toisella puolella on puisto, siirtolapuutarhan vieressä.
suosittelen lämpimsti itä-pakilaa, se on lapsiperheen paratiisi. me asuttiin siellä kolmen
ekan lapsen ollessa pieniä.
5 jatkaa. me muutettiin itä-pakilaan ruoholahdesta, missä pääsi kätevästi kulkemaan jopa kaksostenrattailla ja kaikki palvelut olivat lähellä. hyvin pärjättiin yhdellä bussilla, mikä ei edes joka vuorolla ollut matalalattia, mihin oltais päästy sisään. tulipahan käveltyä ja laihduttua.
Mun isovanhemmat ovat asuneet Itä-Pakilassa koko mun eliniän. Ihanaa seutua. Käydään usein heidän luonaan lasten kanssa (ekan kanssa asuimmekin hetken Itä-Pakilassa, kunnes muutimme toiselle paikkakunnalle). Ogeliin pääsee 10 minuutissa bussi nro 64:lla ja sillä tavalla ainakin itse kuljin töihin, siis vaihdoin junaan Oulunkylässä, kun työpaikka oli junaradan varrella. Ruokakaupassa käytiin Tammistossa/Jumbossa, toki joku voi käydä esim. Käpylässä K-market Ukko-Pekassakin (on kyllä hieman tyyriimpi paikka). Me kävimme Pakilan siirtolapuutarhan vieressä olevassa leikkipuistossa ja Solakallion koulun vieressä olevassa puistossa (en nyt muista nimeä). Muuttaisin heti Itä-Pakilaan, jos ei oltais ostettu muutama vuosi sitten asuntoa muualta (silloin Itä-Pakilan hintataso oli liikaa meille). Koko ajan muutto sinne harkinnassa, mulla ei ole mitään pahaa sanottavaa alueesta. Mä en kiinnittänyt mitään erityistä huomiota siihen, että palvelut olisivat olleet huonot tai vaikeasti saatavissa. Tuomarinkylän ABC on muuten 24/7 auki, ja sen yhteydessähän on ihan normihintatason Alepa.
Rauhallista, mahtavaa aluetta. Hyvät ulkoilureitit lähtee Vantaanjoen varteen ja Itä-Pakilasta pääsee suoraan esim. Tuusulanväylälle ja kehä 1:lle.
7 jatkaa.. siis Etupellon puisto onkin juuri se Solakallion koulun vieressä oleva..
Pääseehän sieltä pyörällä ja autolla, eivät ne yhteydet nyt mitenkään mahdottoman surkeat ole. Alue on muuten miellyttävää, kyllä minä muuttaisin.
Aattelin, että tähän ois voinut saada näkökulmia ja keskustelua aikaiseksi muidenkin kanssa ;) vaikka sellaisten, jotka ovat muuttaneet huonompien palveluiden ja julkisten yhteyksien päähän jossain muualla tai vaikka pääkaupunkiseudulta kehyskuntiin. Ei tarvitse asua Itä-Pakilassa keskustellakseen aiheesta. Tottuuko tuollaiseen muutokseen vai kaduttaisiko muutto? Minkälaista elämän- tai asenteenmuutosta se vaatii? Mitä muuta pitäisi ottaa huomioon?
Ja uusi kysymys aiheesta poiketen: onko alueella muita leikkipaikkoja kuin Etupellon leikkipuisto? Siis jotain pikkupuistoa tyyliin keinut ja hiekkis tai furiskenttää tms.?
Ap
Ihan hyvät on yhteydet ja maailman ihanin paikka asua! Luonto lähellä ja kartanon pellot. Huippuihanat päiväkoti ja koulu. Paljon harrastuksia, hyvin rauhallista ja kylämäinen yhteisö.
Tulen tähän kysymään, minkälaisia iltapäiväkerhoja Itä-Pakilassa on, onko niissä ollut hyvin tilaa alaluokkalaisille? Ja joku mainitsi, että on paljo harrastusmahdollisuuksia, niin mitä ne on?
Vielä yritän :D