Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Säästötilin korkojen maksaminen!? Auttakaa tyhmää!
10.11.2014 |
Kyse on tavallisesta säästötilistä, jossa 1% korko. Tilillä on isohko summa rahaa (=säästöjä ja vanhan asunnon myynnistä saadut rahat), ollut nyt jo noin vuoden päivät. Huomenna on tarkoitus luopua rahoista kun sopiva asunto löytyi ja kaupat on tarkoitus tehdä. Korothan noissa perus tileissä maksetaan yleensä vuoden lopussa. Miten meidän korot määräytyy, kun säästöt käytetään jo tässä vaiheessa vaikka rahoja on makuutettu tilillä alkuvuodesta saakka?
Kommentit (2)
Meillä maksetaan päiväsaldon mukaan korko. En lopeta tiliä, sinne saattaa jäädä jokunen tonni rempparahaakin. Kiitos selkeästä neuvosta! :)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Jos lopetat tilin, niin maksavat koron tältä ajalta heti.
Jos jätät tilin voimaan, mutta saldo 0, niin saat vuodenvaihteessa korot alkuvuodesta tähän päivään ja loppuvuoden korot on 0. Riippuu tilisopimuksestasi maksavatko koron kuukausittain alimmalle saldolle tai päiväsaldolle tai jotain muuta.