Syömishäiriöistä!!
Lapsellani on syömishäiriötestit huomenna, ja haluaisin kuulla muilta syömishäiriöisten vanhemmilta/läheisiltä/terveydenalan ammattilaisilta tai itse sairastaneilta kommentteja tähän liittyen. Mitä minun kannattaa tehdä asian suhteen, kun tytöllä hyvin todennäköisesti on anoreksia tai anoreksiaa muistuttava sairaus? Mitä ei kannata tehdä?
Olen ihan hukassa tän asian kanssa ja en haluaisi joutua katumaan jotain sanomaani tai tekemääni jälkeenpäin.. ja siis 14 vuotias tyttö kyseessä, iloinen ja suosittu, "kylillä notkuva" nuori muuttui alle vuodessa väsyneeksi ja ärtysäksi, laihtui ihan erinäköiseksi ja otti etäisyyttä lähipiiriin ja ystäviin. Sain siis huolestuneita yhteydenottoja terveydenhoitajalta, opettajilta ja tytön kavereilta.
Asia on ihan vieras minulle ja tytön isälle, tajusimme että tytöllä on jokin huonosti, mutta emme osanneet aavistaa syömishäiriön mahdollisuutta ennen muiden tahojen huomautuksia asiasta.
Kommentit (4)
anna lääkärien hoitaa se tyttö ja keskity sä hoitamaan muita lapsias
Anoreksia usein johtuu huonosta tai vaillinaisesta äitisuhteesta, se on myös koko perheen sairaus, ei vain sen sairastajan, joten kannattaa mennä koko perhe terapiaan selvittelemään näitä asioita.
[quote author="Vierailija" time="24.11.2014 klo 22:06"]Anoreksia usein johtuu huonosta tai vaillinaisesta äitisuhteesta, se on myös koko perheen sairaus, ei vain sen sairastajan, joten kannattaa mennä koko perhe terapiaan selvittelemään näitä asioita.
[/quote]
Höpö, höpö. Älä tuosta syyllisty ap! Syömishäiriön synty on monitekijäinen eli pelkkä huono äitisuhde ei ketään sairastuta. Yhdessä voitte silti käydä perheterapiassa. Siitä ei koskaan ainakaan haittaakaan ole, vaikka olis ihan terveitäkin lapsia.
Anna hänelle ruokaa