Miksi Folktinget antaa valheellisia lausuntoja sivistysvaliokunnalle?
"Koska ruotsin kielen taidon tuomat hyödyt ovat tänä päivänä suuremmat kuin koskaan aikaisemmin ja selvä etu yksilöä ajatellen työpaikkaa haettaessa, on äärimmäisen tärkeää, että valtiovalta säilyttää nykyisen kielten oppimisjärjestelmän ja samanaikaisesti antaa selvän viestin ruotsin kielitaidon hyödyistä koulunsa aloittaville. Suomi kuuluu Pohjoismaihin ja ruotsin kieli on tärkeä yhdistävä tekijä."
Todellisuudessa ruotsin kielen taidon hyödyt ovat tänä päivänä pienemmät kuin koskaan, koska nykyään käytännössä kaikki suomenruotsalaiset osaavat suomea ja ruotsalaiset osaavat englantia. Suomessa ja Ruotsissa toimivissa yrityksissä virallinen kieli on englanti. Opiskeluun, tieteeseen yms. liittyvä yhteistyö hoidetaan englanniksi. Missä näkyy se suunnaton hyöty, mikä ruotsin kielen taidosta on?
Kommentit (3)
Miksi Folktinget ylipäätään antaa lausuntoja asiassa, joka ei sille kuulu? Suomenkielisten kieliopinnot eivät ole sellainen asia, johon ruotsinkielisten etuoikeuksia ajavalla järjestöllä olisi oikeus puuttua.
Hauska yksityiskohta on se, että Folktingetin toiminta rahoitetaan verorahoista, eli suomenkielinen maksaa itse sen, että tämä järjestö antaa eduskunnalle suomenkielisvastaisia lausuntoja. Vain Suomessa! :)
Niin, ei tarvitse kovin suurta ajattelutyötä tehdä, että tajuaa, että ennen EU-aikaa ruotsin kielen hyöty oli tärkeämpi kuin nyt, kun koko EU on samaa kauppa-aluetta. Mutta tietyillä tahoilla on oikeus valehdella ajaakseen asiaansa, eikä heitä tästä laiteta koskaan vastuuseen.